reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Spadkobiercy zapłacą PIT od emerytury kapitałowej

Spadkobiercy zapłacą PIT od emerytury kapitałowej

Wypłacane przez OFE emerytury kapitałowe zostaną włączone do katalogu przychodów, podlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.


ZMIANA PRAWA

Na trwającym posiedzeniu Sejm rozpatruje m.in. sprawozdanie Komisji Finansów Publicznych oraz Komisji Polityki Społecznej i Rodziny o rządowym projekcie ustawy o emeryturach kapitałowych.

Projekt ustawy dotyczy określenia świadczeń pieniężnych wypłacanych ze środków zgromadzonych w Otwartych Funduszach Emerytalnych (OFE) zwanych emeryturami kapitałowymi.

Z przepisów projektu wynikają zasady nabywania prawa, trybu przyznawania i ustalania wysokości oraz wypłaty emerytur kapitałowych. Projekt ten zawiera także kilka przepisów podatkowych, zmieniających brzmienie ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych przewiduje, że jednym ze źródeł opodatkowania są stosunek służbowy, stosunek pracy, w tym spółdzielczy stosunek pracy, członkostwo w rolniczej spółdzielni produkcyjnej lub innej spółdzielni zajmującej się produkcją rolną, praca nakładcza, emerytura lub renta.

Ustawa definiuje też, co kryje się pod pojęciem renty i emerytury. Dziś wynika z niej, że przez emeryturę lub rentę rozumie się łączną kwotę świadczeń emerytalnych i rentowych wraz ze wzrostami i dodatkami, z wyłączeniem dodatków rodzinnych i pielęgnacyjnych oraz dodatków dla sierot zupełnych do rent rodzinnych.

Po wejściu w życie nowych przepisów definicja ta znacznie by się zmieniła. Przez emeryturę lub rentę rozumiana będzie łączna kwota świadczeń emerytalnych i rentowych, w tym kwoty emerytur kapitałowych wypłacanych na podstawie ustawy o emeryturach kapitałowych, wraz ze wzrostami i dodatkami, z wyłączeniem dodatków rodzinnych i pielęgnacyjnych oraz dodatków dla sierot zupełnych do rent rodzinnych. Tym samym, emerytury kapitałowe zostałyby włączone do katalogu przychodów, podlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

Z projektu wynika, że emerytury kapitałowe będą opodatkowane tak samo, jak zwykłe emerytury i renty, od których pobiera się podatek według skali podatkowej (czyli w przyszłym roku byłyby opodatkowane według stawek 18 i 32 proc.).

Projekt zakłada, że po śmierci emeryta w ciągu trzech pierwszych lat pobierania dożywotniej emerytury kapitałowej wskazane osoby uposażone będą otrzymywać wypłatę gwarantowaną. Od kwot wypłaty gwarantowanej po śmierci uprawnionego do dożywotniej emerytury kapitałowej pobierany będzie zryczałtowany 19-proc. podatek dochodowy.

Ważne!

Wysokość okresowej emerytury kapitałowej ma stanowić iloraz, podanej przez OFE, kwoty środków zgromadzonych na rachunku członka w ostatnim dniu miesiąca poprzedzającego miesiąc złożenia wniosku o ustalenie prawa do okresowej emerytury kapitałowej i średniego dalszego trwania życia

19 proc. ma wynieść stawka podatku od wypłaty gwarantowanej

KRYSTYNA GÓRCZAK

gp@infor.pl

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Praktyczny leksykon VAT 2020. Wszystko o zmianach w rozliczeniach VAT103.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Adamczyk

Doświadczony manager i profesjonalistka z dziedziny ekonomii zdrowia, specjalizująca się w analizie biznesowej, w tym w kontroli zarządczej w placówkach medycznych, ze szczególnym uwzględnieniem kontrolingu i analizy finansowej szpitala oraz w analityce rynku farmaceutycznego i analizach refundacyjnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama