REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy można uzyskać świadczenie z programu 500+ i jednocześnie zasiłek rodzinny z zagranicy?

Czy można uzyskać świadczenie z programu 500+ i jednocześnie zasiłek rodzinny z zagranicy?
Czy można uzyskać świadczenie z programu 500+ i jednocześnie zasiłek rodzinny z zagranicy?
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

1 kwietnia 2016 roku został w Polsce uruchomiony program Rodzinna 500+. Wydarzenie to spowodowało znaczne zainteresowanie wśród Polaków przebywających za granicą, którzy zaczęli zastanawiać się nad tym, czy można starać się jednocześnie o wypłatę świadczenia w Polsce i zasiłku za granicą.

Wypłaty świadczeń rodzinnych regulowane są w państwach UE, EOG lub Szwajcarii przez systemy zabezpieczenia społecznego. Polski zasiłek Rodzinna 500+ - dodatkowe 500 zł na drugie dziecko - również wpisuje się w tą politykę koordynacji świadczeń. W praktyce oznacza to, że pobieranie zasiłku rodzinnego w Polsce ma wypływ na wysokość zasiłków rodzinnych, które można otrzymać w Belgii, Holandii i na terenie Niemiec.

Autopromocja

Najlepszym przykładem, który opisze kolejność wypłacania świadczeń rodzinnych będzie przykład niemieckiego zasiłku Kindergeld. Jest to zdecydowanie najbardziej popularny zasiłek rodzinny, który otrzymują Polacy przebywający za granicą.

Polscy emigranci często zastanawiają się w którym kraju złożyć wniosek o zasiłek rodzinny jako pierwszy - w Polsce czy w Niemczech. Istotne znaczenie w tej kwestii ma to w którym kraju wykonywana jest działalność zawodowa oraz w jakim kraju mieszkają dzieci. W myśl tego wyróżnia się trzy przypadki:

- pierwszeństwo wypłacania świadczenia posiadają Niemcy, jeśli jeden ze współmałżonków pracuje na terenie Niemiec, a drugi nie jest tam zatrudniony.

- jeśli działalność zawodowa wykonywana jest w dwóch różnych krajach np. gdy małżonek pracuje w Niemczech, a współmałżonek pracuje w Polsce, wówczas pierwszeństwo wypłaty posiada Państwo w którym mieszkają dzieci.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- pierwszeństwo wypłacania świadczenia posiadają Niemcy, jeśli oboje małżonków podejmuje tam prace.

Najczęściej zadawane pytanie wśród Polaków przebywających w Niemczech dotyczy tego czy można starać się o Kindergeld jeśli pobiera się 500 +w Polsce.

Odpowiadamy: Można ubiegać się w Niemczech o dodatek dyferencyjny wtedy przyznane świadczenie niemieckie zostanie pomniejszone o kwotę polskiego zasiłku w tym wypadku 500 zł. Jednak jeśli pierwszeństwo wypłaty posiadają Niemcy, nie mamy możliwości starania się o 500+, ponieważ kwota zasiłku Kindergeld jest zdecydowanie wyższa.

W poniższej tabelce można znaleźć kwoty polskiego i niemieckiego zasiłku rodzinnego oraz kwotę dodatku dyferencyjnego przyznawanego w Niemczech. Przedstawiony przykład ma analogiczne zastosowanie również w przypadku świadczenia rodzinnego w Holandii i Belgii.

Niemcy

Polska

Dodatek dyferencyjny możliwy do wypłaty w Niemczech po wypłacie świadczeń w Polsce

Pierwsze dziecko

190 EUR

kryterium dochodowe

 190 EUR                                                                       jeżeli nie zostało spełnione kryterium dochodowe w Polsce

Drugie dziecko

190 EUR

118 EUR

72 EUR

Trzecie dziecko

196 EUR

118 EUR

78 EUR

Każde kolejne dziecko

221 EUR

118 EUR

103 EUR

Wszystkie stawki pokazujemy w EURO wg kursu NBP z dnia 30.03.2016

           

Podsumowując, pobierając świadczenie rodzinne w Polsce można starać się o zasiłek rodzinny w Niemczech, Belgii lub Holandii. W tym przypadku należy złożyć wniosek o dodatek dyferencyjny, a kwota zagranicznego zasiłku rodzinnego zostanie pomniejszona o kwotę programu 500+. Procedura kompletowania dokumentów w celu przyznaniu Kindergeld czy w przypadku pozostałych zasiłków jest dość czasochłonna, dlatego też warto zaufać specjalistom, którzy są na bieżąco z zagranicznymi przepisami i pomogą przejść przez całą procedurę.

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Cyberbezpieczeństwo w branży TSL – nowe wymogi. Co zmieni unijna dyrektywa NIS 2 od 17 października 2024 roku?

Dyrektywa NIS 2 wymusza na firmach konieczność wdrożenia strategii zarządzania ryzykiem. W praktyce oznacza to, że muszą zabezpieczyć swoje systemy komputerowe, procesy bezpieczeństwa oraz wiedzę swoich pracowników na tyle, by zapewnić funkcjonowanie i odpowiednio szybką reakcję w przypadku ataku hakerskiego. Od 17 października 2024 roku wszystkie kraje członkowskie powinny zaimplementować dyrektywę w swoim systemie prawnym.

Nawet 8%. Lokaty bankowe – oprocentowanie pod koniec maja 2024 r.

Ile wynosi oprocentowanie najlepszych depozytów bankowych pod koniec maja 2024 roku? Jakie odsetki można uzyskać z lokat bankowych i kont oszczędnościowych? Średnie oprocentowanie najlepszych lokat i rachunków oszczędnościowych wzrosło w maju do nieco ponad 5,7%.

ZUS pobrał 4000 zł od wdowy. 20 680,00 zł udziału w emeryturze zmarłego [Mąż nie skorzystał z emerytury]

Wdowa otrzymała wypłatę gwarantowaną 20 680,00 zł (udział w emeryturze zmarłego męża w zakresie subkonta). ZUS pobrał (jako płatnik PIT) 4000 zł i przekazał te pieniądze fiskusowi. ZUS wykonał prawidłowo przepisy podatkowe ustalające podatek na prawie 1/5 płatności. ZUS jest tu tylko pośrednikiem między wdową a fiskusem.

8-procentowy VAT nie dla domków letniskowych

Zgodnie z obecną praktyką organów podatkowych 8-procentowy VAT może być stosowany wyłącznie przy wznoszeniu budynków mieszkalnych przeznaczonych do stałego zamieszkania, zatem przedsiębiorcy budujące domki letniskowe lub rekreacyjne muszą wystawiać faktury z 23-procentowym VAT. 

Faktura korygująca 2024. Czy można zmienić dane nabywcy na zupełnie inny podmiot?

Sprzedawca wystawił fakturę VAT na podmiot XYZ Sp. z o.o., jednak właściwym nabywcą był XYZ Sp. k. Te dwa podmioty łączy tylko nazwa „XYZ” oraz osoba zarządzająca. Są to natomiast dwie różne działalności z różnymi numerami NIP. Czy w takiej sytuacji sprzedawca może zmienić dane nabywcy widniejące na fakturze poprzez fakturę korygującą, tj. bez konieczności wystawiania tzw. korekty „do zera” na XYZ Sp. z o.o., i obciążenie XYZ Sp. k. tylko poprzez korektę i zmianę odbiorcy faktury? 

Nowy sposób organów celno-skarbowych na uszczelnienie wywozu towarów podlegającym sankcjom na Rosję

Oświadczenie producenta o tym, iż wie kto jest kupującym i sprzedającym towar oraz o tym, iż wie, że jego wyprodukowany towar będzie przejeżdżał przez Rosję w tranzycie i zna końcowego użytkownika produktu, ma być narzędziem do ograniczenia wywozu towarów które są wyszczególnione w rozporządzeniu Rady (UE) NR 833/2014 z dnia 31 lipca 2014 r. dotyczące środków ograniczających w związku z działaniami Rosji destabilizującymi sytuację na Ukrainie.

Opóźnienia w zapłacie w podatku dochodowym - skutki

Przedsiębiorcy mają wynikający z przepisów podatkowych obowiązek płacenia różnych podatków. W tym także podatków dochodowych: PIT – podatek dochodowy od osób fizycznych i CIT – podatek dochodowy od osób prawnych (w przypadku np. spółek z o.o. czy akcyjnych). Każde opóźnienie w zapłacie podatku – także podatku dochodowego grozi nie tylko obowiązkiem obliczenia od zaległości podatkowych odsetek ale także odpowiedzialnością karną skarbową. Zaległość podatkowa, to także może być problem pracowników, którzy nie zapłacili podatku dochodowego PIT wynikającego z rocznego zeznania podatkowego.

Wysokość kosztów pracowniczych u seniorów w 2024 r.

Zasady rozliczania pracowniczych kosztów uzyskania przychodów w podatku dochodowym od osób fizycznych dotyczą wszystkich pracowników bez względu na ich wiek. Dlatego również pracujący seniorzy, którzy już osiągnęli wiek emerytalny – mimo zwolnienia podatkowego – mają takie same koszty jak inni pracownicy.

Przelewy w Boże Ciało. Jak pracują banki? Kiedy dojdzie przelew?

30 maja, czwartek jest dniem ustawowo wolnym od pracy. Czy system rozliczeniowy Elixir będzie wówczas dostępny? Kiedy najlepiej wysałć przelew, aby doszedł na czas? 

PIT 2024. Koszty uzyskania przychodów (pracownicze), zwykłe, podwyższone, autorskie - kwoty, limity, oświadczenia, praca zdalna

Jakie koszty mogą odliczać pracownicy w 2024 roku? Jakie są koszty zwykłe, a jakie podwyższone? Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych (ustawa o PIT) nie daje prawa (co do zasady) pracownikom odliczać od przychodów uzyskanych z tytułu umowy o pracę faktycznie poniesionych kosztów. Pracownicy mają jedynie koszty zryczałtowane w zależności od liczby zawartych umów o pracę i tego, czy pracownik mieszka w miejscowości, której znajduje się zakład pracy, czy w innej miejscowości. Jednak w rozliczeniu rocznym pracownicy mogą uwzględnić faktyczne wydatki na dojazdy do pracy udokumentowane wyłącznie imiennymi biletami okresowymi.

REKLAMA