reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Mediacja w Kodeksie pracy?

Mediacja w Kodeksie pracy?

Dotychczasowy siedmiodniowy termin na odwołanie się pracownika do sądu pracy od wypowiedzenia umowy o pracę jest za krótki i często uniemożliwia właściwe przygotowanie pozwu i zgromadzenie wszelkich dowodów w sprawie. Jego wydłużenie do 14 dni jest dobrym rozwiązaniem. Do Kodeksu pracy należałoby również wpisać możliwość rozstrzygania sporów w drodze mediacji - uważa Konfederacja Lewiatan, oceniając poselski projekt zmian w Kodeksie pracy.

- W przypadku rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia bądź wygaśnięcia umowy o pracę przepisy Kodeksu pracy przewidują 14 dni na wniesienie żądania przywrócenia do pracy lub odszkodowania. Dążenie do ujednolicenia terminów jest zasadne i korzystne dla obu stron stosunku pracy, gdyż pozwala na lepsze przygotowanie się do postępowania sądowego - mówi dr Grażyna Spytek-Bandurska, ekspertka Konfederacji Lewiatan.

Zdaniem Lewiatana w związku z proponowanym wydłużeniem terminu do złożenia odwołania, który ma na celu ułatwienie i przyspieszenie rozwiązywania sporów, zasadnym jest rozważenie wprowadzenia do Kodeksu pracy nowych alternatywnych metod rozwiązywania sporów. Do takich metod zaliczana jest mediacja. W szczególności, gdy dotychczasowe, wprowadzone w zupełnie innej rzeczywistości, metody polubownego rozwiązywania sporów nie sprawdziły się należy skorzystać z tych, które są nowatorskie i zarazem bardzo potrzebne w obecnych warunkach ekonomicznych i społecznych.

Innowacyjność metody polubownego sposobu rozwiązywania sporów pracowniczych w drodze mediacji polega na przyznaniu pracownikowi równorzędnej pozycji w budowaniu relacji z pracodawcą. Natomiast dla pracodawcy mediacja okazuje się efektywnym, ze względu na czas i koszty, narzędziem rozwiązywania sporów. W tej relacji pracodawca przestaje być ostatnią instancją, a sąd jedyną drogą uzyskania sprawiedliwości.

Sprawy sądowe dotyczące wypowiadania umów o pracę trwają czasami kilka lat, zaś pierwsze terminy rozpraw wyznaczane są nierzadko po upływie 6 miesięcy od dnia wypowiedzenia umowy o pracę.

Wpływ spraw sądowych systematycznie zwiększa się, a możliwości ich rozstrzygania nie rosną. Spraw sądowych jest coraz więcej, zaś obie strony stosunku pracy są na długi czas obarczone niepewnością co do ostatecznego rozstrzygnięcia sporu.

Kodeks pracy 2016 z komentarzem

Z powyższych względów i mając na uwadze zmiany kodeksu postępowania cywilnego z 10 września 2015 r. dotyczące wspierania polubownych metod rozwiązywania sporów, także w zakresie stosunków pracowniczych zasadne jest usankcjonowanie możliwości rozwiązywania sporów w drodze mediacji. W konsekwencji, zarówno potencjalny powód, jak i jego pełnomocnik będą zobowiązani do podjęcia mediacji lub innej próby pozasądowego rozwiązania sporu oraz zamieszczenia stosownej informacji o tym w pozwie. Jeśli powód nie podejmie takiej próby, to będzie zobligowany do wyjaśnienia przyczyn niepodjęcia próby pozasądowego rozwiązania sporu (art. 187 § 1 pkt 3 kpc).

Źródło: Konfederacja Lewiatan

Zobacz więcej aktualności na IFK Platformie Księgowych i Kadrowych >>

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS - podatki, prawo

Tarcza antykryzysowa 3.0 – przewodnik po zmianach

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Markiewicz

radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama