| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Od 2017 r. wynagrodzenia finansowane z dotacji będą opodatkowane

Od 2017 r. wynagrodzenia finansowane z dotacji będą opodatkowane

Tylko do końca 2016 r. wynagrodzenia wypłacone osobom fizycznym prowadzącym działalność gospodarczą z otrzymanych przez nie dotacji korzystają ze zwolnienia z PIT na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 129 updof. Od 1 stycznia 2017 r. wynagrodzenia te będą opodatkowane. Niekorzystna zmiana dotknie m.in. osoby fizyczne prowadzące niepubliczne szkoły i przedszkola, które pełnią w nich funkcje dyrektorów.

Zmiana została wprowadzona przez ustawę z 23 czerwca 2016 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2016 r., poz. 1010).

Z art. 21 ust. 1 pkt 129 updof w brzmieniu obowiązującym do końca 2016 r. wynika, że zwolnione z PIT są dotacje w rozumieniu przepisów o finansach publicznych, otrzymane z budżetu państwa lub budżetów jednostek samorządu terytorialnego. Organy podatkowe potwierdzają w wydawanych interpretacjach indywidualnych, że na podstawie tego przepisu ze zwolnienia z PIT korzystają środki pochodzące z dotacji w części przeznaczonej na sfinansowanie wynagrodzenia osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, która taką dotację otrzymała. Wynagrodzenia te są zatem przychodem z pozarolniczej działalności gospodarczej zwolnionym od podatku dochodowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 129 updof i nie należy ich wliczać do podstawy opodatkowania oraz wykazywać w rozliczeniu rocznym.

Jak mikrofirmy korzystają z dotacji z Unii Europejskiej

Do podatników korzystających z ww. zwolnienia należą m.in. osoby fizyczne prowadzące niepubliczne szkoły i przedszkola, które pełnią w nich funkcję dyrektorów. Na finansowanie ich wynagrodzeń z otrzymanych dotacji pozwalają przepisy art. 90 ust. 3d pkt 1 lit. a) ustawy z 7 września 1991 r. o systemie oświaty. Jak czytamy w interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 9 sierpnia 2016 r., sygn. DITPB1/4511-518/16/JŁ:

(...) otrzymane dotacje na prowadzenie przedszkola niepublicznego, o którym mowa we wniosku, są dla Wnioskodawcy przychodem z pozarolniczej działalności gospodarczej, zwolnionym od podatku dochodowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 129 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Takie samo stanowisko zaprezentował m.in. Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacjach indywidualnych z 27 października 2015 r., sygn. IPTPB1/4511-513/15-2/MH, oraz z 31 sierpnia 2015 r., sygn. IPTPB1/4511-319/15-5/MM.

Polecamy: Klauzula przeciw unikaniu opodatkowania – praktyczny poradnik

Od 1 stycznia 2017 r. brzmienie art. 21 ust. 1 pkt 129 updof ulegnie zmianie. Będzie z niego wynikało, że ze zwolnienia z PIT korzystają:

dotacje, w rozumieniu przepisów o finansach publicznych, otrzymane z budżetu państwa lub budżetów jednostek samorządu terytorialnego, z zastrzeżeniem ust. 36.

Z kolei z ust. 36 dodanego do art. 21 również od 1 stycznia 2017 r. będzie wynikało, że:

Zwolnienie, o którym mowa w ust. 1 pkt 129, nie ma zastosowania do tej części dotacji otrzymanej na prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej, która została przeznaczona, na podstawie odrębnych przepisów, na wynagrodzenie osoby fizycznej prowadzącej tę działalność.

Czytaj więcej na IFK Platformie Księgowych i Kadrowych w artykule: "Zwolnienie z PIT wynagrodzeń finansowanych z dotacji obowiązuje tylko do końca roku" >>

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

KORONAWIRUS - podatki, prawo

Tarcza antykryzysowa 2.0 – najważniejsze założenia

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Bogusz

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »