| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > ZUS i kadry > Składki > Wypłata emerytury przy zarobkach w kilku różnych państwach. Cz. I – zasady ogólne.

Wypłata emerytury przy zarobkach w kilku różnych państwach. Cz. I – zasady ogólne.

Otwarcie dla Polaków zagranicznych rynków pracy, wynikające w dużej mierze z członkostwa w strukturach Unii Europejskiej, doprowadziło do sytuacji, w której wielu Polaków prowadzi życie zawodowe w dwóch lub więcej krajach Wspólnoty. Może jednak zdarzyć się tak, że pracując w kilku państwach (równocześnie lub kolejno), w żadnym z nich nie przepracujemy okresu niezbędnego do uzyskania tam prawa do świadczeń emerytalnych. Co wtedy? Czy zostaniemy pozbawieni możliwości pobierania emerytury?

Na szczęście nie. Przepisy unijne przewidują taką sytuację oraz jej rozwiązanie, możliwe dzięki tzw. koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego w Unii Europejskiej.

Koordynacja systemów zabezpieczenia społecznego w Unii Europejskiej to zespół norm skierowanych do osób podejmujących pracę w dwóch lub więcej państwach Wspólnoty (obojętne czy jednocześnie czy kolejno). Gwarantują one każdemu obywatelowi UE równy dostęp do świadczeń chorobowych, rodzinnych, opieki lekarskiej, rent bądź zasiłków dla bezrobotnych oraz oczywiście emerytur. Przepisy o wspomnianej koordynacji mają na celu ochronę obywatela Unii przed chaosem i negatywnymi konsekwencjami wynikającymi z podlegania różnym systemom ubezpieczeń społecznych. Ponadto określają kraj którego przepisom podlega osoba pobierająca świadczenia oraz zapewniają możliwość ciągłego otrzymywania tychże świadczeń w sytuacji, w której osoba uzyskała do nich prawo w jednym państwie, a później zamieszkała w innym.

Ubezpieczenie w Anglii a leczenie w Polsce - część I

Ubezpieczenie w Anglii a leczenie w Polsce - część II

Zasady koordynacji obowiązują w krajach Unii Europejskiej oraz Islandii, Liechtensteinie, Norwegii i Szwajcarii. Dotyczą takich świadczeń jak:

- emerytury,

- renty inwalidzkie,

- renty rodzinne,

- świadczenia z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych,

- świadczenia rodzinne,

 świadczenia z tytułu choroby i macierzyństwa oraz równoważne świadczenia dla ojca,

- świadczenia dla osób bezrobotnych,

- świadczenia zdrowotne, w tym opieka medyczna ,

- zasiłki pogrzebowe,

- świadczenia przedemerytalne

Wniosek o przyznanie emerytury należy złożyć w miejscu zamieszkania.

Polecamy: Monitor prawa pracy i ubezpieczeń

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria JKP Adwokaci we Wrocławiu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »