Przychód pomniejsza się tylko o koszty
REKLAMA
INTERPRETACJA
REKLAMA
Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na pytanie Gazety Prawnej poinformowało, że za dochód dziecka niepowodujący obowiązku zapłaty podatku należy uznać dochód obliczony jako różnica pomiędzy przychodem a kosztami jego uzyskania, bez odliczania składek na ubezpieczenia społeczne.
REKLAMA
Potwierdza to niekorzystne dla podatników stanowisko urzędów skarbowych, opisywane w GP nr 82/2008 r. Przypomnijmy, że problem dotyczył ustalania kwoty 3015 zł, która decydowała o prawie do ulgi na dzieci do ukończenia 25 lat, które w 2007 roku uzyskały dochód. Zgodnie z obowiązującymi przepisami ustawy o PIT, prawo do ulgi zachowuje rodzic, którego dziecko uzyskało w roku podatkowym dochód w wysokości niepowodującej obowiązku zapłaty podatku (czyli 3015 zł w rozliczeniu podatkowym za ubiegły rok). Urzędy skarbowe ustalały ten dochód, pomniejszając przychód dziecka wyłącznie o koszty, nieuwzględniając odliczeń z tytułu zapłaconych składek ZUS. W rezultacie część rodziców traciła prawo do ulgi, mimo że z zeznania podatkowego dziecka wynikał zerowy podatek.
Taką praktykę organów podatkowych potwierdziło Ministerstwo Finansów, wskazując, że pojęcie dochodu zostało zdefiniowane w art. 9 ust. 2 ustawy o PIT. Zgodnie z tym przepisem, dochodem ze źródła przychodów jest nadwyżka sumy przychodów z tego źródła nad kosztami ich uzyskania. Zatem przez dochód niepowodujący obowiązku zapłaty podatku należy uznać dochód obliczony jako różnica pomiędzy przychodem a kosztami jego uzyskania, bez odliczania składek na ubezpieczenia społeczne. MF podkreśliło również, że składki ZUS podlegają odliczeniu od dochodu na podstawie art. 26 ust. 1 pkt 2 ustawy o PIT, jako jeden z tytułów do odliczeń od dochodu wymienionych w art. 26 ust. 1 tej ustawy. Zdaniem resortu nie ma uzasadnienia, aby w odmienny sposób traktować odliczenia od dochodu wymienione w tym samym przepisie, tj. ustalać dochód w wysokości niepowodującej obowiązku zapłaty podatku jedynie z uwzględnieniem odliczenia składek ZUS z jednoczesnym pominięciem innych tytułów do odliczenia od dochodu, o których mowa w art. 26 ust. 1 ustawy. Natomiast przyjęcie, że dochodem w wysokości niepowodującej obowiązku zapłaty podatku jest dochód pomniejszony o wydatki określone w art. 26 ust. 1 ustawy, oznaczałoby, że pojęcia dochód oraz podstawa obliczenia podatku są tożsame.
MAGDALENA MAJKOWSKA
magdalena.majkowska@infor.pl
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA