REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Umorzone czesne to przychód

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Ewa Matyszewska
Ewa Matyszewska

REKLAMA

Uczelnie wyższe za dobre wyniki w nauce zwalniają studentów z opłat za studia. Władze uczelni taką nagrodę traktują jako przychód studentów podlegający PIT. Eksperci uważają, że traktowanie umorzonego czesnego jako przychodu jest nadinterpretacją.

Studenci zaoczni, którzy ze względu na dobre wyniki w nauce lub sytuację materialną zostali decyzją rektora zwolnieni z czesnego, zobowiązani są do traktowania tego zwolnienia jako nieodpłatnego świadczenia stanowiącego przychód do opodatkowania. Takie zalecenie zostało wydane m.in. przez kwestora Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. A co na to przepisy?

REKLAMA

Autopromocja

- Kwalifikacja wskazująca, że zwolnienie z czesnego przyznane za dobre wyniki w nauce stanowi przychód, jest przejawem nadmiernego fiskalizmu - uważa Władysław Varga, doradca podatkowy, partner w Taxpoint.

Poza tym istnieją sposoby na to, aby nagrodę dla studentów z dobrymi wynikami przyznawać w taki sposób, aby nie było wątpliwości, że jest ona zwolniona z PIT. Wchodzą tu w grę co najmniej dwie możliwości. Po pierwsze, odpowiednie sformułowanie umowy między studentem i uczelnią. Po drugie, zamiast zwalniania z czesnego wypłacanie stypendium, z którego student pokryje opłaty za studia. A stypendia z PIT są zwolnione.

Dowolność interpretacyjna

REKLAMA

Twierdzenie, że zwolnienie z czesnego przyznane za dobre wyniki w nauce stanowi przychód z tytułu nieodpłatnego świadczenia w świetle art. 11 ustawy o PIT jest możliwe, ale nie do końca prawidłowe. Na ten aspekt zwraca uwagę Władysław Varga, który wskazuje, że, po pierwsze, nie mamy tutaj do czynienia z klasycznym nieodpłatnym świadczeniem. Przeciwnie, aby otrzymać zwolnienie z czesnego, należy spełnić określone warunki - osiągać dobre wyniki w nauce. Po drugie, na podobnej zasadzie można dążyć do opodatkowania bardzo wielu czynności, w ramach których podatnicy otrzymują tzw. nieodpłatne lub częściowo nieodpłatne świadczenia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Ulgi na różne świadczenia związane m.in. z wiekiem odbiorcy, chęcią przyciągnięcia kupujących (np. bezpłatny parking) czy też stosowanymi instrumentami marketingowymi (np. pakiet programów komputerowych dla ucznia i studenta, sprzedawany po wyższej cenie) - to wszystko są świadczenia, których nikt posiadający minimalną dozę zdrowego rozsądku nie chce opodatkować - argumentuje Władysław Varga.

Fiskalizm jest powszechny

Zwolnienie z opłat za studia jest traktowane jako przychód z tzw. innych źródeł. Jak przypomina Marek Malinowski, konsultant podatkowy w Independent Tax Advisers Doradztwo Podatkowe, przychodem są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

- Zwolnienie z poboru czesnego nie jest ani dopłatą, ani nagrodą, ani tym bardziej nieodpłatnym świadczeniem - zauważa Marek Malinowski.

Dodaje, że zdaniem fiskusa, w sytuacji umorzenia całości lub części opłat za studia, student uzyskuje przychód w wysokości dokonanego zwolnienia, który podlega opodatkowaniu PIT.

REKLAMA

- Trudno się zgodzić z takim twierdzeniem, że przychód z tytułu zwolnienia z opłat za studia nie korzysta ze zwolnienia na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 39 oraz pkt 40 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Na podstawie tych przepisów wolne od podatku są stypendia oraz świadczenia pomocy materialnej dla uczniów lub studentów otrzymywane ze środków własnych szkół lub uczelni - stwierdza Marek Malinowski.

Jego zdaniem, skoro wobec tego, że w ocenie władz skarbowych zwolnienie z opłat za studia nie jest rodzajem stypendium naukowego uzyskanego przez studenta oraz świadczeniem pomocy materialnej, to uczelnie powinny postawić kropkę nad przysłowiowym i i nazwać to zwolnienie formą przyznanego stypendium.

- Z ekonomicznego punktu widzenia nie ma różnicy pomiędzy sytuacją, gdy student otrzymuje środki finansowe od uczelni, które może przeznaczyć na opłacenie czesnego, a sytuacją, gdy z tego czesnego jest zwolniony - podpowiada Marek Malinowski.

Ważny zapis w umowie

Zakładając, że studenci zawierają z uczelnią umowy zobowiązujące ich do ponoszenia opłat za studia, to w przypadku zwolnienia ich z nich, np. na podstawie decyzji rektora, będą oni co do zasady zobowiązani do wykazania przychodu z tytułu otrzymania nieodpłatnego świadczenia na gruncie ustawy o PIT. Agata Stryczek, konsultant w Accreo Taxand, uważa, że zwolnienie takie ma dla studentów realny wymiar finansowy - w jego wyniku nie dochodzi do uszczuplenia ich majątku, do którego musiałoby dojść, gdyby nie zwolnienie z czesnego.

- Konsekwentnie, w związku z osiągnięciem korzyści majątkowej, studenci są zobowiązani do rozpoznania przychodu z tego tytułu, a na uczelni spoczywa obowiązek sporządzenia informacji PIT-8C - ostrzega Agata Stryczek.

Według naszej rozmówczyni, jest jednak szansa na odmienną klasyfikację tych świadczeń.

- Zawarcie w umowie pomiędzy uczelnią a studentem zapisu wskazującego, że w przypadku spełnienia określonych warunków (np. osiągnięcia przez studenta wybitnych wyników w nauce) opłata z tytułu studiów nie jest należna, powinno pozwolić na uniknięcie konieczności rozpoznawania przychodu z tego tytułu - wyjaśnia Agata Stryczek.

Zamiast umorzenia stypendium

Poza odpowiednimi zapisami w umowie między studentem a uczelnią można zastosować inny sposób wynagrodzenia studenta za dobre wyniki w nauce. Zamiast umarzać mu czesne, wypłacić stypendium, z którego czesne opłaci sam. Stypendia są zwolnione z PIT. Halina Kwiatkowska, radca prawny, partner w Kancelarii Chałas i Wspólnicy, oddział w Krakowie, twierdzi, że w sytuacji umorzenia części opłaty za studia student uzyskuje przychód z tzw. innych źródeł.

- Dzieje się tak bez względu na to, czy powodem umorzenia jest trudna sytuacja materialna studenta, czy też dobre wyniki w nauce. Przychód ten nie mieści się w katalogu zwolnień wskazanych w art. 21 ustawy o PIT - podkreśla Halina Kwiatkowska.

Wyjaśnia też, że aktualnie uczelnie, chcąc umorzyć studentom całość czesnego bądź jego część, nie obciążając zarazem beneficjentów obowiązkiem podatkowym, zmuszone są robić to w sposób pośredni - wypłacając studentom stypendium, które jest zwolnione od podatku dochodowego, z którego studenci mogą pokrywać czesne.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Rozliczenie czesnego

POSTULUJEMY

Ministerstwo Finansów powinno wydać ogólną interpretację podatkową, w której wyjaśni, w jaki sposób należy traktować zwolnienie studentów z opłat czesnego za dobre wyniki w nauce.

Ewa Matyszewska

ewa.matyszewska@infor.pl

Zapisz się na newsletter
Chcesz uniknąć błędów? Być na czasie z najnowszymi zmianami w podatkach? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Uproszczenia w podatku od spadków i darowizn. Nowe przepisy coraz bliżej wejścia w życie

Senat przyjął nowelizację ustawy o podatku od spadków i darowizn. Nowe przepisy mają uprościć formalności przy sprzedaży majątku otrzymanego od najbliższej rodziny oraz zlikwidować comiesięczne deklaracje podatkowe przy rentach prywatnych. Ustawa wraca teraz do Sejmu.

Zaczynasz działalność gospodarczą? Tak można obniżyć składki ZUS na początku działania firmy [komunikat ZUS]

Rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej wiąże się z kosztami, szczególnie na starcie. Dlatego początkujący przedsiębiorcy mogą skorzystać z ulg, które pozwalają płacić niższe składki na ubezpieczenia społeczne albo nie płacić ich wcale. Do najważniejszych form wsparcia należą: ulga na start, preferencyjne składki, „Mały ZUS Plus” czy wakacje składkowe.

Darowizna dla córki z konta firmowego taty: Czy taki przelew korzysta ze zwolnienia podatkowego? KIS wyjaśnia

Skarbówka potwierdził, że przekazanie środków pieniężnych bezpośrednio z konta firmowego spółki, której darczyńca jest wspólnikiem, na konto obdarowanego – przy spełnieniu ustawowych formalności – może korzystać ze zwolnienia z podatku od darowizn. To jest dobra wiadomość dla podatników.

Ulga dla spadkobierców i przejrzystość dla podatników. Nowości w ustawie podatku od spadków i darowizn już wkrótce

Jest projekt nowelizacji ustawy o podatku od spadków i darowizn, który umożliwi przywrócenie terminu zgłoszenia spadku w wyjątkowych przypadkach oraz doprecyzuje moment powstania obowiązku podatkowego. Zmiany mają uprościć procedury, zwiększyć przejrzystość i wspierać sukcesję firm rodzinnych.

REKLAMA

KSeF 2.0: firmy będą miały tylko 4 miesiące na testy. Co warto zrobić już teraz?

W czerwcu 2025 r. – zgodnie z harmonogramem – Ministerstwo Finansów udostępniło dokumentację interfejsu API KSeF 2.0. Jest to jednak materiał dla integratorów systemów i dostawców oprogramowania. Firmy wciąż czekają na udostępnienie środowiska testowego, które zaplanowano na koniec września. Konkretne testy będą więc mogły zacząć się dopiero w październiku. Tymczasem obowiązek korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur dla części firm wchodzi już w lutym – oznacza to niewiele czasu na przygotowanie.

Projekt ustawy wdrażającej obowiązkowy KSeF po pierwszym czytaniu w Sejmie. Co się zmienia? [komentarz eksperta]

W dniu 9 lipca 2025 r., Sejm przeprowadził pierwsze czytanie i skierował do prac w komisji finansów projekt ustawy zakładającej wdrożenie obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Wszystkie kluby i koła poselskie zapowiedziały dalsze prace nad projektem. Prace legislacyjne wchodzą w końcową fazę. Z coraz większą pewnością możemy więc stwierdzić, że obowiązkowy KSeF będzie wdrażany w dwóch etapach - od 1 lutego 2026 i od 1 kwietnia 2026 r.

Podatek u źródła 2025: Objaśnienia podatkowe ministra finansów dot. statusu rzeczywistego właściciela. Praktyczne szanse i nieoczywiste zagrożenia

Po latach oczekiwań i licznych postulatach ze strony środowisk doradczych oraz biznesowych, Ministerstwo Finansów opublikowało długo zapowiadane objaśnienia dotyczące statusu rzeczywistego właściciela w kontekście podatku u źródła (WHT). Teraz nadszedł czas, by bardziej szczegółowo przyjrzeć się poszczególnym zagadnieniom. Dokument z 3 lipca 2025 r., opublikowany na stronie MF 9 lipca, ma na celu rozwianie wieloletnich wątpliwości dotyczących stosowania klauzuli „beneficial owner”. Choć sam fakt publikacji należy ocenić jako krok w stronę większej przejrzystości i przewidywalności, nie wszystkie zapisy spełniły oczekiwania.

Polski podatek cyfrowy jeszcze w tym roku? Rząd nie ogląda się na Brukselę

Choć Komisja Europejska wycofała się z planów nałożenia podatku cyfrowego, Polska idzie własną drogą. Minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski zapowiada, że projekt ustawy będzie gotowy do końca roku.

REKLAMA

KSeF 2026: koniec z papierowymi fakturami, zmiany w obiegu dokumentów i obsłudze procesu sprzedaży w firmie

W przyszłym roku w Polsce zostanie uruchomiony obowiązkowy system fakturowania za pomocą Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Obowiązek ten wejdzie w życie na początku 2026 roku i wynika z procedowanego w Parlamencie projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług. Aktualny postęp prac legislacyjnych nad projektem, oznaczonym numerem druku 1407, można śledzić na stronach Sejmu.

Składki ZUS dla małych firm w 2025 roku - preferencje: ulga na start, mały ZUS plus i wakacje składkowe

Ulga na start, preferencyjne składki, czy „Mały ZUS plus”, a także wakacje składkowe – to propozycje wsparcia dla małych przedsiębiorców. Korzyści to możliwość opłacania niższych składek lub ich brak. Warto też zwrócić uwagę na konsekwencje z tym związane. ZUS tłumaczy kto i z jakich ulg może skorzystać oraz jakie są zagrożenia z tym związane.

REKLAMA