Uszczelnienie poboru VAT w zakresie obrotu paliwami
REKLAMA
REKLAMA
"O rozmiarze szarej strefy świadczy szereg danych cząstkowych. Od lat systematycznie rośnie liczba pojazdów samochodowych zarejestrowanych w Polsce, w 2012 r. wyniosła 24,8 mln, w 2013 r. 25,6 mln zaś w 2014 r. 26,4 mln sztuk. Tymczasem w tych samych latach wg danych POPIHN sprzedaż paliw spadła z 25,8 mln m sześc. w 2012, do 24,9 w 2013 i 24,6 w 2014 r. To samo źródło szacuje rozmiar szarej strefy na rynku diesla na 15 proc." - napisano w komunikacie MF.
REKLAMA
Jak wynika z komunikatu, podstawowym celem zmian przygotowanych przez MF jest uniemożliwienie obchodzenia zabezpieczającej funkcji koncesji OPZ na obrót paliwami z zagranicą.
Pracodawcy chcą ukrócić wyłudzenia VAT
"Proponuje się aby podmioty prowadzące składy podatkowe oraz zarejestrowani odbiorcy mogli stosować procedurę zawieszenia poboru akcyzy przy wewnątrzwspólnotowym nabyciu paliw silnikowych na rzecz wyłącznie podmiotów krajowych (tj. posiadających siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium kraju) albo podmiotów zagranicznych prowadzących działalność w ramach oddziału z siedzibą na terytorium RP" - napisano.
Drugim celem MF jest uszczelnienie poboru podatku VAT w zakresie obrotu paliwami ciekłymi z zagranicą.
"Obecnie faktyczny obowiązek zapłaty podatku przy wewnątrzwspólnotowym nabyciu paliwa powstaje po sprzedaży go w kraju. Propozycja wprowadza obowiązek zapłaty przez podmiot dokonujący wewnątrzwspólnotowych nabyć paliw podatku VAT, wymagalnego z chwilą zakończenia procedury zawieszenia poboru akcyzy lub przemieszczenia wyrobów na terytorium kraju poza tą procedurą tj. z chwilą kiedy towar został do kraju fizycznie wprowadzony" - napisano.
"W przypadku prób oszustwa skróci to znacznie czas reakcji organów skarbowych. W przypadku nabyć realizowanych za pośrednictwem składów podatkowych i zarejestrowanych odbiorców podmioty te pełniłyby funkcje płatników podatku VAT, co zwiększy skuteczność jego poboru" - dodano.
Cytowany w komunikacie minister finansów Paweł Szałamacha informuje, że projekt ustawy zostanie skierowany w najbliższym czasie na Komitet Stały Rady Ministrów.
"Moim zamiarem jest doprowadzenie do uchwalenia jej przez Sejm w czerwcu. Potencjalne zwiększenie dochodów z tytułu VAT i akcyzy szacujemy na nie mniej niż 2,2-2,5 mld zł rocznie" - powiedział Szałamacha.(PAP)
jba/
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat