reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Przychód pomniejsza się tylko o koszty

Przychód pomniejsza się tylko o koszty

Ustalając dochód dziecka niepowodujący obowiązku zapłaty podatku, należy przychód pomniejszyć wyłącznie o koszty.


INTERPRETACJA

Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na pytanie Gazety Prawnej poinformowało, że za dochód dziecka niepowodujący obowiązku zapłaty podatku należy uznać dochód obliczony jako różnica pomiędzy przychodem a kosztami jego uzyskania, bez odliczania składek na ubezpieczenia społeczne.

Potwierdza to niekorzystne dla podatników stanowisko urzędów skarbowych, opisywane w GP nr 82/2008 r. Przypomnijmy, że problem dotyczył ustalania kwoty 3015 zł, która decydowała o prawie do ulgi na dzieci do ukończenia 25 lat, które w 2007 roku uzyskały dochód. Zgodnie z obowiązującymi przepisami ustawy o PIT, prawo do ulgi zachowuje rodzic, którego dziecko uzyskało w roku podatkowym dochód w wysokości niepowodującej obowiązku zapłaty podatku (czyli 3015 zł w rozliczeniu podatkowym za ubiegły rok). Urzędy skarbowe ustalały ten dochód, pomniejszając przychód dziecka wyłącznie o koszty, nieuwzględniając odliczeń z tytułu zapłaconych składek ZUS. W rezultacie część rodziców traciła prawo do ulgi, mimo że z zeznania podatkowego dziecka wynikał zerowy podatek.

Taką praktykę organów podatkowych potwierdziło Ministerstwo Finansów, wskazując, że pojęcie dochodu zostało zdefiniowane w art. 9 ust. 2 ustawy o PIT. Zgodnie z tym przepisem, dochodem ze źródła przychodów jest nadwyżka sumy przychodów z tego źródła nad kosztami ich uzyskania. Zatem przez dochód niepowodujący obowiązku zapłaty podatku należy uznać dochód obliczony jako różnica pomiędzy przychodem a kosztami jego uzyskania, bez odliczania składek na ubezpieczenia społeczne. MF podkreśliło również, że składki ZUS podlegają odliczeniu od dochodu na podstawie art. 26 ust. 1 pkt 2 ustawy o PIT, jako jeden z tytułów do odliczeń od dochodu wymienionych w art. 26 ust. 1 tej ustawy. Zdaniem resortu nie ma uzasadnienia, aby w odmienny sposób traktować odliczenia od dochodu wymienione w tym samym przepisie, tj. ustalać dochód w wysokości niepowodującej obowiązku zapłaty podatku jedynie z uwzględnieniem odliczenia składek ZUS z jednoczesnym pominięciem innych tytułów do odliczenia od dochodu, o których mowa w art. 26 ust. 1 ustawy. Natomiast przyjęcie, że dochodem w wysokości niepowodującej obowiązku zapłaty podatku jest dochód pomniejszony o wydatki określone w art. 26 ust. 1 ustawy, oznaczałoby, że pojęcia dochód oraz podstawa obliczenia podatku są tożsame.

MAGDALENA MAJKOWSKA

magdalena.majkowska@infor.pl

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami77.40 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Moduł partnerski

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Eksperci portalu infor.pl

ODO 24

ODO 24 – to firma, która od 2012 roku oferuje kompleksowe rozwiązania w zakresie ochrony danych osobowych i bezpieczeństwa informacji. Stawia na merytorykę, praktyczne rozwiązania oraz trwałe relacje z klientami budowane w oparciu o partnerstwo, uczciwość i zaufanie. Swoim klientom pomaga chronić dane, minimalizując ryzyko związane z kontrolą, wyciekiem lub ich utratą.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama