REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Podatek od nieruchomości w podstawie opodatkowania VAT dzierżawy

Grupa ECDP
Jedna z wiodących grup konsultingowych w Polsce
Podatek od nieruchomości w podstawie opodatkowania VAT dzierżawy
Podatek od nieruchomości w podstawie opodatkowania VAT dzierżawy

REKLAMA

REKLAMA

Podatnika wydzierżawiający budynki gospodarcze pobierał od dzierżawców opłaty obejmujące czynsz oraz m. in. podatek od nieruchomości od przekazywanych budynków. Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji z 4 sierpnia 2015 r., potwierdził, że kwota podatku od nieruchomości powinna wchodzić w skład podstawy opodatkowania VAT usługi dzierżawy.

Koszty dodatkowe bezpośrednio związane z usługą

W świetle art. 29a. ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług (ustawy o VAT), podstawą opodatkowania, z zasady, jest wszystko, co stanowi zapłatę, którą  usługodawca otrzymał lub ma otrzymać z tytułu sprzedaży od usługobiorcy. Jak stanowi natomiast art. 29a ust. 6 ustawy o VAT, podstawa opodatkowania obejmuje:

Autopromocja

1) podatki, cła, opłaty i inne należności o podobnym charakterze, z wyjątkiem kwoty podatku;

2) koszty dodatkowe, takie jak prowizje, koszty opakowania, transportu i ubezpieczenia, pobierane przez dokonującego dostawy lub usługodawcę od nabywcy lub usługobiorcy.

Powyższe przepisy dotyczą kosztów dodatkowych związanych usługą. Wynika z nich, że takie koszty powinny być włączone do postawy opodatkowania z tytułu danej usługi. Koszty dodatkowe usługi nie powinny być w związku z tym wykazywane jako odrębnego świadczenia, ale traktowane jako część świadczenia głównego. W konsekwencji całość należności za usługę (zapłata oraz koszty dodatkowe) powinny być opodatkowane VAT w sposób jednolity. Podkreślenia wymaga przy tym fakt, że w powyższym przepisie podano tylko przykłady takich kosztów dodatkowych.

Polecamy: 500 pytań o VAT odpowiedzi na trudne pytania z interpretacjami Ministerstwa Finansów (PDF)

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy: Przewodnik po zmianach w ustawie o rachunkowości 2015/2016 (PDF)

W interpretacji Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi potwierdził, że kosztem dodatkowym jest także podatek od nieruchomości, którym obciążany jest dzierżawca (lub najemca). Zwracany wydzierżawiającemu (wynajmującemu) podatek od nieruchomości wchodzić więc powinien w skład podstawy opodatkowania z tytułu usługi dzierżawy (lub najmu). Jest to element cenotwórczy tego świadczenia. Tym samym podatnik wydzierżawiający nieruchomość powinien opodatkować zwrot wartości podatku od nieruchomości łącznie z pobieranym czynszem.

Bez znaczenia sposób przenoszenia na dzierżawcę (najemcę)

W analizowanej interpretacji zwrócono uwagę na to, że w praktyce możliwe są różne sposoby przenoszenia wartości podatku od nieruchomości na dzierżawcę (najemcę). Częstym wariantem jest wyłączenie wartości podatku z kwoty czynszu - tak jak miało to miejsce w analizowanej sprawie. Wartość podatku może też w ogóle nie być wyróżniana, tylko traktowana jako element kalkulacyjny przy ustalaniu czynszu.

Przyjęty sposób rozliczeń pomiędzy stronami umowy nie ma jednakże wpływu na opodatkowanie tej transakcji podatkiem VAT. Wartość podatku od nieruchomości zawsze powinna być bowiem wliczana do podstawy opodatkowania.

Utrwalone stanowisko fiskusa

Sytuacje podobne do tej z analizowanej interpretacji były już przedmiotem rozstrzygnięć organów podatkowych. Przykładowo można podać interpretację Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 12.7.2013 r., znak: IPTPP4/443-244/13-7/JM oraz interpretację Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 18.7.2013 r., znak: ILPP1/443-333/13-4/AW. W obu tych rozstrzygnięciach wskazano, że podatek od nieruchomości powinien wchodzić do podstawy opodatkowania z tytułu najmu (dzierżawy). Pozwala to mówić o utrwalonym stanowisku fiskusa w tej kwestii.

Źródło: Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 4 sierpnia 2015 r., znak: IPTPP1/4512-369/15-2/IG.

Michał Samborski, młodszy konsultant podatkowy ECDDP Sp. z o.o.

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Od 20 maja 2024 r. katalog wyrobów tytoniowych objętych systemem Track&Trace zostanie rozszerzony m.in. o tytoń do żucia, tytoń do nosa

  Od 20 maja 2024 r. katalog wyrobów tytoniowych objętych systemem Track&Trace zostanie rozszerzony m.in. o pozostałe wyroby tytoniowe niebędące wyrobami akcyzowymi np. tytoń do żucia, tytoń do nosa.

  Dotacje na cyfryzację firm 2024. Innowacje cyfrowe w MŚP na Śląsku oraz Dig.IT Transformacja Cyfrowa Polskich MŚP

  Jakie dofinansowanie można obecnie uzyskać na cyfryzację firmy będąc małym lub średnim przedsiębiorcą?

  Ceny transferowe 2024 - kontrole. Wezwanie do przedłożenia dokumentacji lokalnej, a zwolnienie dla podmiotów krajowych

  W związku z rosnącym zainteresowaniem organów podatkowych cenami transferowymi można zaobserwować zwiększoną liczbę kontroli w tym zakresie. Choć prowadzenie kontroli na podstawie i w granicach przepisów prawa stanowi obowiązek organów podatkowych, kontrolującym zdarzają się w tym zakresie nadużycia.

  Fundusze z FENG zasilą polski rynek venture capital. Przygotowanie pod inwestycje zwiększy szansę na uzyskanie finansowania

  Z końcem lutego 2024 r. zakończony został pierwszy nabór do pięciu programów PFR Ventures, w ramach których do polskich funduszy venture capital ma popłynąć 2 mld zł z Funduszy Europejskich dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG). W kwietniu br startuje drugi nabór, a do końca 2024 roku PFR Ventures planuje przeprowadzić łącznie pięć rund selekcyjnych. W wyniku realizacji programów PFR Ventures przez polski rynek VC ma przepłynąć w ciągu kilku najbliższych lat ok. 3,1 mld złotych.

  Jeśli nie WIRON to jaki wskaźnik zastąpi WIBOR i od kiedy? Niepewność na rynku bankowym. Gubią się też klienci banków. Czy kredyty o stałym oprocentowaniu będą bardziej powszechne?

  Od kilku miesięcy temat wskaźników referencyjnych stał się bardzo gorący. Banki wydają się być już zniesmaczone całą tą reformą wskaźnikową, której końca nie widać. Także konsumenci już się w tym gubią, bo nie wiedzą, czy wskaźnik, który mają wpisany do umowy, od którego zależy ich oprocentowanie, będzie istniał, a jeśli nie, to na jaki inny się zmieni.

  Minister finansów ma nadzieję, że handlowe niedziele zostaną uregulowane w tym roku. Będą wyższe wpływy z VAT

  Trwa dyskusja nad przywróceniem handlu w niedziele. W Sejmie znajduje się projekt ustawy, który przewiduje wprowadzenie dwóch handlowych niedziel w miesiącu. Jakie byłyby skutki wprowadzenia dwóch handlowych niedziel w miesiącu w zakresie podatku VAT?

  Zmiany w handlu internetowym 2024. Minister Finansów: urzędy skarbowe dowiedzą się gdy zrobisz 30 (i więcej) transakcji w roku

  Minister finansów, Andrzej Domański zapewnił 12 kwietnia 2024 r., że nowe przepisy nie sprawią, że urzędy skarbowe będą inwigilować osoby sprzedające w internecie. Wyjaśnił, że monitorowanie transakcji będzie się zaczynać od 30 transakcji w ciągu roku i wtedy zostaną one zaraportowane.

  Obowiązek informowania ZUS o umowie o dzieło. Więcej formularzy RUD, ale mniej zawieranych umów. Dlaczego?

  ZUS informuje, że w 2023 r. złożono do ZUS-u więcej formularzy RUD niż rok wcześniej, ale odnotowano nieznaczny spadek zawieranych umów o dzieło zarówno w stosunku do 2022 r. jak i 2021 r.

  Domański: chcemy podnieść limit przychodów zwalniających z VAT do 240 tys. zł od stycznia 2025 r.

  Szykuje się podwyższenie limitu przychodów uprawniających do zwolnienia z rozliczania VAT do 240 tys. zł z obecnych 200 tys. zł. Zmiana miałaby wejść w życie od 1 stycznia 2025 r.

  Domański: przywrócenie stawki VAT do poziomu 5 proc. miało niewielki wpływ na inflację; inflacja na koniec tego roku wyniesie 4-5 proc.

  Śledzimy co dzieje się na rynku handlu żywnością. Widzimy, że to przywrócenie stawki VAT do poziomu 5 proc. miało niewielki wpływ na inflację - powiedział minister finansów Andrzej Domański. Według niego inflacja na koniec 2024 roku wyniesie 4-5 proc.

  REKLAMA