Cudzoziemcy skorzystają z preferencyjnego rozliczenia PIT
REKLAMA
Zmiana prawa
REKLAMA
Z preferencyjnego sposobu rozliczenia PIT będą mogli skorzystać w Polsce rodzice samotnie wychowujący dzieci, ale mieszkający za granicą. Warunkiem będzie uzyskanie przez takich podatników 90 proc. przychodów w Polsce. Takie rozwiązanie zakłada projekt zmian w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych przygotowany przez Ministerstwo Finansów.
REKLAMA
Obecnie osoba samotnie wychowująca: dzieci małoletnie; dzieci, bez względu na ich wiek, które otrzymywały zasiłek pielęgnacyjny; dzieci do ukończenia 25 lat uczące się lub studiujące, jeżeli w roku podatkowym dzieci te nie uzyskały dochodów (z wyjątkiem dochodów wolnych od podatku dochodowego, renty rodzinnej oraz dochodów w wysokości niepowodującej obowiązku zapłaty podatku) - na wniosek wyrażony w rocznym zeznaniu podatkowym może podzielić swoje dochody na pół i obliczyć podatek w podwójnej wysokości podatku obliczonego od połowy swoich dochodów.
W odniesieniu do aktualnie obowiązujących uregulowań w przypadku osób wychowujących dzieci małoletnie, nowelizacja ustawy o PIT nie wprowadza żadnych zmian. W odniesieniu do podatników wychowujących dzieci chore (niepełnosprawne), nowelizacja przyznaje preferencję także i tym podatnikom, których dzieci otrzymują dodatek pielęgnacyjny oraz rentę socjalną, a w przypadku pełnoletnich uczących się dzieci (do ukończenia 25 roku życia) wykreślono ograniczenie dotyczące szkół w rozumieniu polskich przepisów. Ponadto ustawa precyzuje, że preferencyjne opodatkowanie przysługuje także tym podatnikom, których dzieci uzyskują dochody: opodatkowane według skali podatkowej PIT i z odpłatnego zbycia papierów wartościowych pod warunkiem, że łączna kwota uzyskanych przez dzieci dochodów nie przekroczyła kwoty stanowiącej iloraz kwoty zmniejszającej podatek oraz stawki podatku, określonych w pierwszym przedziale skali podatkowej. Na 2009 rok byłaby to kwota 3089 zł, co wynika z podzielenia kwoty 556,02 zł przez 18 proc. Do kwoty tej nadal nie będzie się wliczać kwoty renty rodzinnej.
Nadal z preferencji tej nie będą mogły skorzystać osoby samotnie wychowujące dzieci, jeżeli dzieci uzyskują dochody: opodatkowane na zasadach liniowego PIT; opodatkowane ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych (z wyjątkiem dochodów np. z najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze, jeżeli umowy te nie są zawierane w ramach działalności gospodarczej); opodatkowane na podstawie ustawy o podatku tonażowym.
Ważne!
Na żądanie organów podatkowych lub organów kontroli skarbowej podatnicy mający miejsce zamieszkania za granicą będą musieli udokumentować wysokość przychodów tam osiągniętych. W szczególności dokumentem takim będzie zaświadczenie od organu podatkowego państwa UE lub państwa należącego do Europejskiego Obszaru Gospodarczego albo Konfederacji Szwajcarskiej, w którym osoby te mają miejsce zamieszkania
Ewa Matyszewska
ewa.matyszewska@infor.pl
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA