REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Podatek dochodowy? Płatne z góry!

Podatek dochodowy? Płatne z góry! /Fot. Fotolia
Podatek dochodowy? Płatne z góry! /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Minister Morawiecki wpadł na kolejny pomysł, po którym polskim przedsiębiorcom opadły ręce, szczęki, a portfele jęknęły z bólu... Pomysł, którego idea brzmi jak oksymoron; chodzi bowiem o obłożenie przedsiębiorcy podatkiem dochodowym jeszcze przed osiągnięciem przez niego zysku! To tak, jak gdyby Ministerstwo Zdrowia chciało, aby ludzie rodzili się przed poczęciem. Gdzie tu sens, gdzie tu logika? No właśnie... Nie wiadomo.

Kolejny, kontrowersyjny pomysł ministra Morawieckiego dotyczy spółek kapitałowych, w tym należącym do ich kategorii spółek z ograniczoną odpowiedzialnością, a ponieważ ta forma działalności gospodarczej występuje w Polsce bardzo często, de facto uderzy on w większość rodzimych przedsiębiorców. Od 1 stycznia 2017 roku szczególną ostrożność muszą zachować osoby, które chcąc założyć lub przystąpić do spółki kapitałowej, wniosą do niej wkład niepieniężny (np. nieruchomości - klasyczny przykład tego rodzaju wkładów), w zamian za uzyskanie udziałów spółki. Dlaczego? Dlatego że z początkiem bieżącego roku diametralnie zmieniły się przepisy podatkowe dotyczące tego typu transakcji. Do 31 grudnia 2016 roku prawo stanowiło, że dochód (czyli podstawę opodatkowania podatkiem dochodowym) wspólnika wnoszącego do spółki wkład niepieniężny, stanowiły pozyskane przez niego udziały, których wartość mogła być o wiele niższa od wartości wkładu. Obecnie podatek naliczany będzie od wartości właśnie wkładu, a nie udziałów...

Autopromocja

Jak to działa w praktyce? Załóżmy, że kolega chce otworzyć profesjonalną siłownię, ale ma problem ze znalezieniem odpowiedniego lokalu, którym ja dysponuję – jest to powiedzmy lokal o wartości 200 000 złotych. Proponuję więc koledze założenie spółki, a w zamian za jej udziały, wnoszę do niej mój lokal. W takim przypadku, jeżeli spółka zostanie założona, na „dzień dobry” pojawi się obowiązek zapłaty podatku dochodowego od wartości wkładu, czyli 38 000 zł (19%). Podkreślmy, że podatek ten musi być zapłacony, nawet jeżeli działalność spółki nie przyniesie jeszcze żadnego zysku! A termin? Do 30 kwietnia następnego roku podatkowego. Pytanie, czy do tego czasu, spółka zdoła chociaż tyle zarobić? Niestety, Ministerstwa Finansów odpowiedź nie interesuje. Ważne są tylko pieniądze podatnika. A jeżeli wysokość należnego podatku doprowadzi firmę do bankructwa, po którym z oczywistych przyczyn żadnych danin już nie zapłaci? Nic nie szkodzi, bankrutujcie sobie, bylebyście zapłacili ów nieszczęsny podatek! Doprawdy... polskie władze mają bardzo dziwne pojęcie o funkcjonowaniu wolnorynkowej gospodarki w społeczeństwie postindustrialnym.

Na efekty nie trzeba będzie długo czekać – prowadzenie firmy w coraz trudniejszych polskich warunkach zmusi przedsiębiorców do zakładania firm za granicą. A potencjalnych nowych jurysdykcji nie brakuje. Tuż za miedzą na nowych inwestorów czekają Czechy. Za Kanałem La Manche funkcjonuje cały czas, pomimo Brexitu, Wielka Brytania, a rejestracja działalności gospodarczej w UK to częsta praktyka wśród polskich przedsiębiorców, a wszystko wskazuje na to, że będzie jeszcze częstsza.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

A to wszystko dzięki polityce naszych władz, którym z ust nie schodzą hasła o chęci poprawy losu rodzimych biznesmenów... Pytanie tylko, kiedy do nich wreszcie dotrze, że spółka Ltd w Anglii prowadzona przez Polaka to zjawisko coraz częstsze, a spółka Ltd w Polsce - coraz rzadsze...

Autor: B.Fuchs

www.admiral.tax

Sprawdź: INFORLEX SUPERPREMIUM

Autopromocja
Admiral Tax Ltd
Eksperci w planowaniu podatkowym i optymalizacji kosztów fiskalnych.

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Obligacje skarbowe [maj 2024 r.] - oprocentowanie i oferta obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 24 kwietnia 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w maju 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji nie zmieniły się w porównaniu do oferowanych w kwietniu br. Od 25 kwietnia można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

Kasowy PIT dla przedsiębiorców z przychodami do 250 tys. euro od 2025 roku. I tylko do transakcji fakturowanych [projekt ustawy]

Ministerstwo Finansów przygotowało i opublikowało 24 kwietnia 2024 r. projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Ta nowelizacja przewiduje wprowadzenie kasowej metody rozliczania podatku dochodowego. Z tej metody będą mogli skorzystać przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność, a także ci przedsiębiorcy, których przychody w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro.

Coraz więcej kontroli firm logistycznych. Urzędy celno-skarbowe sprawdzają pozwolenia na uproszczenia celne

Urzędy celno-skarbowe zintensyfikowały kontrole firm logistycznych. Chodzi o monitoring pozwoleń na uproszczenia celne, szczególnie tych wydanych w czasie pandemii. Jeśli organy celno-skarbowe natrafią na jakiekolwiek uchybienia, to może dojść do zawieszenia pozwolenia, a nawet jego odebrania.

Ostatnie dni na złożenia PIT-a. W pośpiechu nie daj szansy cyberoszustowi! Podstawowe zasady bezpieczeństwa

Obecnie już prawie co drugi Polak (49%) przyznaje, że otrzymuje podejrzane wiadomości drogą mailową. Tak wynika z najnowszego raportu SMSAPI „Bezpieczeństwo Cyfrowe Polaków 2024”. Ok. 20% Polaków niestety klika w linki zawarte w mailu, gdy wiadomość dotyczy ważnych spraw. Jak zauważa Leszek Tasiemski, VP w firmie WithSecure – ostatnie dni składania zeznań podatkowych to idealna okazja dla oszustów do przeprowadzenia ataków phishingowych i polowania na nieuważnych podatników.

Czy przepis podatkowy napisany w złej wierze nie rodzi normy prawnej? Dlaczego podatnicy unikają stosowania takich przepisów?

Podatnicy prowadzący działalność gospodarczą często kontestują obowiązki nakładane na podstawie przepisów podatkowych. Nigdy wcześniej nie spotkałem się z tym w takim natężeniu – może na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych XX wieku, gdy wprowadzono drakońskie przepisy tzw. popiwku – pisze prof. Witold Modzelewski. Dlaczego tak się dzieje?

Szef KAS: Fundacje rodzinne nie są środkiem do unikania opodatkowania

Szef Krajowej Administracji skarbowej wydał opinię zabezpieczającą w której potwierdził, że utworzenie fundacji, wniesienie do niej akcji i następnie ich sprzedaż nie będzie tzw. „unikaniem opodatkowania”, mimo wysokich korzyści podatkowych. Opinię zabezpieczające wydaje się właśnie w celu rozstrzygnięcia, czy proponowana czynność tym unikaniem by była.
Przedmiotowa opinia została wydana na wniosek przedsiębiorcy, który planuje utworzenie rodzinnej platformy inwestycyjnej przy wykorzystaniu Fundacji poprzez wniesienie do niej m.in. akcji spółki. Natomiast spółka jest właścicielem spółek zależnych, które uzyskują przychody prowadząc działalność operacyjną w różnych krajach świata. 

Laptopy otrzymane przez uczniów i nauczycieli zwolnione z PIT - rozporządzenie MF

Laptopy oraz bony na laptopy, otrzymane w 2023 r. przez uczniów i nauczycieli, są zwolnione z PIT – wynika z rozporządzenia MF, które weszło w życie we wtorek 23 kwietnia 2024 r.

Kontyngent możliwym lekarstwem na cła

Każdy towar o statusie celnym nieunijnym w momencie wjazdu na terytorium UE obciążony jest długiem celnym. Dług ten wynika z unijnych przepisów prawa. Uzależniony jest od kodu taryfy celnej, wartości celnej towaru, pochodzenia oraz zastosowanej waluty dla danej transakcji. Unia Europejska stoi na straży konkurencyjności swoich rodzimych przedsiębiorstw, a to oznacza, że ma wielorakie narzędzia do swojej dyspozycji, aby zapewnić bezpieczne funkcjonowanie naszym przedsiębiorcom. Jednym z takich narzędzi jest cło ochronne (odwetowe), którego celem jest ochrona produkcji unijnej przed konkurencją z krajów trzecich. Często cło to występuje z cłem antydumpingowym, którego z kolei celem jest wyrównanie cen rynkowych towaru sprowadzanego z krajów trzecich z towarem produkowanym w UE.

Rozliczenie składki zdrowotnej za 2023 rok - termin w 2024 roku, zasady [komunikat ZUS]. Jak wypełnić i do kiedy złożyć ZUS DRA lub ZUS RCA?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że część płatników składek - osób prowadzących pozarolniczą działalność - musi przekazać do ZUS roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne za rok 2023. W dniu 20 maja 2024 r. mija termin na złożenie ZUS DRA lub ZUS RCA za kwiecień 2024 r., w którym uwzględnione będzie to rozliczenie.

Nowe zwolnienia z PIT za 2023 r. Jeszcze tydzień na złożenie zeznania albo korekty [Rzut na taśmę rządu]

Skorzystają osoby, które otrzymały możliwość kupna laptopów na preferencyjnych warunkach. Przede wszystkim nauczyciele. Nie muszą płacić podatku od bonu 2500 zł na komputer. Podobnie rodzice uczniów IV klas, którzy otrzymali darmowe komputery dla swoich dzieci. 

REKLAMA