reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > „Księgowi będą potrzebni zawsze, aczkolwiek mogą się inaczej nazywać”

„Księgowi będą potrzebni zawsze, aczkolwiek mogą się inaczej nazywać”

Uczestnicy debaty „W erze zmian”, która odbyła się 14 czerwiec 2018 r. podczas konferencji z okazji rozstrzygnięcia konkursu „Księgowi Przyszłości” zgodnie twierdzili, że zawód księgowego ma przed sobą dużą i pewną przyszłość aczkolwiek zadania księgowego będą ewoluować. Proste czynności sticte ewidencyjne będą wykonywane w coraz większym stopniu przez narzędzia techniczne i informatyczne. Księgowi natomiast będą coraz częściej angażowani do analizy danych finansowych, doradzania ekonomicznego i prawnego zarządowi czy współpracy w tworzeniu narzędzi informatycznych potrzebnych do zarządzania przedsiębiorstwem. Stąd ewolucja nazewnictwa w zawodzie księgowego jest dynamiczna.

Zdaniem uczestników tej debaty, powszechny odbiór pracy księgowego, to  ewidencjonowanie zdarzeń gospodarczych („wklepywanie faktur i wyciągów bankowych” do programu księgowego).

A w rzeczywistości, księgowy musi na co dzień posiadać i wykorzystywać w pracy najróżniejsze kompetencje. Księgowy oprócz prowadzenia ewidencji księgowych, przygotowywania sprawozdań finansowych, wykonywanie obowiązków podatkowych w firmie, coraz częściej jest i analitykiem finansowym, specjalistą od rachunkowości zarządczej, osobą odpowiedzialną za kompleksowe zarządzanie informacją finansową w przedsiębiorstwie, doradcą ekonomiczno-prawnym osób zarządzających w firmie.

Co ważne, zakres tych kompetencji księgowego i jego rola w firmie stale się poszerza wskutek zmian zachodzących w otoczeniu prawnym i gospodarczym przedsiębiorstw (takich jak np. JPK, split payment).

Coraz istotniejsze stają się kompetencje informatyczno-cyfrowe księgowego. Umiejętność nie tylko posługiwania się zaawansowanymi narzędziami informatycznymi i technicznymi ale także współtworzenia i modyfikowania tych rozwiązań we współpracy z informatykami i programistami.

Jadwiga Wojtas, dyrektor ds. produkcji i rozwoju enova365 w firmie Soneta zauważyła, że coraz częściej mamy i będziemy mieli do czynienia z „księgowym on-line”. - To będzie naturalne, że księgowy będzie on-line.

Polecamy: Monitor Księgowego – prenumerata        

Księgowy on-line będzie korzystał z narzędzi i danych z technologii chmurowej. To oznacza m.in. możliwość dostarczenia danych i informacji zarządowi, czy urzędowi bez względu na to gdzie będzie znajdował się aktualnie zarząd, czy sam księgowy.

- Bądźmy mądrzejsi od maszyn a nie tańsi od maszyn – wtedy nasz zawód przetrwa i będzie się cieszył autorytetem – podsumował debatę Adam Kęsik, członek Zarządu Głównego Stowarzyszenia Księgowych w Polsce.

W debacie wzięli udział: Polsce,  Monika Smulewicz, Dyrektor Zarządzająca w Grant Thornton, Jadwiga Wojtas, dyrektor ds. produkcji i rozwoju enova365 w firmie Soneta, dr Wojciech Warski, wiceprezes Business Centre Club, Adam Kęsik, członek Zarządu Głównego Stowarzyszenia Księgowych w Polsce w oraz Karol Ilba, zwycięzca I edycji konkursu Księgowi Przyszłości. Rozmowę prowadził red. Maciej Głogowski.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna ASiW

Obsługa prawna i wsparcie przedsiębiorców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama