REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy można uzyskać świadczenie z programu 500+ i jednocześnie zasiłek rodzinny z zagranicy?

Czy można uzyskać świadczenie z programu 500+ i jednocześnie zasiłek rodzinny z zagranicy?
Czy można uzyskać świadczenie z programu 500+ i jednocześnie zasiłek rodzinny z zagranicy?
Fotolia

REKLAMA

1 kwietnia 2016 roku został w Polsce uruchomiony program Rodzinna 500+. Wydarzenie to spowodowało znaczne zainteresowanie wśród Polaków przebywających za granicą, którzy zaczęli zastanawiać się nad tym, czy można starać się jednocześnie o wypłatę świadczenia w Polsce i zasiłku za granicą.

Wypłaty świadczeń rodzinnych regulowane są w państwach UE, EOG lub Szwajcarii przez systemy zabezpieczenia społecznego. Polski zasiłek Rodzinna 500+ - dodatkowe 500 zł na drugie dziecko - również wpisuje się w tą politykę koordynacji świadczeń. W praktyce oznacza to, że pobieranie zasiłku rodzinnego w Polsce ma wypływ na wysokość zasiłków rodzinnych, które można otrzymać w Belgii, Holandii i na terenie Niemiec.

Najlepszym przykładem, który opisze kolejność wypłacania świadczeń rodzinnych będzie przykład niemieckiego zasiłku Kindergeld. Jest to zdecydowanie najbardziej popularny zasiłek rodzinny, który otrzymują Polacy przebywający za granicą.

Polscy emigranci często zastanawiają się w którym kraju złożyć wniosek o zasiłek rodzinny jako pierwszy - w Polsce czy w Niemczech. Istotne znaczenie w tej kwestii ma to w którym kraju wykonywana jest działalność zawodowa oraz w jakim kraju mieszkają dzieci. W myśl tego wyróżnia się trzy przypadki:

- pierwszeństwo wypłacania świadczenia posiadają Niemcy, jeśli jeden ze współmałżonków pracuje na terenie Niemiec, a drugi nie jest tam zatrudniony.

Autopromocja

- jeśli działalność zawodowa wykonywana jest w dwóch różnych krajach np. gdy małżonek pracuje w Niemczech, a współmałżonek pracuje w Polsce, wówczas pierwszeństwo wypłaty posiada Państwo w którym mieszkają dzieci.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- pierwszeństwo wypłacania świadczenia posiadają Niemcy, jeśli oboje małżonków podejmuje tam prace.

Najczęściej zadawane pytanie wśród Polaków przebywających w Niemczech dotyczy tego czy można starać się o Kindergeld jeśli pobiera się 500 +w Polsce.

Odpowiadamy: Można ubiegać się w Niemczech o dodatek dyferencyjny wtedy przyznane świadczenie niemieckie zostanie pomniejszone o kwotę polskiego zasiłku w tym wypadku 500 zł. Jednak jeśli pierwszeństwo wypłaty posiadają Niemcy, nie mamy możliwości starania się o 500+, ponieważ kwota zasiłku Kindergeld jest zdecydowanie wyższa.

W poniższej tabelce można znaleźć kwoty polskiego i niemieckiego zasiłku rodzinnego oraz kwotę dodatku dyferencyjnego przyznawanego w Niemczech. Przedstawiony przykład ma analogiczne zastosowanie również w przypadku świadczenia rodzinnego w Holandii i Belgii.

Autopromocja

Infor IFK - bieżące aktualności o zmianach przepisów:

Nowe obowiązki biur rachunkowych związane z KSeF
Jakie zmiany czekają w prawie pracy i podatkach na 2024 rok?

Subskrybuj serwis IFK

Niemcy

Polska

Dodatek dyferencyjny możliwy do wypłaty w Niemczech po wypłacie świadczeń w Polsce

Autopromocja

Pierwsze dziecko

190 EUR

kryterium dochodowe

 190 EUR                                                                       jeżeli nie zostało spełnione kryterium dochodowe w Polsce

Drugie dziecko

190 EUR

118 EUR

72 EUR

Trzecie dziecko

196 EUR

118 EUR

78 EUR

Każde kolejne dziecko

221 EUR

118 EUR

103 EUR

Wszystkie stawki pokazujemy w EURO wg kursu NBP z dnia 30.03.2016

           

Podsumowując, pobierając świadczenie rodzinne w Polsce można starać się o zasiłek rodzinny w Niemczech, Belgii lub Holandii. W tym przypadku należy złożyć wniosek o dodatek dyferencyjny, a kwota zagranicznego zasiłku rodzinnego zostanie pomniejszona o kwotę programu 500+. Procedura kompletowania dokumentów w celu przyznaniu Kindergeld czy w przypadku pozostałych zasiłków jest dość czasochłonna, dlatego też warto zaufać specjalistom, którzy są na bieżąco z zagranicznymi przepisami i pomogą przejść przez całą procedurę.

Autopromocja

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Podwyższenie kapitału zakładowego spółki. Kiedy zwolnienie z PCC?

  Umowy spółki i ich zmiany powodujące podwyższenie kapitału zakładowego spółki, podlegają opodatkowaniu PCC. Jednak część czynności jest zwolniona z tego opodatkowania pod warunkiem spełnienia określonych przesłanek.

  WIBOR konsekwentnie w dół a za nim spadają raty kredytów. Rynek już wie co zrobi RPP w październiku 2023 r.?

  Kredytobiorcy mający kredyty w złotówkach oparte o WIBOR 3M mogą dziś spodziewać się spadku raty o około 8-10%. A to dlatego, że WIBOR zdążył już spaść nie tylko po wrześniowym cięciu stóp, ale też w oczekiwaniu na kolejny ruch w dół w październiku 2023 roku. Aktualne notowania sugerują, że rynek jest pewien cięcia stóp procentowych w październiku  o 25 punktów bazowych, a nie wykluczony jest ruch w dół o 50 punktów. 

  Tabela kursów średnich NBP nr 191/A/NBP/2023 - z 3 października 2023

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona 3 października 2023 roku. NBP nr 191/A/NBP/2023. Średni kurs euro w tym dniu to 4,6147 zł.

  Od jakiej kwoty pełna księgowość w 2024 roku?

  Obowiązek prowadzenia pełnych ksiąg rachunkowych w 2024 roku zależy od limitu przychodów za rok obecny. Konieczność prowadzenia ksiąg powstanie po przekroczeniu kwoty 9 218 200 zł. Zdecydował o tym kurs euro z 2 października br.

  Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych 2024 - limity, stawki, najem prywatny

  Jakie limity dla ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych będą obowiązywały w 2024 roku? Kto może płacić ryczałt w 2024 roku? Kto może płacić ryczałt od przychodów ewidencjonowanych kwartalnie w 2024 roku? Jakie stawki ryczałtu obowiązują w 2024 roku?

  PKPiR 2024 (podatkowa księga przychodów i rozchodów) - limit przychodów. Które przychody trzeba uwzględnić licząc limit?

  PKPiR 2024 - limit przychodów. Podatkową księgę przychodów i rozchodów (stosuje się skróty: pkpir lub kpir) może prowadzić w 2024 roku ten rozliczający się wg skali podatkowej PIT lub 19% podatkiem liniowym podatnik PIT (tj. osoby fizyczne, spółki cywilne osób fizycznych, spółki cywilne osób fizycznych i przedsiębiorstwa w spadku, spółki jawne osób fizycznych, spółki partnerskie i przedsiębiorstwa w spadku – wykonujące działalność gospodarczą), który w 2023 r. uzyskał mniej niż 9.218.200,- zł (2.000.000,- euro x 4,6091 zł) przychodów netto ze sprzedaży towarów, produktów i operacji finansowych. Średni kurs euro w NBP wyniósł 2 października 2023 r. (pierwszy dzień roboczy tego miesiąca) - 4,6091 zł.

  MF: 1,5 mld zł z tytułu 1,5 proc. podatku na OPP

  Polacy przekazali w tym roku organizacjom pożytku publicznego (OPP) 1,5 mld zł z tytułu 1,5 proc. podatku dochodowego za ubiegły rok; OPP otrzymały 416 mln zł więcej niż rok temu - poinformowało Ministerstwo Finansów. Dodano, że 1,5 proc. podatku przekazało 12,7 mln podatników, o 3,2 mln mniej niż w roku ubiegłym. Najmniejsza przekazana kwota dla OPP wyniosła 1,20 zł, a przeciętna 121 zł.

  MF: Objaśnienia podatkowe dla cen transferowych, w zakresie stosowania metody ceny koszt plus

  Ministerstwo Finansów opublikowało objaśnienia podatkowe w zakresie cen transferowych nr 6 dotyczących metody koszt plus.

  Limity podatkowe 2024. Rachunkowość, mały podatnik, ryczałt

  W 2024 roku nastąpią istotne zmiany w zakresie limitów podatkowych, które dotyczą małych podatników VAT, PIT i CIT. Średni kurs euro, ogłoszony przez Narodowy Bank Polski na pierwszy roboczy dzień października 2023 roku, stanowi podstawę do obliczenia ważnych limitów podatkowych. Niższy kurs euro wpływa na niższe limity określające małego podatnika, a także na kwotę amortyzacji jednorazowej i limit stosowania ryczałtu ewidencjonowanego w 2024 roku. Ponadto, kurs euro wpływa na wskaźniki przyjęte dla celów rachunkowości.

  Tabela kursów średnich NBP nr 190/A/NBP/2023 z 2 października 2023 r. Kurs euro 4,6091 zł

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona 2 października 2023 roku. NBP nr 190/A/NBP/2023. Średni kurs euro w tym dniu to 4,6091 zł.

  REKLAMA