Spadkobiercy zapłacą PIT od emerytury kapitałowej
REKLAMA
ZMIANA PRAWA
REKLAMA
Na trwającym posiedzeniu Sejm rozpatruje m.in. sprawozdanie Komisji Finansów Publicznych oraz Komisji Polityki Społecznej i Rodziny o rządowym projekcie ustawy o emeryturach kapitałowych.
Projekt ustawy dotyczy określenia świadczeń pieniężnych wypłacanych ze środków zgromadzonych w Otwartych Funduszach Emerytalnych (OFE) zwanych emeryturami kapitałowymi.
Z przepisów projektu wynikają zasady nabywania prawa, trybu przyznawania i ustalania wysokości oraz wypłaty emerytur kapitałowych. Projekt ten zawiera także kilka przepisów podatkowych, zmieniających brzmienie ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).
Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych przewiduje, że jednym ze źródeł opodatkowania są stosunek służbowy, stosunek pracy, w tym spółdzielczy stosunek pracy, członkostwo w rolniczej spółdzielni produkcyjnej lub innej spółdzielni zajmującej się produkcją rolną, praca nakładcza, emerytura lub renta.
Ustawa definiuje też, co kryje się pod pojęciem renty i emerytury. Dziś wynika z niej, że przez emeryturę lub rentę rozumie się łączną kwotę świadczeń emerytalnych i rentowych wraz ze wzrostami i dodatkami, z wyłączeniem dodatków rodzinnych i pielęgnacyjnych oraz dodatków dla sierot zupełnych do rent rodzinnych.
Po wejściu w życie nowych przepisów definicja ta znacznie by się zmieniła. Przez emeryturę lub rentę rozumiana będzie łączna kwota świadczeń emerytalnych i rentowych, w tym kwoty emerytur kapitałowych wypłacanych na podstawie ustawy o emeryturach kapitałowych, wraz ze wzrostami i dodatkami, z wyłączeniem dodatków rodzinnych i pielęgnacyjnych oraz dodatków dla sierot zupełnych do rent rodzinnych. Tym samym, emerytury kapitałowe zostałyby włączone do katalogu przychodów, podlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym.
Z projektu wynika, że emerytury kapitałowe będą opodatkowane tak samo, jak zwykłe emerytury i renty, od których pobiera się podatek według skali podatkowej (czyli w przyszłym roku byłyby opodatkowane według stawek 18 i 32 proc.).
Projekt zakłada, że po śmierci emeryta w ciągu trzech pierwszych lat pobierania dożywotniej emerytury kapitałowej wskazane osoby uposażone będą otrzymywać wypłatę gwarantowaną. Od kwot wypłaty gwarantowanej po śmierci uprawnionego do dożywotniej emerytury kapitałowej pobierany będzie zryczałtowany 19-proc. podatek dochodowy.
Ważne!
Wysokość okresowej emerytury kapitałowej ma stanowić iloraz, podanej przez OFE, kwoty środków zgromadzonych na rachunku członka w ostatnim dniu miesiąca poprzedzającego miesiąc złożenia wniosku o ustalenie prawa do okresowej emerytury kapitałowej i średniego dalszego trwania życia
19 proc. ma wynieść stawka podatku od wypłaty gwarantowanej
KRYSTYNA GÓRCZAK
gp@infor.pl
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat