Przedsiębiorca po zakończeniu przerwy musi obliczyć i wpłacić do urzędu skarbowego ryczałt
REKLAMA
ZMIANA PRAWA
REKLAMA
Podatnik, który na podstawie przepisów o swobodzie działalności gospodarczej zawiesi wykonywanie działalności gospodarczej, będzie zwolniony w zakresie tej działalności z obliczania i wpłacania ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych w okresie zawieszenia.
Taką zmianę w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne przewiduje nowelizacja ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, którą podpisał już prezydent.
- Niemniej jednak ryczałt od przychodów ewidencjonowanych dotyczący okresu zawieszenia podatnik będzie obowiązany obliczyć i wpłacić na rachunek właściwego urzędu skarbowego po wznowieniu wykonywania działalności - mówi Grzegorz Grochowina, specjalista w dziale doradztwa podatkowego KPMG.
Ekspert dodaje, że ustawodawca w zależności od okresu, na który podatnik zawiesił wykonywanie działalności, wskazał terminy, w których ryczałt od przychodów za okres, w którym taka działalność była zawieszona, powinien zostać wpłacony.
W przypadku gdy wznowienie wykonywania działalności gospodarczej następuje w roku następującym po roku podatkowym, w którym rozpoczęto zawieszenie działalności, to ryczałt przypadający za okres zawieszenia w roku podatkowym, w którym zawieszenie rozpoczęto, podatnik jest obowiązany obliczyć i wpłacić w terminie do 31 stycznia następnego roku.
Wydaje się, iż powyższa zmiana w przepisach, dająca podatnikowi, który zawiesił na pewien okres wykonywanie działalności gospodarczej, możliwość skorzystania z tzw. wakacji podatkowych, jest w pełni racjonalna.
- Jednak przepis stanowiący, że ryczałt za ten okres, w którym działalność taka była zawieszona, należy wpłacić w momencie wznowienia prowadzenia działalności, wydaje się być dosyć kontrowersyjny i nie do końca zrozumiały - ocenia Grzegorz Grochowina.
MAGDALENA MAJKOWSKA
magdalena.majkowska@infor.pl
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat