Wypłata emerytury przy zarobkach w kilku różnych państwach. Cz. I – zasady ogólne.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Na szczęście nie. Przepisy unijne przewidują taką sytuację oraz jej rozwiązanie, możliwe dzięki tzw. koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego w Unii Europejskiej.
Koordynacja systemów zabezpieczenia społecznego w Unii Europejskiej to zespół norm skierowanych do osób podejmujących pracę w dwóch lub więcej państwach Wspólnoty (obojętne czy jednocześnie czy kolejno). Gwarantują one każdemu obywatelowi UE równy dostęp do świadczeń chorobowych, rodzinnych, opieki lekarskiej, rent bądź zasiłków dla bezrobotnych oraz oczywiście emerytur. Przepisy o wspomnianej koordynacji mają na celu ochronę obywatela Unii przed chaosem i negatywnymi konsekwencjami wynikającymi z podlegania różnym systemom ubezpieczeń społecznych. Ponadto określają kraj którego przepisom podlega osoba pobierająca świadczenia oraz zapewniają możliwość ciągłego otrzymywania tychże świadczeń w sytuacji, w której osoba uzyskała do nich prawo w jednym państwie, a później zamieszkała w innym.
Ubezpieczenie w Anglii a leczenie w Polsce - część I
Ubezpieczenie w Anglii a leczenie w Polsce - część II
Zasady koordynacji obowiązują w krajach Unii Europejskiej oraz Islandii, Liechtensteinie, Norwegii i Szwajcarii. Dotyczą takich świadczeń jak:
- emerytury,
- renty inwalidzkie,
- renty rodzinne,
- świadczenia z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych,
- świadczenia rodzinne,
świadczenia z tytułu choroby i macierzyństwa oraz równoważne świadczenia dla ojca,
- świadczenia dla osób bezrobotnych,
- świadczenia zdrowotne, w tym opieka medyczna ,
- zasiłki pogrzebowe,
- świadczenia przedemerytalne
Wniosek o przyznanie emerytury należy złożyć w miejscu zamieszkania.
Polecamy: Monitor prawa pracy i ubezpieczeń
W myśl przepisów zasady koordynacji dotyczących wypłaty świadczeń emerytalnych, okresy pracy w różnych krajach sumują się. W praktyce oznacza to, że jeśli chcemy pobierać emeryturę w Polsce ale nie przepracowaliśmy wymaganej ilości lat, Zakład Ubezpieczeń Społecznych może doliczyć nam lata przepracowane za granicą. I odwrotnie; jeżeli chcemy aby emeryturę wypłacał nam inny kraj, w którym także nie mamy odpowiedniego stażu pracy, tamtejszy odpowiednik ZUS-u uwzględni czas pracy w Polsce. Należy pamiętać o jednej ważnej sprawie – mianowicie sam fakt, że pracowaliśmy w kilku państwach nie oznacza, że otrzymamy kilka emerytur (chyba że w każdym z krajów przepracowaliśmy czas niezbędny do uzyskania tego świadczenia, co jest raczej trudne). Otrzymamy jedną, składającą się z części wyliczonych przez poszczególne państwa, w których pracowaliśmy, na podstawie tamtejszych przepisów z uwzględnieniem spędzonego tam czasu pracy.
Oddział ZUS dla osób ubiegających się o emeryturę bądź rentę, które pracowały w Wielkiej Brytanii
Świadczenia emerytalne do których uzyskamy prawo przyznawane będą niezależnie od zmiany miejsca zamieszkania, w tej samej wysokości.
Autor: Bartosz Fuchs, Admiral Tax Ltd
Kontakt:
Michał Mokrysz
Dyrektor Handlowy
Admiral Tax Ltd
tel. 12 44 66 333
kom. 606 543 108
Podyskutuj o tym na naszym FORUM
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat