REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Abolicja uchroni przed karą powracających do kraju

Ewa Matyszewska
Ewa Matyszewska

REKLAMA

Abolicja podatkowa wyrównuje obciążenia podatkowe Polaków pracujących za granicą. Pozwala również uniknąć negatywnych skutków nierozliczenia zagranicznych zarobków w kraju.

Rozmawiamy z TOMASZEM SOKOLNICKIM, dyrektorem Izby Skarbowej w Krakowie

Autopromocja

 

Zainteresowanie podatników abolicją podatkową za 2002 rok było niewielkie. Trochę lepiej wygląda sprawa dla rozliczeń za lata 2003-2007. Dlaczego podatnicy nie chcą korzystać z abolicji?

- Początkowe niewielkie zainteresowanie może wynikać z faktu, że ustawa jest nowością w polskim systemie prawnym i jeszcze nie wszyscy podatnicy, do których jest kierowana, zapoznali się z jej założeniami. Nie bez znaczenia pozostaje też to, że wielu Polaków wciąż przebywa za granicą i pewnie zainteresują się możliwościami, jakie daje ustawa dopiero po powrocie do kraju. Można również podejrzewać, że niektórzy podatnicy nie decydują się na skorzystanie z proponowanych rozwiązań z obawy, że ujawnienie dochodów pozbawi ich prawa do świadczeń socjalnych lub spowoduje konieczność zwrotu pobranych już zasiłków.

Ale małe zainteresowanie abolicją dotyczy 2002 roku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Trzeba pamiętać, że podejmowanie legalnej pracy za granicą na dużą skalę rozpoczęło się dopiero po przystąpieniu Polski do UE, czyli od 2004 roku.

Czy warto zachęcać podatników do korzystania z tych rozwiązań abolicyjnych?

- Na pewno warto, choćby ze względu na korzyści, które może osiągnąć podatnik. Ustawa abolicyjna spełnia wcześniejsze liczne postulaty wyrównania obciążeń podatkowych dla osób osiągających dochody za granicą, niezależnie od państwa, z jakiego dochody te pochodzą. Daje szansę na uporządkowanie ewentualnych nieprawidłowości w rozliczeniach z urzędem skarbowym. Pozwoli tym samym na legalne wykorzystanie zdobytych środków z pracy za granicą. Nie bez znaczenia jest również i to, że omawiane przepisy pozwalają ujawnić przychody osiągnięte w minionych latach, tj. 2002-2007 bez dotkliwych sankcji.

Kto szczególnie powinien zainteresować się abolicją?

- Szczególnie warto promować omawiane rozwiązania wśród tych podatników, którzy zamierzają wrócić do Polski i nie chcą podejmować ryzyka związanego z nieuregulowaniem swoich spraw podatkowych.

Co grozi podatnikom, którzy z abolicji nie skorzystają, a urząd skarbowy podczas kontroli stwierdzi, że podatnik powinien a nie rozliczył zagranicznych zarobków w Polsce?

- Podatnicy, którzy nie skorzystają z szansy, jaką daje ustawa abolicyjna, podlegają wszelkim konsekwencjom podatkowym wynikającym z nierozliczenia uzyskanych dochodów. Jeżeli podatnik w ogóle nie dopełnił obowiązku rozliczenia się przed polskim urzędem skarbowym czy też ujawnił jedynie część dochodów, będzie zobowiązany do zapłaty odpowiedniej kwoty podatku wraz z należnymi odsetkami za zwłokę oraz narazi się na konsekwencje przewidziane w ustawie karnej skarbowej.

Czy urzędy skarbowe mogą sprawdzić polskich podatników pracujących poza krajem?

- Tak. Polskie urzędy skarbowe regularnie otrzymują informacje na temat dochodów uzyskiwanych przez naszych obywateli za granicą.

Dodatkowo podatnik podejmuje także ryzyko związane z ewentualnym postępowaniem z tytułu nieujawnionych źródeł przychodu, jeżeli okaże się, że dokonywane przez niego wydatki nie znajdują pokrycia w zgromadzonym mieniu, pochodzącym z oficjalnie zgłoszonych i opodatkowanych przychodów.

Kliknij aby zobaczyć zdjęcie.

Na zdjęciu Tomasz Sokolnicki, dyrektor Izby Skarbowej w Krakowie

Rozmawiała EWA MATYSZEWSKA

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Krajowy Plan Odbudowy w Polsce w 2024 roku. Wyścig z czasem po 60 miliardów euro

  Zeszłotygodniowe informacje dotyczące odblokowania funduszy europejskich są optymistyczne – kierunek działań przyjęty przez polski rząd może liczyć na przychylność UE. Pamiętajmy jednak, że deklaracje te nie oznaczają, że środki na wspieranie reform i inwestycji zostaną nam „automatycznie” udostępnione - pisze Łukasz Kościjańczuk, partner w CRIDO.

  Czy laptop i wynajęte mieszkanie pracownika zagranicznej firmy to już zakład w Polsce?

  Pracownicy wykonujący pracę poza miejscem siedziby pracodawcy (lub innym miejscem określonym w umowie o pracę) mogą generować szereg konsekwencji podatkowych, zarówno dla pracownika, jak i dla pracodawcy, szczególnie gdy w grę wchodzi praca poza Polską, lub w Polsce, ale dla pracodawcy z innego kraju - pisze Dr Adam Barcikowski – Manager w Nexia Advcero.

  Niższy VAT od 1 kwietnia 2024 r. Stawka 8% dla usług kosmetycznych, manicure i pedicure

  Ministerstwo Finansów przygotowało już projekt rozporządzenia, które obniży od 1 kwietnia 2024 r. - z 23% do 8% – stawkę VAT na określone usługi kosmetyczne.

  Czas na reformę Unijnego Kodeksu Celnego

  Reforma (projektu) nowego Unijnego Kodeksu Celnego po konsultacjach społecznych. Od 2027 roku przewidywane jest wejście w życie nowego UKC. Będą to zmiany rewolucyjne w wielu aspektach, dziś obowiązujących przepisów prawa celnego. Wiarygodni przedsiębiorcy mają mieć znaczne uproszczenia oraz mamy przejść na „inteligentne” odprawy celne ze zwiększonym monitoringiem systemów informatycznych.

  Twój e-PIT wspólnie z małżonkiem

  Usługa Twój e-PIT umożliwia złożenie rocznego PIT wspólnie z małżonkiem. Kiedy jest to możliwe? Jakie działania należny wykonać?

  PGNiG obniża ceny gazu dla gospodarstw domowych. Ale nadal ponad 90 zł/MWh drożej od ceny zamrożonej do połowy 2024 roku

  W czwartek 29 lutego 2024 r. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził obniżenie o 8,3 proc. (do 290,97 zł/MWh) zatwierdzonej w grudniu 2023 r. i obowiązującej w 2024 r. taryfy na sprzedaż gazu dla gospodarstw domowych i innych tzw. odbiorców uprawnionych przez spółkę PGNiG Obrót Detaliczny. Ale do 30 czerwca 2024 r. cena netto gazu dla odbiorców uprawnionych (w tym odbiorców w gospodarstwach domowych) została zamrożona na poziomie 200,17 zł/MWh.

  Ujednolicenie sprawozdań finansowych komitetów wyborczych. Jest projekt rozporządzenia w tej sprawie

  Ustawodawca przygotował projekt rozporządzenia w sprawie łącznego sprawozdania finansowego komitetu wyborczego, który zarejestrował kandydata na wójta, burmistrza, prezydenta miasta oraz listę kandydatów na radnych. Jakie rozwiązania znalazły się w projekcie?

  Tabela kursów średnich NBP z 29 lutego 2024 roku [nr 043/A/NBP/2024]

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona przez NBP 29 lutego 2024 roku - nr 043/A/NBP/2024. Jaki dziś kurs euro? Jakie zmiany w kursach walut?

  Czy w ramach ulgi rehabilitacyjnej można odliczyć remont łazienki?

  Ulga rehabilitacyjna a remont łazienki. Czy możliwe jest odliczenie w ramach ulgi rehabilitacyjnej kosztów remontu, adaptacji  i wyposażenia łazienki dla osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności?

  Księgowy na urlopie. Jak utrzymać płynność obsługi księgowej w firmie?

  Gdy księgowy udaje się na urlop, firma stoi przed wyzwaniem związanym nie tylko ze zorganizowaniem zastępstwa, ale również z utrzymaniem płynności obsługi księgowej. Podpowiadamy, jak przygotować firmę na taką sytuację.

  REKLAMA