reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > KAS nałoży karę za nieudzielenie informacji

KAS nałoży karę za nieudzielenie informacji

Z dniem 1 marca 2017 r. rozpoczęła się prawdziwa rewolucja w administracji skarbowej. Ściąganiem podatków i bezpieczeństwem finansów zajmie się Krajowa Administracja Skarbowa. Zarówno podatników, jak i płatników czeka w związku z tym wiele nowych obowiązków. Nowe przepisy przewidują też możliwość nałożenia kar porządkowych na te podmioty, które nie będą wywiązywać się ze swoich zobowiązań.

Organom KAS przysługuje prawo do:

  • zbierania i wykorzystywania informacji oraz występowania o udostępnienie dokumentów zawierających informacje o zdarzeniach mających bezpośredni wpływ na powstanie lub wysokość zobowiązania podatkowego lub należności celnych,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w rozumieniu ustawy z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. z 2015 r. poz. 2135), także bez wiedzy i zgody osoby, której dane te dotyczą.

Na podatników został nałożony obowiązek udostępniania informacji (i dokumentów) w przypadku, gdy organy KAS tego zażądają. Podatnik będzie obowiązany udostępnić wymagane informacje i dokumenty w terminie i w formie wskazanej w postanowieniu. Przepisy nie określają, jaki to powinien być termin. Wskazują jedynie, że powinien on uwzględniać zakres żądanych informacji oraz stopień ich skomplikowania. Podatnik może wnieść zażalenie na postanowienie na zasadach określonych w Ordynacji podatkowej, np. gdy żądanie jest nieuzasadnione lub niewykonalne w terminie wskazanym w postanowieniu. Nie może się jednak uchylić od wykonania tego obowiązku, jeżeli dysponuje odpowiednimi informacjami, których KAS nie posiada, a które są niezbędne do wykonania zadań KAS.

Sprawdź: INFORLEX SUPERPREMIUM

Podatnik, który nie wykona obowiązku, może być ukarany karą pieniężną do wysokości 10 000 zł. Kara ta jest nakładana w drodze decyzji organu KAS. Może być nałożona na podmiot, który pomimo prawidłowego wezwania, w wyznaczonym terminie:

  • nie udostępnił dokumentów lub nie udzielił informacji, lub
  • udzielił ich w niepełnym zakresie.

Obowiązki informacyjne oraz kara administracyjna zostały uregulowane w art. 45 ustawy o KAS.

Czytaj więcej na IFK Platformie Księgowych i Kadrowych w artykule: "Nowe obowiązki i kary wynikające z ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej" >>

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawnicza FORUM r.pr. K. Piluś i s-ka sp.k.

Masowe odzyskiwanie wierzytelności

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama