REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ubezpieczenie w Anglii a leczenie w Polsce - część II

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Ubezpieczenie w Anglii a leczenie w Polsce - część II
Ubezpieczenie w Anglii a leczenie w Polsce - część II
/
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Zjawisko emigracji zarobkowej w unijno-europejskiej rzeczywistości stało się czymś codziennym i oczywistym. Tysiące osób, mających trudności ze zdobyciem środków utrzymania w kraju ojczystym, szukają szans na wyższe zarobki, a co za tym idzie życia na wyższym poziomie, za granicą. Emigracja zarobkowa nie ominęła również Polski. Kraje Europy Zachodniej stały się celem tysięcy naszych rodaków, dla których polskie realia okazały się niemożliwą do pokonania przeszkodą na drodze do godnego i dostatniego życia.

Jest to druga część artykułu. Pierwsza część dostępna jest tutaj: Ubezpieczenie w Anglii a leczenie w Polsce - część I

REKLAMA

Autopromocja

REKLAMA

Jeżeli przyjeżdżamy do Wielkiej Brytanii z zamiarem podjęcia pracy, będziemy  opłacać obowiązkowe ubezpieczenie społeczne (National Insurance), oczywiście pod warunkiem, że jesteśmy zatrudnieni legalnie lub pracujemy w ramach samozatrudnienia. Obowiązek ten dotyczy osób, które ukończyły 16 rok życia, aż do osiągnięcia przez nie wieku emerytalnego. Jeśli doszłoby do sytuacji, w której mimo chęci podjęcia pracy w Wielkiej Brytanii nie możemy jej znaleźć, prawo do bezpłatnej opieki medycznej w UK, uzyskamy dopiero po roku pobytu na terytorium brytyjskim.

Ubezpieczeniem mogą też zostać partner osoby ubezpieczonej, z którym prowadzi on gospodarstwo domowe oraz jego dzieci, ale pod warunkiem wspólnego zamieszkiwania w UK. Co zatem w sytuacji, kiedy to w Wielkiej Brytanii pracuje jeden z członków rodziny, a jego partner/partnerka oraz dzieci pozostały w Polsce? Czy istnieje możliwość ubezpieczenia również ich, a co za tym idzie, w razie choroby leczyć ich w Polsce, na koszt UK? Oczywiście istnieje.

Korzyści z posiadania firmy w Anglii

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Na podstawie „Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 987/2009 z dnia 16 września 2009 r. dotyczące wykonywania rozporządzenia (WE) nr 883/2004 w sprawie koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego” - rodzina osoby pracującej legalnie i ubezpieczonej w Wielkiej Brytanii, ma prawo do korzystania z usług medycznych w kraju zamieszkania na koszt UK. W celu uzyskania takich uprawnień należy zgłosić do instytucji o nazwie HM Revenue & Customs podania o uzyskanie dokumentu S1. Takie podanie musi zawierać:

dane ubezpieczonego w UK:

- pełne imię i nazwisko;

- nazwisko panieńskie (jeżeli dotyczy);

- adres zamieszkania w UK;

- datę urodzenia;

- numer ubezpieczenia (NIN);

- obywatelstwo;

- datę rozpoczęcia pracy w UK, i jeżeli jest to praca sezonowa, datę spodziewanego zakończenia pracy;

- kopię ostatniego odcinka płac (payslip);

a także dane każdego członka rodziny na utrzymaniu ubezpieczonego:

- pełne imię i nazwisko;

- nazwisko panieńskie (jeżeli dotyczy);

- adres zamieszkania w państwie wspólnoty europejskiej;

- datę urodzenia.

Polecamy: Kodeks pracy 2016 z komentarzem

REKLAMA

Uzyskany w ten sposób dokument S1 należy niezwłocznie przedstawić we właściwym ze względu na miejsce zamieszkania Wojewódzkim Oddziale NFZ w celu rejestracji. Otrzymamy dzięki temu kolejny dokument (w języku polskim), który należy okazywać w razie konieczności podjęcia leczenia w placówkach na terenie kraju zamieszkania i zostaniemy zarejestrowani jako osoby korzystające z pełnych świadczeń zdrowotnych w systemie Narodowego Funduszu Zdrowia e-WUŚ.  S1 daje ubezpieczonemu takie same możliwości leczenia, jak ubezpieczenie w NFZ.

Pracując w krajach Wspólnoty Brytyjskiej możemy stanąć przed koniecznością służbowego wyjazdu za granicę. Jaki zakres ochrony ubezpieczeniowej i na jakiej podstawie przysługuje pracownikowi? Otóż taki pracownik ma prawo do korzystania koniecznych usług medycznych poza granicami UK, a dokumentem dającym odpowiednie uprawnienia jest wspomniana wcześniej (patrz cz.1) karta EHIC/EKUZ.

Sytuacja opieki medycznej w Wielkiej Brytanii, nieco się komplikuje, jeżeli przyjeżdżamy tam w celu podjęcia zaplanowanego leczenia. Wtedy karta EKUZ już nie wystarcza. Konieczny będzie następny dokument – E112. Tenże dokument stanowi udzielenie przez państwo w którym dana osoba jest ubezpieczona, zgody na podjęcie leczenia na terenie innego kraju. Co ważne, E112 określa zakres pomocy, jaka zostanie udzielona osobie ubezpieczonej. Oznacza to, że nie stanowi on ubezpieczenia (podstawy do pokrycia kosztów leczenia) w razie wystąpienia dowolnej choroby lub wypadku losowego, ale jest w pewien sposób przypisany do jednostki chorobowej pacjenta i zabiegów odpowiednich dla jej leczenia. Zakres usług medycznych jest ustalany przez państwo, w którym pacjent jest ubezpieczony. Inne dokumenty konieczne dla podjęcia leczenia planowanego to E123, S2 oraz DA1.

Polecamy: Monitor prawa pracy i ubezpieczeń

Ostatnią kategorią usług medycznych, z jakich możemy korzystać podczas pobytu na Wyspach Brytyjskich są tzw. świadczenia niezależne od ubezpieczenia. Dzielą się one na dwie kategorie:

Świadczenia płatne, czyli takie, za które będziemy musieli zapłacić niezależnie od opłacanych składek ubezpieczeniowych. Należą do nich np. usługi stomatologiczne, okulistyczne lub wykup lekarstw.

Świadczenia bezpłatne dla wszystkich potrzebujących, niezależnie od celu i czasu pobytu w Wielkiej Brytanii. Będą to np: pomoc udzielana w szpitalach na ostrym dyżurze, udzielana w sytuacjach nagłych, świadczenia związane z planowaniem rodziny, pomoc udzielana w przychodniach w sytuacjach nagłych, zagrażających życiu (Uwaga! Obowiązuje jedynie W Anglii i Walii), leczenie niektórych chorób zakaźnych (gruźlica, cholera), testy na obecność wirusa HIV i związane z nimi poradnictwo (z tym, że dalsze leczenie może być już płatne).

Czas na krótkie podsumowanie praw i obowiązków związanych z ubezpieczeniem zdrowotnym w UK i powiązanym z nim ewentualnym leczeniem w Polsce.

W przypadku przyjazdu krótkoterminowego, podstawą do uzyskania pomocy w sytuacjach nagłych jest karta EKUZ/EHIC. Jest ona przydatna także w sytuacji, w której osoba pracująca w UK wyjeżdża poza jego granicę.

Jeżeli interesuje nas pełny zakres usług medycznych w przypadku pobytu w UK, konieczny będzie dokument S1.

Pracując legalnie w Wielkiej Brytanii, podlegamy obowiązkowemu ubezpieczeniu społecznemu (National Insurance), które obejmuje osobę zatrudnioną, jej partnera, z którym prowadzi gospodarstwo domowe na terenie UK, oraz jej dzieci, również zamieszkałe w UK.

Kiedy osoba pracująca legalnie w Wielkiej Brytanii chce objąć brytyjskim ubezpieczeniem swoją rodzinę pozostałą w kraju, konieczne będzie uzyskanie dokumentu E109.

Osoba wyjeżdżająca do UK na leczenie planowane, musi zaopatrzyć się w dokumenty E112, E123, S2 lub DA1.

Ustawodawstwo brytyjskie umożliwia z jednej strony bezpłatne korzystanie z pewnych usług medycznych wszystkim osobom przebywającym na Wyspach bez względu na czas i cel pobytu, a z drugiej narzuca konieczność zapłaty za inne usługi, niezależnie od posiadanego tytułu ubezpieczenia.

Autor: Bartosz Fuchs, Admiral Tax Ltd

Kontakt:

Michał Mokrysz

Dyrektor Handlowy

Admiral Tax Ltd

michal.mokrysz@admiral.tax

tel. 12 44 66 333

kom. 606 543 108

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Admiral Tax Ltd
Eksperci w planowaniu podatkowym i optymalizacji kosztów fiskalnych.
Zapisz się na newsletter
Chcesz uniknąć błędów? Być na czasie z najnowszymi zmianami w podatkach? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KSeF 2026: koniec z papierowymi fakturami, zmiany w obiegu dokumentów i obsłudze procesu sprzedaży w firmie

W przyszłym roku w Polsce zostanie uruchomiony obowiązkowy system fakturowania za pomocą Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Obowiązek ten wejdzie w życie na początku 2026 roku i wynika z procedowanego w Parlamencie projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług. Aktualny postęp prac legislacyjnych nad projektem, oznaczonym numerem druku 1407, można śledzić na stronach Sejmu.

Składki ZUS dla małych firm w 2025 roku - preferencje: ulga na start, mały ZUS plus i wakacje składkowe

Ulga na start, preferencyjne składki, czy „Mały ZUS plus”, a także wakacje składkowe – to propozycje wsparcia dla małych przedsiębiorców. Korzyści to możliwość opłacania niższych składek lub ich brak. Warto też zwrócić uwagę na konsekwencje z tym związane. ZUS tłumaczy kto i z jakich ulg może skorzystać oraz jakie są zagrożenia z tym związane.

Zwracasz pracownikom wydatki na taksówki – czy musisz pobrać zaliczkę na podatek PIT? Najnowsze wyjaśnienia fiskusa (taksówki w podróży służbowej i w czasie wyjścia służbowego)

Pracodawcy mają wątpliwości, czy w przypadku zwracania pracownikom wydatków na taksówki (kiedy to pracownicy wykonują obowiązki służbowe – zarówno w podróży służbowej jak i w czasie tzw. wyjścia służbowego), trzeba od tych kwot pobierać zaliczki na podatek dochodowy? Pod koniec czerwca 2025 r. wyjaśnił to dokładnie Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej. Kilka miesięcy wcześniej odpowiedzi na to pytanie udzielił Minister Finansów.

Minister Majewska chce uproszczenia ZUS dla firm – konkretne propozycje zmian już na stole

Minister Agnieszka Majewska zaproponowała szereg zmian w przepisach dotyczących ubezpieczeń społecznych, które mają ułatwić życie mikro, małym i średnim przedsiębiorcom. Wśród postulatów znalazły się m.in. podniesienie limitu Małego ZUS Plus, likwidacja składki rentowej dla emerytów-przedsiębiorców, uproszczenia przy wakacjach składkowych oraz ułatwienia dla łączących biznes z rodzicielstwem.

REKLAMA

Miliardy z KPO usprawniają kolejową infrastrukturę

Prawie 11,5 mld zł warte są inwestycje realizowane ze środków Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększenia Odporności (KPO) przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. Zarządzająca infrastrukturą kolejową spółka, która jest największym beneficjentem KPO, zawarła już ponad 120 umów z wykonawcami na kwotę 8 mld zł. Przeszło 160 prowadzonych zadań ma przyczynić się do zwiększenia prędkości pociągów, a także zwiększenia przepustowości tras oraz usprawnienia zarządzania ruchem kolejowym. Inwestycje poprawiają bezpieczeństwo ruchu i komfort obsługi podróżnych. Na stacjach i przystankach budowany jest nowoczesny system informacji pasażerskiej, a ich infrastruktura - dopasowywana do potrzeb osób o ograniczonej mobilności.

Darowizna od brata ponad limit 36 120 zł. Jakie warunki muszą zostać spełnione, aby nie stracić prawa do zwolnienia podatkowego?

Co robić gdy darowizna przekazana przez brata przekracza limit kwoty wolnej w wysokości 36 120 zł? Czy podlegała zwolnieniu od podatku od spadków i darowizn, pomimo że jest dokonywana z majątku wspólnego brata i jego małżonki? Jakie warunki muszą zostać spełnione, żeby nie stracić prawa do zwolnienia?

KSeF wymusi zmiany. Rejestry VAT i wydatki pracownicze po nowemu od 2026 roku

Wdrożenie Krajowego Systemu e-Faktur to jeden z najważniejszych projektów cyfryzacyjnych polskiej administracji podatkowej ostatnich lat. Od 1 lutego lub od 1 kwietnia 2026 roku – w zależności od poziomu sprzedaży w 2024 roku – podatnicy VAT będą zobowiązani do wystawiania faktur wyłącznie w formie elektronicznej za pośrednictwem KSeF. To nie tylko zmiana technologiczna, ale także rewolucja organizacyjna, która wymusi dostosowanie systemów księgowych, procesów wewnętrznych i codziennej pracy działów finansowych.

Kredyt EKOlogiczny 2025 – bezzwrotna dotacja dla firm na modernizację energetyczną. Jakie warunki trzeba spełnić?

Już od października 2025 r. przedsiębiorcy będą mogli ubiegać się o dofinansowanie z Kredytu EKOlogicznego – dotacji realizowanej w ramach programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG 3.01).

REKLAMA

Obowiązkowy KSeF: kogo obejmie, jak wystawiać faktury w czasie awarii? Co czeka podatników VAT w 2026 roku?

Ponad pół rok dzieli przedsiębiorców od dnia, w którym elektroniczne fakturowanie stanie się w Polsce obowiązkowe. W zależności od poziomu sprzedaży w 2024 roku, firmy będą musiały dołączyć do Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) od 1 lutego lub od 1 kwietnia 2026 roku. Od tego momentu korzystanie z KSeF stanie się obowiązkowe dla wszystkich podatników VAT czynnych. Firmy mają już niewiele czasu, by dostosować swoje systemy, procedury i zespoły do nowych wymogów.

Ulga termomodernizacyjna i zwolnienie z podatku dochodowego (PIT) dla osób realizujących przedsięwzięcia termomodernizacyjne. Najnowsze objaśnienia Ministra Finansów z 2025 r.

W dniu 30 czerwca 2025 r. Minister Finansów wydał objaśnienia podatkowe odnośnie form wsparcia przedsięwzięcia termomodernizacyjnego w podatku dochodowym od osób fizycznych. Objaśnienie te dotyczą rozwiązań podatkowych (ulga termomodernizacyjna i zwolnienie podatkowe), które wspierają przedsięwzięcie termomodernizacyjne na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej „ustawa PIT”), oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (dalej „ustawa o ryczałcie”). Objaśnienia zawierają ogólne wyjaśnienia przepisów prawa podatkowego oraz uwzględniają stan prawny obowiązujący na dzień 1 stycznia 2025 r. Objaśnienia podatkowe są wydawane przez ministra finansów na podstawie art. 14a § 1 pkt 2 ustawy – Ordynacja podatkowa z urzędu w celu zapewnienia jednolitego stosowania przepisów prawa podatkowego przez organy podatkowe. Warto w szczególności zwrócić uwagę na zmieniony wykaz wydatków uprawniających do odliczenia w ramach ulgi rehabilitacyjnej. Walorem tych objaśnień są także liczne przykłady wyjaśniające treść przepisów. Publikujemy poniżej pełną treść tych objaśnień.

REKLAMA