| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > IFK poleca: Od 1 stycznia 2016 r. podatnik otrzyma potwierdzenie wydania interpretacji

IFK poleca: Od 1 stycznia 2016 r. podatnik otrzyma potwierdzenie wydania interpretacji

Na początku 2016 r. wchodzi w życie duża nowelizacja Ordynacji podatkowej. Usprawni ona system wydawania interpretacji podatkowych. Dzięki nowelizacji wnioskodawca będzie mógł w każdym czasie zażądać poinformowania go o dacie wydania interpretacji w jego sprawie.

Polecamy: Monitor Księgowego – prenumerata

Minister Finansów ma 3 miesiące na wydanie interpretacji. Przy czym chodzi o wydanie, a nie doręczenie interpretacji. Jeżeli nie zostanie ona wydana w tym terminie, podatnik może uznać, że prawidłowa jest ocena prawna dokonana przez niego we wniosku o interpretację (tzw. milcząca interpretacja). Podatnik dotychczas nie miał możliwości stwierdzenia, czy interpretacja została wydana z zachowaniem tego terminu.

Dzięki nowelizacji wnioskodawca będzie mógł w każdym czasie zażądać poinformowania go telefonicznie albo e-mailowo o dacie wydania interpretacji. Będzie mógł również żądać informacji o zawartej w interpretacji ocenie jego stanowiska lub innym sposobie rozstrzygnięcia sprawy. Organ podatkowy będzie miał obowiązek przekazać tę informację niezwłocznie. Będzie to musiał uczynić nie później niż w dniu roboczym następującym po dniu wydania interpretacji.

Zmiany w Ordynacji podatkowej w 2016 r.

Przedstawione rozwiązanie będzie zabezpieczało interesy wnioskodawców. Będzie bowiem im dawało realną możliwość uzyskania informacji o faktycznej dacie wydania interpretacji. Dotychczas weryfikacja tej daty była niemożliwa. Dlatego w praktyce organów podatkowych „nie stwierdzono” do tej pory przypadku wydania interpretacji po terminie i zafunkcjonowania „milczącej interpretacji” podatnika.

Zobacz więcej aktualności na IFK Platformie Księgowych i Kadrowych >>

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Anna Marta Wilczkowska

Nowe Horyzonty®-Szkolenia dla Biznesu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »