REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Protest skarbówki muszą odczuć podatnicy

Ewa Matyszewska
Ewa Matyszewska

REKLAMA

Podatnicy nie szanują terminów wywiązywania się z obywatelskich obowiązków, znanych im zresztą od wielu lat.

W ostatnich dniach kwietnia - 28-30 - pracownicy skarbowi zapowiadają wznowienie i zaostrzenie akcji protestacyjnej w urzędach. Dlaczego?

Autopromocja

- Bezpośrednie powody są dwa. Pierwszy to znikające pieniądze na podwyżki wynagrodzeń w Służbie Cywilnej, które miały być finansowane z rezerwy budżetowej nr 60. Mimo wielokrotnie kierowanych do Kancelarii Premiera próśb o deklarację, że środki te -niezależnie od konkretnego przeznaczenia - zostaną rozdysponowane dla Służby Cywilnej z wyrównaniem od początku 2008 roku, deklaracje takie nie padają.

Czyli podwyżek nie będzie?

- Obawiamy się, że będzie to oznaczać przeznaczenie około 180-200 mln zł na inne cele.

A drugi powód protestu?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Drugim powodem jest manipulacja przedstawicieli Kancelarii Premiera mająca na celu odrzucenie opinii zgłoszonej przez NSZZ Solidarność do zmian ustawy o Służbie Cywilnej. Proponowane przez rząd zmiany są bardzo niepokojące, marginalizują zatrudniające prawie połowę korpusu Służby Cywilnej urzędy administracji skarbowej i podatkowej. Niepokoi także lansowana przez rząd koncepcja odejścia od limitu etatów w służbie cywilnej.

A to złe rozwiązanie?

- Jest to może rozwiązanie słuszne w tych służbach, gdzie obciążenie pracą jest niewielkie. W urzędach skarbowych oznaczać będzie powrót do niedawnych czasów, gdy zatrudniano pracowników na cząstki etatów, gdyż obciążenie pracą wymagało większej liczby zatrudnionych. Skutkiem było zaniżanie wynagrodzeń za pracę wykonywaną faktycznie w pełnym wymiarze czasu pracy.

Jak będzie przebiegać akcja protestacyjna?

- Pozostawiamy dowolność pracownikom. Możliwości jest wiele. Oddawanie krwi, urlopy na żądanie czy wreszcie wnioski pracowników o odbiór godzin nadliczbowych z tytułu dyżurów pracowników za poprzednie lata.

Czy protest odczują podatnicy, którzy zazwyczaj w ostatnich dniach składają swoje zeznania roczne?

- Mam taką nadzieję. Nie można wiecznie organizować dyżurów, tworzyć dodatkowe punkty przyjmowania zeznań tylko dlatego, że podatnicy nie szanują terminów wywiązywania się z obywatelskich obowiązków, znanych im zresztą od wielu lat. To nie prowadzi do niczego dobrego, czego najlepszym przykładem może być niewywiązywanie się naszych rodaków z terminowej wymiany dowodów osobistych. W ten sposób nie buduje się szacunku do prawa i może wreszcie czas głośno to powiedzieć: to nie urzędnik jest winien kolejek w ostatnich dniach terminów składania zeznań podatkowych, lecz podatnik, zwlekający z tym ponad miarę.

Fot. Wojciech Górski

 

Rozmawiała EWA MATYSZEWSKA

TOMASZ LUDWIŃSKI

przewodniczący Sekcji Krajowej Pracowników Skarbowych NSZZ Solidarność

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ulga na złe długi w VAT w 2024 r. Czy może z niej skorzystać podatnik stosujący metodę kasową?

Podatnik prowadzi przedsiębiorstwo rzemieślnicze, ma status małego podatnika i rozlicza VAT według metody kasowej. Czy w takiej sytuacji mały podatnik rozliczający VAT metodą kasową może skorzystać z ulgi na złe długi, gdy ma nieopłacone faktury?

11,532 mln uncji złota w skarbcu NBP. Ich wartość rośnie

W marcu 2024 r. wartość złota w posiadaniu Narodowego Banku Polskiego wzrosła o ponad 8,5 mld zł, choć same zasoby złota pozostały niezmienione w stosunku do lutego. Tak wynika z opublikowanych 19 kwietnia 2024 r. danych NBP o płynnych aktywach i pasywach w walutach obcych.

MF: awaria na e-Urząd Skarbowy. Twój e-PIT działa poprawnie ale trzeba się logować przez epit.podatki.gov.pl

W dniu 19 kwietnia 2024 r. w godzinach przedpołudniowych nastąpiła przerwa w działaniu witryny urzadskarbowy.gov.pl, spowodowana najprawdopodobniej jakąś awarią. Ministerstwo Finansów poinformowało, że usługa Twój e-PIT działa poprawnie tylko, że trzeba się logować wchodząc z linka epit.podatki.gov.pl.

MF przygotowało ustawę o obowiązkowym raportowaniu ESG, implementującą dyrektywę UE

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy implementujący dyrektywę UE o obowiązkowym raportowaniu ESG. MF szacuje, że koszty dla przedsiębiorstw objętych obowiązkiem raportowania w ciągu 10 lat wyniosą 8,7 mld zł.

Twój e-PIT – przedsiębiorca musi uważać! Może pozbawić korzyści finansowych, a nawet narazić na straty

Twój e-PIT, czyli oferowana przez MF usługa jest dla podatnika bardzo wygodna, bo deklarację rozliczeniową wypełnia za niego skarbówka. Ale z racji tego, że żaden system czy urzędnik nie ma pełnej wiedzy na temat zmian jakie zachodzą w życiu podatnika, może pozbawić go wymiernych korzyści finansowych, czyli mówiąc wprost – narazić na straty.

System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

Zmiany w e-Urzędzie Skarbowym 2024. Nie trzeba już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji podatkowych

Ministerstwo Finansów poinformowało 17 kwietnia 2024 r., że Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym (e-US). Organizacje (np. spółki, fundacje, stowarzyszenia) nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną (UPL-1), by rozliczać się elektronicznie. Serwis e-Urząd Skarbowy pozwala teraz organizacji na składanie deklaracji podatkowych online bez podpisu kwalifikowanego i bez dodatkowego umocowania dla pełnomocnika.

REKLAMA