reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Będą nowe ulgi podatkowe przy długotermiowym oszczędzaniu?

Będą nowe ulgi podatkowe przy długotermiowym oszczędzaniu?

Zdaniem prezes Giełdy Papierów Wartościowych Małgorzaty Zaleskiej konieczne jest budowanie systemu zachęt do długoterminowego oszczędzania. Chodzi w szczególności o ulgi podatkowe lub zwolnienie z podatku dochodowego przychodów ze sprzedaży papierów wartościowych. Wiceminister finansów Leszek Skiba nie wyklucza wprowadzenia do systemu podatkowego takich rozwiązań.

"Musimy intensywnie pracować nad tym, żeby inwestor indywidualny miał świadomość konieczności długoterminowego oszczędzania, w tym odkładania środków na przyszłą emeryturę. Musimy wspólnie z całym rynkiem prowadzić działania edukacyjne, pokazywać dobre przykłady i możliwości, budować pozytywny wizerunek giełdy. Ale trudno będzie skłonić Polaków do dobrowolnego inwestowania, gdyż rynek utracił zaufanie społeczeństwa w wyniku wypowiedzi i działań prowadzonych w ostatnich latach" - powiedziała podczas środowego (9 marca 2016 r.) spotkania z dziennikarzami prezes Zaleska.

"Konieczne są systemowe zachęty dla inwestorów indywidualnych, w tym np. ulgi podatkowe, czy zwolnienie z podatku dochodowego przychodów osiąganych ze sprzedaży papierów wartościowych pod warunkiem, że dotyczyłoby to długoterminowego oszczędzania" - dodała.

Prezes GPW ma świadomość, że oczekiwania dotyczące ulg podatkowych zderzają się z potrzebami budżetu państwa, ale przekonuje, że skutki zwolnień podatkowych byłyby odczuwalne w finansach publicznych później, dopiero za kilka lat. Obecny na spotkaniu wiceminister finansów Leszek Skiba nie odrzuca takich pomysłów.

PIT-Y 2015 (książka + CD)

"Problemem polskiej gospodarki jest niska stopa inwestycji przedsiębiorstw, plan wicepremiera Morawieckiego zmierza w kierunku wzmacniania bodźców zachęcających firmy do inwestowania. Jeśli chcemy zwiększyć poziom inwestycji musimy też zwiększyć poziom oszczędności" - powiedział Skiba.

"W Ministerstwie Finansów analizowane są różne opcje, chociaż zaznaczam, że nie są one na zaawansowanym etapie. Z punktu widzenia chęci wzmocnienia stopy oszczędności jakaś forma skłonienia do długoterminowego oszczędzania jest warta rozważenia" - dodał.

Wiceminister finansów ocenia jednak, że jest spór między tym, co ważne i tym, co pilne.

"Ważne jest wzmacnianie stopy oszczędzania, ale nie możemy przekroczyć poziomu 3 proc. deficytu budżetowego. Ministerstwo finansów szybko tego sporu nie rozstrzygnie, ale wcześniej czy później, powinniśmy się przyjrzeć różnym rozwiązaniom prawnym, żeby dać inwestorom bodziec do długoterminowego oszczędzania" - powiedział Skiba.

"Struktura oszczędzania w Polsce musi być oparta na dwóch filarach: na systemie bankowym i na rynku kapitałowym" - dodał.

Wiceminister Skiba poinformował, że w resorcie finansów nie ma żadnych prac nad zmianą w OFE, czy też nad jego likwidacją. Prezes GPW dodaje, że kluczowe dla dalszego funkcjonowania polskiego rynku kapitałowego jest istnienie funduszy emerytalnych, obowiązkowych lub dobrowolnych.

"Dla dalszego rozwoju rynku kapitałowego niezbędne jest istnienie programów emerytalnych. Jeśli nie OFE, to innych. Potrzebne są fundusze, które mają długoterminowe postrzeganie inwestycji. Obecnie funkcjonujący system oparty na ZUS nie rozwiąże problemów, które mogą pojawić się w przyszłości" - powiedziała Małgorzata Zaleska.

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

REWIT

Misją REWIT od 25 lat jest bycie doradcą i partnerem biznesowym w zmieniającym się świecie i otoczeniu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama