Jedno pełnomocnictwo do wszystkich spraw podatkowych
REKLAMA
REKLAMA
Zakres pełnomocnictwa ogólnego jest najszerszy i upoważnia do działania we wszystkich sprawach podatkowych oraz w innych sprawach należących do właściwości organów podatkowych lub organów kontroli skarbowej (art. 138d § 1 O.p.). Można więc stwierdzić, że z tak ustanowionym pełnomocnikiem będzie kontaktował się organ podatkowy i organ kontroli skarbowej w każdej sprawie dotyczącej mocodawcy. Nie będzie ono jednak uprawniało do podpisywania deklaracji. W tym celu konieczne będzie ustanowienie pełnomocnictwa szczególnego, przeznaczonego wyłącznie do podpisywania deklaracji.
REKLAMA
Zmiany w Ordynacji podatkowej w 2016 r.
Pełnomocnik ogólny będzie mógł być ustanowiony w momencie, gdy nie toczy się żadna procedura podatkowa albo też w toku tej procedury.
Istotne jest, że pełnomocnictwa ogólne będą ewidencjonowane w bazie prowadzonej przez Ministra Finansów nazwanej Centralnym Rejestrem Pełnomocnictw Ogólnych. Będą one składane na urzędowym formularzu (zasadniczo) wyłącznie w formie elektronicznej – także za pośrednictwem Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej.
Pełnomocnictwa ogólne zaczną faktycznie funkcjonować dopiero od 1 lipca 2016 r. Od ich złożenia nie będzie pobierana opłata skarbowa.
Źródło: własne
Zobacz więcej aktualności na IFK Platformie Księgowych i Kadrowych >>
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat