Konieczne zmiany w pracy tymczasowej
REKLAMA
REKLAMA
W trakcie posiedzenia zespół dyskutował nad projektem nowelizacji dotyczącej zmian w zakresie pracy tymczasowej. Jak zapowiedział wiceminister Pracy i Polityki Społecznej Stanisław Szwed do końca marca zostanie przygotowana jego finalna wersja uwzględniająca rozwiązania wypracowane na drodze porozumienia pomiędzy organizacjami pracodawców a związkami zawodowymi.
REKLAMA
Wszystkie organizacje poparły kierunek zaproponowanych zmian prawnych i zgodziły się z potrzebą ograniczenia patologii występujących na rynku pracy tymczasowej.
Strona pracodawców zwróciła jednak uwagę na to, że niektóre propozycje zgłoszone jeszcze w 2014 r. podczas prac Okrągłego Stołu Pracy Tymczasowej nie znalazły się w przedmiotowym projekcie. Dotyczy to m.in. postulatu wprowadzenia rejestru agencji czy gwarancji bankowych. Dlatego warto dodać te rozwiązania, w szczególności, że strona związkowa gotowa jest je poprzeć. Kwestią najbardziej sporną pozostaje jednak dopuszczalna długość okresu wykonywania pracy przez pracowników tymczasowych u jednego pracodawcy użytkownika. Pracodawcy wnioskują o wydłużenie tego okresu z 18 miesięcy do 24 miesięcy. W toku dyskusji ustalono, że w dialogu autonomicznym zostaną podjęte dalsze prace w celu wypracowania wspólnych postulatów strony społecznej. Resort pracy zobowiązał się natomiast do respektowana uzgodnień podjętych w tym zakresie przez partnerów społecznych.
Monitor prawa pracy i ubezpieczeń
Kodeks pracy 2016 z komentarzem
Podczas posiedzenia Zespołu wiceminister Stanisław Szwed na wniosek Pracodawców RP przedstawił także kwestie organizacyjno-prawne związane z powołaniem Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Pracy. W skład samej Komisji wejdzie po siedmiu przedstawicieli strony społecznej RDS (czyli 1 przedstawiciel z każdej organizacji) oraz siedmiu reprezentantów strony rządowej. Przy czym mają być oni ekspertami specjalizującymi się w prawie pracy. Przewodniczącym tego gremium byłby przedstawiciel rządu, a jego zastępcą – reprezentant strony społecznej. Komisja miałaby rozpocząć prace od września br. i funkcjonowałaby przez 18 miesięcy. Efektem jej prac ma być przygotowanie dwóch projektów Kodeksu pracy – indywidualnego i zbiorowego. Podstawę prawną działania Komisji będzie stanowiło rozporządzenie wydane przez Prezesa Rady Ministrów. Zostanie ono skonsultowane z partnerami społecznymi na forum Zespołu problemowego ds. prawa pracy.
Źródło: Pracodawcy RP
Zobacz więcej aktualności na IFK Platformie Księgowych i Kadrowych >>
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat