IFK poleca: W 2016 r. współwłaściciele zapłacą wyższy podatek od nieruchomości
REKLAMA
REKLAMA
Obecnie właściciele wyodrębnionych lokali odpowiadają za zobowiązania podatkowe w zakresie określanym jako stosunek powierzchni użytkowej ich lokalu do powierzchni użytkowej całego budynku. Obowiązujący sposób liczenia powierzchni podlegających opodatkowaniu prowadzi w konsekwencji do zmniejszenia rzeczywistej powierzchni użytkowej budynku podlegającej opodatkowaniu. Wyodrębnienie lokalu oznacza, że płaci się niższy podatek od części wspólnej budynku.
REKLAMA
Podatnicy posiadający lokale mieszkalne lub użytkowe powinni przygotować się na zwiększenie swoich obciążeń podatkowych. Nowe brzmienie przepisu umożliwia bowiem objęcie podatkiem całej powierzchni stanowiącej współwłasność istniejącą w związku z odrębną własnością lokali.
Polecamy: Monitor Księgowego – prenumerata
Po nowelizacji osoby prawne, spółki (i inne jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej) posiadające współwłasność w budynku, w którym wyodrębniono lokal, powinny:
- wyliczyć swój udział w nieruchomości wspólnej – obliczany jako iloraz powierzchni użytkowej lokalu i sumy powierzchni użytkowych wszystkich lokali w danej nieruchomości (zob. art. 3 ust. 3 ustawy o własności lokali); do powierzchni użytkowej lokali dodaje się powierzchnię pomieszczeń przynależnych,
- obliczyć na nowo podatek od nieruchomości, biorąc pod uwagę wysokość swego udziału w nieruchomości wspólnej,
- jeżeli są osobą prawną lub spółką, w terminie do dnia 31 stycznia złożyć deklarację na podatek od nieruchomości na dany rok podatkowy, uwzględniając opisaną zmianę. W 2016 r. 31 stycznia przypada w niedzielę, więc deklarację należy złożyć do 1 lutego.
Jeżeli podatnik jest osobą fizyczną, to gmina sama ustali wysokość tego podatku i prześle go w decyzji.
Czytaj więcej na IFK Platformie Księgowych i Kadrowych w artykule: "Jak przygotować się na zmiany w podatkach i opłatach lokalnych w 2016 r." >>
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat