REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Podatek dochodowy? Płatne z góry!

Podatek dochodowy? Płatne z góry! /Fot. Fotolia
Podatek dochodowy? Płatne z góry! /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

Minister Morawiecki wpadł na kolejny pomysł, po którym polskim przedsiębiorcom opadły ręce, szczęki, a portfele jęknęły z bólu... Pomysł, którego idea brzmi jak oksymoron; chodzi bowiem o obłożenie przedsiębiorcy podatkiem dochodowym jeszcze przed osiągnięciem przez niego zysku! To tak, jak gdyby Ministerstwo Zdrowia chciało, aby ludzie rodzili się przed poczęciem. Gdzie tu sens, gdzie tu logika? No właśnie... Nie wiadomo.

Kolejny, kontrowersyjny pomysł ministra Morawieckiego dotyczy spółek kapitałowych, w tym należącym do ich kategorii spółek z ograniczoną odpowiedzialnością, a ponieważ ta forma działalności gospodarczej występuje w Polsce bardzo często, de facto uderzy on w większość rodzimych przedsiębiorców. Od 1 stycznia 2017 roku szczególną ostrożność muszą zachować osoby, które chcąc założyć lub przystąpić do spółki kapitałowej, wniosą do niej wkład niepieniężny (np. nieruchomości - klasyczny przykład tego rodzaju wkładów), w zamian za uzyskanie udziałów spółki. Dlaczego? Dlatego że z początkiem bieżącego roku diametralnie zmieniły się przepisy podatkowe dotyczące tego typu transakcji. Do 31 grudnia 2016 roku prawo stanowiło, że dochód (czyli podstawę opodatkowania podatkiem dochodowym) wspólnika wnoszącego do spółki wkład niepieniężny, stanowiły pozyskane przez niego udziały, których wartość mogła być o wiele niższa od wartości wkładu. Obecnie podatek naliczany będzie od wartości właśnie wkładu, a nie udziałów...

Jak to działa w praktyce? Załóżmy, że kolega chce otworzyć profesjonalną siłownię, ale ma problem ze znalezieniem odpowiedniego lokalu, którym ja dysponuję – jest to powiedzmy lokal o wartości 200 000 złotych. Proponuję więc koledze założenie spółki, a w zamian za jej udziały, wnoszę do niej mój lokal. W takim przypadku, jeżeli spółka zostanie założona, na „dzień dobry” pojawi się obowiązek zapłaty podatku dochodowego od wartości wkładu, czyli 38 000 zł (19%). Podkreślmy, że podatek ten musi być zapłacony, nawet jeżeli działalność spółki nie przyniesie jeszcze żadnego zysku! A termin? Do 30 kwietnia następnego roku podatkowego. Pytanie, czy do tego czasu, spółka zdoła chociaż tyle zarobić? Niestety, Ministerstwa Finansów odpowiedź nie interesuje. Ważne są tylko pieniądze podatnika. A jeżeli wysokość należnego podatku doprowadzi firmę do bankructwa, po którym z oczywistych przyczyn żadnych danin już nie zapłaci? Nic nie szkodzi, bankrutujcie sobie, bylebyście zapłacili ów nieszczęsny podatek! Doprawdy... polskie władze mają bardzo dziwne pojęcie o funkcjonowaniu wolnorynkowej gospodarki w społeczeństwie postindustrialnym.

Na efekty nie trzeba będzie długo czekać – prowadzenie firmy w coraz trudniejszych polskich warunkach zmusi przedsiębiorców do zakładania firm za granicą. A potencjalnych nowych jurysdykcji nie brakuje. Tuż za miedzą na nowych inwestorów czekają Czechy. Za Kanałem La Manche funkcjonuje cały czas, pomimo Brexitu, Wielka Brytania, a rejestracja działalności gospodarczej w UK to częsta praktyka wśród polskich przedsiębiorców, a wszystko wskazuje na to, że będzie jeszcze częstsza.

Autopromocja

Dalszy ciąg materiału pod wideo

A to wszystko dzięki polityce naszych władz, którym z ust nie schodzą hasła o chęci poprawy losu rodzimych biznesmenów... Pytanie tylko, kiedy do nich wreszcie dotrze, że spółka Ltd w Anglii prowadzona przez Polaka to zjawisko coraz częstsze, a spółka Ltd w Polsce - coraz rzadsze...

Autor: B.Fuchs

www.admiral.tax

Sprawdź: INFORLEX SUPERPREMIUM

Autopromocja

Infor IFK - bieżące aktualności o zmianach przepisów:

Nowe obowiązki biur rachunkowych związane z KSeF
Jakie zmiany czekają w prawie pracy i podatkach na 2024 rok?

Subskrybuj serwis IFK
Autopromocja
Admiral Tax Ltd
Eksperci w planowaniu podatkowym i optymalizacji kosztów fiskalnych.

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Odsetki ustawowe w 2023 roku - aktualne stawki, kalkulatory (zmiana oprocentowania od 5 października)

  Jakie odsetki ustawowe obowiązują w 2023 roku? Jaka jest aktualna stawka odsetek ustawowych kapitałowych i odsetek ustawowych za opóźnienie określonych w kodeksie cywilnym? Ile wynosi obecnie stawka odsetek za opóźnienie w transakcjach handlowych? Uwaga! Od 5 października nastąpiła zmiana oprocentowania.

  Stopy procentowe NBP 2023 - obniżka o 0,25 pkt proc. od 5 października

  Rada Polityki Pieniężnej obniżyła 4 października 2023 r. (ze skutkiem od 5 października br.) wszystkie stopy procentowe o 0,25 pkt proc (25 punktów bazowych). Stopa referencyjna, główna stopa NBP, spadła z 6% do 5,75%.

  Międzynarodowe standardy rachunkowości - nowe rozporządzenie Komisji Europejskiej od 16 października 2023 r.

  Komisja Europejska opublikowała rozporządzenie (UE) 2023/1803 z dnia 13 sierpnia 2023 r. przyjmujące międzynarodowe standardy rachunkowości. Nowe rozporządzenie stanowi uproszczenie konstrukcji przepisów UE dotyczących międzynarodowych standardów rachunkowości w celu zapewnienia jasności i przejrzystości. Rozporządzenie wejdzie w życie 16 października 2023 r.

  Tabela kursów średnich NBP nr 192/A/NBP/2023 - z 4 października 2023

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona 4 października 2023 roku. NBP nr 192/A/NBP/2023. Średni kurs euro w tym dniu to 4,6303 zł.

  Sprzedaż e-commerce i import towarów - limity 2024

  W roku 2024 nastąpią istotne zmiany w zakresie limitów dla sprzedaży e-commerce oraz importu towarów. W porównaniu z rokiem 2023, nowe limity będą niższe, co może wpłynąć na działalność wielu przedsiębiorców działających w branży e-commerce.

  EBC: kurs EUR/PLN z 2 października 2023 r.

  Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 2 października 2023 roku. Kurs EUR/PLN to 4,6123 zł.

  Mały podatnik 2024. Limit do VAT, PIT, CIT

  Rok 2024 przynosi zmiany dotyczące małych podatników w zakresie VAT, PIT oraz CIT, które dotyczą limitów wartości sprzedaży oraz przychodu, które decydują o tym, czy podatnik może korzystać ze statusu "małego podatnika". W poniższym tekście przedstawiamy szczegółowe informacje na ten temat, oparte o kurs euro z 2 października 2023 roku, ogłoszony przez NBP.

  Zatrudniasz młodocianych pracowników? Sprawdź, co zmienia najnowsze rozporządzenie!

  30 września weszło w życie nowe rozporządzenie dotyczące wykazu prac wzbronionych młodocianym pracownikom oraz warunków ich zatrudniania. Kiedy i na jakich warunkach może być zatrudniona osoba niepełnoletnia? Jakie zmiany wprowadzają nowe przepisy? 

  Zrozumieć startupy: 3 błędy, które trzeba naprawić, by odblokować innowacyjność

  To nie granty pozwalają przyciągać najlepsze startupy do Polski – przyciągają „grant turystów”. Wokół startupów wciąż jest wiele niezrozumienia. Traktujemy je jako projekty technologiczne, albo oczekujemy, że będą zatrudniać jak korporacje. Zdaniem założyciela Maverick Nation, dopóki nie nauczymy się, na czym polega ich wartość, nie zbudujemy prawdziwej innowacyjności.

  Podwyższenie kapitału zakładowego spółki. Kiedy zwolnienie z PCC?

  Umowy spółki i ich zmiany powodujące podwyższenie kapitału zakładowego spółki, podlegają opodatkowaniu PCC. Jednak część czynności jest zwolniona z tego opodatkowania pod warunkiem spełnienia określonych przesłanek.

  REKLAMA