reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Wyższy zwrot dla rolników

Wyższy zwrot dla rolników

Stawka zwrotu VAT dla rolników ryczałtowych dokonujących dostawy produktów rolnych z własnego gospodarstwa wzrosła z 5 proc. do 6 proc.


Nowe prawo

O d 1 maja 2008 r. weszła w życie rządowa nowelizacja ustawy o VAT uchwalona 11 kwietnia 2008 r. Ustawa wprowadza zmiany dostosowujące przepisy o podatku od towarów i usług do przepisów UE. Wynikają one z zakończenia okresu przejściowego, który umożliwiał stosowanie obniżonej 3-proc. stawki na środki produkcji dla rolnictwa, m.in. na nawozy i środki ochrony roślin oraz na niektóre usługi. Od początku maja podlegają one opodatkowaniu stawką 7 proc. lub 22 proc. Przyjęcie ustawy miało na celu zrekompensowanie wzrostu stawek VAT poprzez podwyższenie stawki zryczałtowanego zwrotu dla rolników ryczałtowych z 5 proc. do 6 proc. Wprowadzana zmiana oznacza, że zmiany stawek będą neutralne zarówno dla rolników, jak i dla budżetu państwa.

Nowelizacja zawiera także przepisy przejściowe, umożliwiające utrzymanie 3-proc. stawki podatku na dostawy produktów spożywczych, m.in. ziemniaków, warzyw, mięsa i mleka. Preferencyjna 3-proc. stawka VAT na te produkty będzie stosowana do końca 2010 r. Wykaz towarów opodatkowanych po 30 kwietnia 2008 r. stawką VAT w wysokości 3 proc. zawiera załącznik do przyjętej nowelizacji. Przypomnijmy, że możliwość utrzymania powyższej stawki na produkty spożywcze objęte załącznikiem wynika z art. 128 Dyrektywy 2006/112/WE Rady, którą przyznano Polsce derogację w tym zakresie.

MAGDALENA MAJKOWSKA

magdalena.majkowska@infor.pl

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Wideoszkolenie: JPK_VAT w nowej formie149.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dominika Miśkiewicz

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama