IFK poleca: PIT-11 do 29 lutego
REKLAMA
REKLAMA
Obowiązek sporządzenia informacji PIT-11 mają płatnicy, którzy nie dokonują podatnikowi rocznego obliczenia podatku na druku PIT-40. W informacji PIT-11 płatnik powinien rozliczyć m.in.:
REKLAMA
- przychody ze stosunku pracy oraz zasiłki z ubezpieczenia społecznego wypłacane przez zakład pracy,
- przychody z działalności wykonywanej osobiście,
- przychody z praw autorskich i innych praw majątkowych, o których mowa w art. 18 updof,
- inne przychody, od których płatnik jest obowiązany pobrać zaliczkę na podatek.
W informacji PIT-11 nie należy wykazywać przychodów z tzw. innych źródeł, od których wypłacający nie ma obowiązku pobrania zaliczki. W takim przypadku wystawia on podatnikowi informację PIT-8C. W informacji PIT-11 płatnik nie wykazuje również przychodów (dochodów) objętych podatkiem ryczałtowym, które są rozliczane w deklaracji PIT-8AR. Przykładem są tzw. małe zlecenia objęte 18% podatkiem ryczałtowym na podstawie art. 30 ust. 1 pkt 5a updof.
Jak sporządzić i przesłać pracownikom deklaracje PIT-11
Informację PIT-11 za 2015 r. płatnicy mają obowiązek przesłać do urzędu skarbowego elektronicznie do 29 lutego 2016 r. Płatnicy, którzy PIT-11 za 2015 r. sporządzają dla nie więcej niż pięciu osób fizycznych, mogą przesłać PIT-11 do urzędu skarbowego w formie papierowej. W takim przypadku termin na przesłanie PIT-11 jest krótszy. Trzeba to było zrobić do 1 lutego 2016 r. Niezależnie od formy przesłania PIT-11 do urzędu skarbowego, podatnikowi należy przesłać PIT-11 do 29 lutego 2016 r. Informację PIT-11 za 2015 r. należy sporządzać na wersji 23 tego formularza.
Czytaj więcej na IFK Platformie Księgowych i Kadrowych w artykule: "Jak prawidłowo sporządzić PIT-11 – odpowiedzi na pytania" >>
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat