REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Będą nowe ulgi podatkowe przy długotermiowym oszczędzaniu?

Będą nowe ulgi podatkowe przy długotermiowym oszczędzaniu?
Będą nowe ulgi podatkowe przy długotermiowym oszczędzaniu?
Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Zdaniem prezes Giełdy Papierów Wartościowych Małgorzaty Zaleskiej konieczne jest budowanie systemu zachęt do długoterminowego oszczędzania. Chodzi w szczególności o ulgi podatkowe lub zwolnienie z podatku dochodowego przychodów ze sprzedaży papierów wartościowych. Wiceminister finansów Leszek Skiba nie wyklucza wprowadzenia do systemu podatkowego takich rozwiązań.

"Musimy intensywnie pracować nad tym, żeby inwestor indywidualny miał świadomość konieczności długoterminowego oszczędzania, w tym odkładania środków na przyszłą emeryturę. Musimy wspólnie z całym rynkiem prowadzić działania edukacyjne, pokazywać dobre przykłady i możliwości, budować pozytywny wizerunek giełdy. Ale trudno będzie skłonić Polaków do dobrowolnego inwestowania, gdyż rynek utracił zaufanie społeczeństwa w wyniku wypowiedzi i działań prowadzonych w ostatnich latach" - powiedziała podczas środowego (9 marca 2016 r.) spotkania z dziennikarzami prezes Zaleska.

Autopromocja

"Konieczne są systemowe zachęty dla inwestorów indywidualnych, w tym np. ulgi podatkowe, czy zwolnienie z podatku dochodowego przychodów osiąganych ze sprzedaży papierów wartościowych pod warunkiem, że dotyczyłoby to długoterminowego oszczędzania" - dodała.

Prezes GPW ma świadomość, że oczekiwania dotyczące ulg podatkowych zderzają się z potrzebami budżetu państwa, ale przekonuje, że skutki zwolnień podatkowych byłyby odczuwalne w finansach publicznych później, dopiero za kilka lat. Obecny na spotkaniu wiceminister finansów Leszek Skiba nie odrzuca takich pomysłów.

PIT-Y 2015 (książka + CD)

"Problemem polskiej gospodarki jest niska stopa inwestycji przedsiębiorstw, plan wicepremiera Morawieckiego zmierza w kierunku wzmacniania bodźców zachęcających firmy do inwestowania. Jeśli chcemy zwiększyć poziom inwestycji musimy też zwiększyć poziom oszczędności" - powiedział Skiba.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

"W Ministerstwie Finansów analizowane są różne opcje, chociaż zaznaczam, że nie są one na zaawansowanym etapie. Z punktu widzenia chęci wzmocnienia stopy oszczędności jakaś forma skłonienia do długoterminowego oszczędzania jest warta rozważenia" - dodał.

Wiceminister finansów ocenia jednak, że jest spór między tym, co ważne i tym, co pilne.

"Ważne jest wzmacnianie stopy oszczędzania, ale nie możemy przekroczyć poziomu 3 proc. deficytu budżetowego. Ministerstwo finansów szybko tego sporu nie rozstrzygnie, ale wcześniej czy później, powinniśmy się przyjrzeć różnym rozwiązaniom prawnym, żeby dać inwestorom bodziec do długoterminowego oszczędzania" - powiedział Skiba.

"Struktura oszczędzania w Polsce musi być oparta na dwóch filarach: na systemie bankowym i na rynku kapitałowym" - dodał.

Wiceminister Skiba poinformował, że w resorcie finansów nie ma żadnych prac nad zmianą w OFE, czy też nad jego likwidacją. Prezes GPW dodaje, że kluczowe dla dalszego funkcjonowania polskiego rynku kapitałowego jest istnienie funduszy emerytalnych, obowiązkowych lub dobrowolnych.

"Dla dalszego rozwoju rynku kapitałowego niezbędne jest istnienie programów emerytalnych. Jeśli nie OFE, to innych. Potrzebne są fundusze, które mają długoterminowe postrzeganie inwestycji. Obecnie funkcjonujący system oparty na ZUS nie rozwiąże problemów, które mogą pojawić się w przyszłości" - powiedziała Małgorzata Zaleska.


Prezes GPW podtrzymała, wyrażoną podczas Konferencji Izby Domów Maklerskich kilka dni temu w Bukowinie, gotowość do stworzenia wspólnie z całym rynkiem kapitałowym i z administracją rządową strategii rozwoju rynku kapitałowego. Jej zdaniem, ta strategia powinna wpisywać się w szerszą politykę gospodarczą rządu.

"Chcemy, żeby giełda była naturalnym liderem, jest deklaracja ze strony środowiska, że będziemy wspólnie pracować" - powiedziała. (PAP)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Krajowy Plan Odbudowy w Polsce w 2024 roku. Wyścig z czasem po 60 miliardów euro

  Zeszłotygodniowe informacje dotyczące odblokowania funduszy europejskich są optymistyczne – kierunek działań przyjęty przez polski rząd może liczyć na przychylność UE. Pamiętajmy jednak, że deklaracje te nie oznaczają, że środki na wspieranie reform i inwestycji zostaną nam „automatycznie” udostępnione - pisze Łukasz Kościjańczuk, partner w CRIDO.

  Czy laptop i wynajęte mieszkanie pracownika zagranicznej firmy to już zakład w Polsce?

  Pracownicy wykonujący pracę poza miejscem siedziby pracodawcy (lub innym miejscem określonym w umowie o pracę) mogą generować szereg konsekwencji podatkowych, zarówno dla pracownika, jak i dla pracodawcy, szczególnie gdy w grę wchodzi praca poza Polską, lub w Polsce, ale dla pracodawcy z innego kraju - pisze Dr Adam Barcikowski – Manager w Nexia Advcero.

  Niższy VAT od 1 kwietnia 2024 r. Stawka 8% dla usług kosmetycznych, manicure i pedicure

  Ministerstwo Finansów przygotowało już projekt rozporządzenia, które obniży od 1 kwietnia 2024 r. - z 23% do 8% – stawkę VAT na określone usługi kosmetyczne.

  Czas na reformę Unijnego Kodeksu Celnego

  Reforma (projektu) nowego Unijnego Kodeksu Celnego po konsultacjach społecznych. Od 2027 roku przewidywane jest wejście w życie nowego UKC. Będą to zmiany rewolucyjne w wielu aspektach, dziś obowiązujących przepisów prawa celnego. Wiarygodni przedsiębiorcy mają mieć znaczne uproszczenia oraz mamy przejść na „inteligentne” odprawy celne ze zwiększonym monitoringiem systemów informatycznych.

  Twój e-PIT wspólnie z małżonkiem

  Usługa Twój e-PIT umożliwia złożenie rocznego PIT wspólnie z małżonkiem. Kiedy jest to możliwe? Jakie działania należny wykonać?

  PGNiG obniża ceny gazu dla gospodarstw domowych. Ale nadal ponad 90 zł/MWh drożej od ceny zamrożonej do połowy 2024 roku

  W czwartek 29 lutego 2024 r. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził obniżenie o 8,3 proc. (do 290,97 zł/MWh) zatwierdzonej w grudniu 2023 r. i obowiązującej w 2024 r. taryfy na sprzedaż gazu dla gospodarstw domowych i innych tzw. odbiorców uprawnionych przez spółkę PGNiG Obrót Detaliczny. Ale do 30 czerwca 2024 r. cena netto gazu dla odbiorców uprawnionych (w tym odbiorców w gospodarstwach domowych) została zamrożona na poziomie 200,17 zł/MWh.

  Ujednolicenie sprawozdań finansowych komitetów wyborczych. Jest projekt rozporządzenia w tej sprawie

  Ustawodawca przygotował projekt rozporządzenia w sprawie łącznego sprawozdania finansowego komitetu wyborczego, który zarejestrował kandydata na wójta, burmistrza, prezydenta miasta oraz listę kandydatów na radnych. Jakie rozwiązania znalazły się w projekcie?

  Tabela kursów średnich NBP z 29 lutego 2024 roku [nr 043/A/NBP/2024]

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona przez NBP 29 lutego 2024 roku - nr 043/A/NBP/2024. Jaki dziś kurs euro? Jakie zmiany w kursach walut?

  Czy w ramach ulgi rehabilitacyjnej można odliczyć remont łazienki?

  Ulga rehabilitacyjna a remont łazienki. Czy możliwe jest odliczenie w ramach ulgi rehabilitacyjnej kosztów remontu, adaptacji  i wyposażenia łazienki dla osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności?

  Księgowy na urlopie. Jak utrzymać płynność obsługi księgowej w firmie?

  Gdy księgowy udaje się na urlop, firma stoi przed wyzwaniem związanym nie tylko ze zorganizowaniem zastępstwa, ale również z utrzymaniem płynności obsługi księgowej. Podpowiadamy, jak przygotować firmę na taką sytuację.

  REKLAMA