Reforma emerytalna - wiek emerytalny połączony ze stażem pracy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
PAP spytała Rafalską, czy projekt będzie przyjęty w wersji zawierającej zapisy o stażu pracy, czy bez nich, co zakładał projekt złożony przez prezydenta Andrzeja Dudę.
"Niczego nie wykluczamy. Prezydencki model nie miał elementu stażu. Natomiast w propozycji programowej PiS mieliśmy element stażu pracy" - powiedziała.
Wypłata emerytury przy zarobkach w kilku różnych państwach. Cz. I – zasady ogólne.
"Dużą wagę przywiązujemy do dialogu społecznego. Mamy nową Radę Dialogu Społecznego. Na pewno te elementy będą przedyskutowane, wypracowane w konsensusie. Zawsze krytykowaliśmy praktykę pospiesznego procedowania ważnych ustaw. Stąd spokojnie zrobimy diagnozę, przegląd" - dodała przyszła minister.
Andrzej Duda jeszcze w prezydenckiej kampanii wyborczej zapowiedział, że jako prezydent będzie chciał zgłosić inicjatywę ustawodawczą dotyczącą obniżenia wieku emerytalnego. Jak zapowiadał, zmiana miałaby zakładać połączenie wieku z długością okresu składkowego - 40 lat stażu pracy miałoby być kryterium momentu przejścia na emeryturę.
Polecamy: Monitor prawa pracy i ubezpieczeń
Ostatecznie pod koniec września prezydent Duda skierował do Sejmu projekt ustawy przewidujący, że wiek emerytalny dla kobiet zostanie obniżony do 60 lat, a dla mężczyzn do 65 lat; nie ma w nim odniesienia do okresu składkowego.
PAP spytała też we wtorek Rafalską o kształt projektu "500 plus", m.in. o to, czy będzie zgłaszany w wersji takiej, jak została przedstawiona podczas kampanii wyborczej.
Mali podatnicy z 15-proc. stawką CIT - projekt ustawy PiS
"Są trzy czytania w Sejmie, są możliwości poprawek, doprecyzowania projektu. Nie można wykluczyć, że niektóre elementy tego projektu w trakcie prac legislacyjnych ulegną zmianie. Większą wartością jest to, żeby był dobry projekt, niż żeby ten projekt był dwa tygodnie czy miesiąc szybciej przyjęty i potem sto razy nowelizowany" - zaznaczyła.
"Nie może być niespodzianki. W innym wypadku zawiedlibyśmy Polaków, którzy oczekują jednak, że ustawa, która mówi o wsparciu i pomocy dla rodziny +500 plus+, będzie jedną z pierwszych, które będą procedowane, podobnie jak ustawa przywracająca wcześniejszy wiek emerytalny" - dodała Rafalska.
Polecamy: Kodeks pracy 2016 z komentarzem
PiS proponuje, by rodzice otrzymywali 500 zł miesięcznie na każde drugie i następne dziecko. Rodziny najuboższe dostałyby pieniądze już na pierwsze dziecko. Program "500 plus" ma zostać wprowadzony w 2016 roku. Koszt tej propozycji PiS szacuje na 21,5 mld zł. (PAP)
tgo/ mok/ je/
Podyskutuj o tym na naszym FORUM
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat