REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Co z tym podatkiem liniowym

EM
Za trzy dni upływa termin składania rocznych zeznań podatkowych za 2007 rok. Znów, jak co roku, miliony podatników musiały przejść przez meandry formularzy PIT, załączników do formularzy i instrukcji.

W ubiegłym roku w tym samym czasie postulowałem - po raz kolejny - o rozważenie przez rząd koncepcji prostego podatku dochodowego od osób fizycznych - z jednolitą stawką podatkową. Pozwoliłoby to wyeliminować potrzebę składania rocznych zeznań podatkowych przez większość podatników, którzy nie prowadzą indywidualnej działalności gospodarczej, ani nie korzystają z ulg podatkowych i tym samym zmniejszyłoby liczbę podatników corocznie borykających się z formularzami PIT. Od kwietnia 2007 r. zmienił się rząd, pojawiła się nowa ulga podatkowa na dzieci i nowa forma przekazywania 1 proc. podatku na wybraną organizację pożytku publicznego, lecz zasadnicze problemy pozostały właściwie te same.

Nadal trzeba wypełniać liczne, niekiedy powtarzające się, te same informacje, formularze. Nadal muszą to czynić wszyscy podatnicy, którzy obok wynagrodzenia za pracę albo emerytury uzyskali w danym roku podatkowym, przykładowo, choćby 180 zł z tytułu jednej skromnej umowy zlecenia. Otrzymanie tego - zaiste oszałamiająco astronomicznego - dochodu w kwocie 180 zł, czyli aż 15 zł w skali miesięcznej, zamyka im bowiem drogę do tzw. rocznego obliczenia podatku przez płatnika, czyli - odpowiednio - pracodawcę albo ZUS. W takim przypadku ustawa nie zna litości - trzeba samemu złożyć roczne zeznanie podatkowe PIT-37, być może także wraz z formularzem aktualizacyjnym NIP-3.

Inny interesujący przykład: podatnik, który obok pracy etatowej prowadzi działalność gospodarczą opodatkowaną 19-proc. podatkiem liniowym, będzie miał do wypełnienia co najmniej trzy formularze: PIT-37, PIT-36L oraz załącznik PIT/B, ale gdyby musiał aktualizować dane (formularz NIP-3), względnie korzystał z ulgi na dzieci (załącznik PIT/D) i np. z ulgi na internet (załącznik PIT/O), to liczba niezbędnych formularzy wzrasta już co najmniej do sześciu.

Pozostawiając uzasadnioną ironię na boku, zadajmy pytanie, czy naprawdę co roku musi powtarzać się ten sam formularzowy wyścig po rekord? Podatek liniowy wyeliminowałby większość obowiązków spoczywających na podatnikach, którzy nie prowadzą działalności gospodarczej. W ich przypadku poboru podatku u źródła - według jednolitej stawki - dokonywałyby na bieżąco, działając jako płatnicy, podmioty wypłacające im wynagrodzenia za pracę, świadczenia rentowo-emerytalne, zasiłki, płatności z tytułu umów zlecenia i umów o dzieło itp. Wobec braku progresji w podatku dochodowym od osób fizycznych, składanie indywidualnych rocznych zeznań podatkowych stałoby się wtedy zbędne. Kwestię skorzystania z ulgi na dzieci albo przekazywania 1 proc. podatku na organizację pożytku publicznego można byłoby rozwiązać stosownym oświadczeniem składanym głównemu płatnikowi, czyli pracodawcy albo ZUS. W konsekwencji zamiast kilku milionów podatników, obowiązek składania rocznych zeznań podatkowych dotyczyłby już znacznie mniejszej grupy podatników.

Autopromocja

Gorące tematy dla biur rachunkowych. SLIM VAT 3, KSeF, praca zdalna

Kup książkę:

Gorące tematy dla biur rachunkowych. SLIM VAT 3, KSeF, praca zdalna - Poradnik Gazety Prawnej

Tymczasem, ze strony przedstawicieli rządu padają różne, często odmienne, prognozy wprowadzenia podatku liniowego - czasem 2009 rok, czasem 2010 rok, a czasem jeszcze później. Może teraz czas już jednak konkretnie odpowiedzieć na pytanie, co z tym liniowym?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

dr Janusz Fiszer, partner w Kancelarii Prawnej White & Case i docent UW

EM

Autopromocja

Bieżące aktualności o zmianach przepisów

Czy biuro rachunkowe ma nowe obowiązki w związku z wprowadzeniem KSeF? Zmiany w podatkach dochodowych na 2024 r. i innych zmianach w VAT 2024 oraz prawie pracy i ubezpieczeń społecznych. I wiele innych bieżących tematów ...

IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Projekt ustawy budżetowej na 2024 rok. Kluczowe wskaźniki i strategia zarządzania długiem

  Rząd przedstawił projekt ustawy budżetowej na 2024 rok, który ma na celu zapewnienie stabilności finansowej kraju. Głównymi filarami tego projektu są bezpieczeństwo, wsparcie programów społecznych, ochrona zdrowia oraz strategie minimalizujące koszty obsługi długu Skarbu Państwa. W kontekście globalnych wyzwań, takich jak konflikt na Ukrainie, jakie kluczowe wskaźniki gospodarcze i założenia zostały uwzględnione w tym projekcie? Oto przegląd najważniejszych informacji.

  KSeF jest już w innych krajach. I to nie tylko Europy. Jak e-faktury działają na całym świecie?

  E-faktury okazały się skutecznym narzędziem również w takich krajach jak np. Australia, Chiny, Hongkong, Tajwan, Japonia, Korea Południowa, Indie, Brazylia, Chile i Meksyk.

  Prawo do błędu. Kiedy przedsiębiorca uniknie kary za naruszenie przepisów?

  Każdy nowy przedsiębiorca stawia czoła wyzwaniom związanym z prowadzeniem działalności gospodarczej. Jednym z największych obaw jest nieświadome naruszenie przepisów i związane z tym konsekwencje. Na szczęście, polski system prawny wprowadził "prawo do błędu", które chroni nowych przedsiębiorców przed karami za pewne nieumyślne naruszenia. Ale jakie są zasady tego prawa i kto może z niego skorzystać?

  Podatkowe pomysły wyborcze. Co ciekawego proponują partie?

  W nadchodzących wyborach podatkowe obietnice stają się kluczowym elementem programów wyborczych największych partii w Polsce. Czy obietnice te są realne? Czy mogą przynieść korzyści dla polskich przedsiębiorców i obywateli? W poniższym artykule przyjrzymy się propozycjom podatkowym trzech komitetów wyborczych: Konfederacji, Polski 2050 oraz Prawa i Sprawiedliwości. Eksperci dokładnie przeanalizowali te propozycje, aby dać czytelnikom klarowny obraz tego, co mogą oczekiwać po ewentualnym wyborze każdej z tych partii. Zapraszamy do lektury!

  Co czeka polską gospodarkę? Znamy już odczyt ważnego wskaźnika

  Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury we wrześniu br. nie zmienił się istotnie - poinformowało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych. W ocenie ekspertów konsumpcja jest słabym motorem wzrostu, a ciągłe jej stymulowanie oddala perspektywę ożywienia po stronie inwestycji.

  Negatywne nastroje wśród przedsiębiorców. Brakuje rezerw na inwestycje

  Negatywne nastroje wśród polskich przedsiębiorców. W firmach skończyły się rezerwy na inwestycje.

  Rentowności obligacji wybranych państw (tabela). Które obligacje dają najwięcej zarobić?

  Oto zestawienie rentowności obligacji wybranych państw. Wartości podane zostały w formie tabeli. Które z obligacji dają najwięcej zarobić?

  Oprocentowanie najlepszych lokat i kont oszczędnościowych - koniec września 2023 [Tabela]

  Jakie oprocentowanie oferują banki pod koniec września 2023 r. na lokatach i kontach oszczędnościowych? Czy jeszcze warto oszczędzać w ten sposób? Jak informuje HRE Investment Trust tak mocnego i powszechnego cięcia oprocentowania w bankach dawno już nie widzieliśmy, a wszystko za sprawą wrześniowej obniżki stóp procentowych NBP przez Radę Polityki Pieniężnej. Jeszcze latem część instytucji kusiła nas oprocentowaniem na poziomie 10% - dziś trudno znaleźć coś na ponad 7%. 

  Dywersje w systemie podatkowym, czyli o prawie tworzonym w zlej wierze

  Czy zmiany w systemie podatkowym (a zwłaszcza w prawie) mogą mieć ukryte cele, będąc swoistą dywersją polityczną czy ekonomiczną, mającą komuś celowo zaszkodzić? Pyta i odpowiada profesor Witold Modzelewski.

  Opodatkowanie świadczeń dla oddelegowanych pracowników. Przełomowy wyrok NSA

  NSA wydał wyrok, w którym zmienia swoje stanowisko z 2018 roku na temat opodatkowania świadczeń przy oddelegowaniu pracownika. W najnowszym orzeczeniu NSA wskazuje, że zakwaterowanie i transport w czasie oddelegowania nie podlegają opodatkowaniu.

  REKLAMA