REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Abolicja uchroni przed karą powracających do kraju

Ewa Matyszewska
Ewa Matyszewska

REKLAMA

Abolicja podatkowa wyrównuje obciążenia podatkowe Polaków pracujących za granicą. Pozwala również uniknąć negatywnych skutków nierozliczenia zagranicznych zarobków w kraju.

Rozmawiamy z TOMASZEM SOKOLNICKIM, dyrektorem Izby Skarbowej w Krakowie

REKLAMA

Autopromocja

 

Zainteresowanie podatników abolicją podatkową za 2002 rok było niewielkie. Trochę lepiej wygląda sprawa dla rozliczeń za lata 2003-2007. Dlaczego podatnicy nie chcą korzystać z abolicji?

- Początkowe niewielkie zainteresowanie może wynikać z faktu, że ustawa jest nowością w polskim systemie prawnym i jeszcze nie wszyscy podatnicy, do których jest kierowana, zapoznali się z jej założeniami. Nie bez znaczenia pozostaje też to, że wielu Polaków wciąż przebywa za granicą i pewnie zainteresują się możliwościami, jakie daje ustawa dopiero po powrocie do kraju. Można również podejrzewać, że niektórzy podatnicy nie decydują się na skorzystanie z proponowanych rozwiązań z obawy, że ujawnienie dochodów pozbawi ich prawa do świadczeń socjalnych lub spowoduje konieczność zwrotu pobranych już zasiłków.

Ale małe zainteresowanie abolicją dotyczy 2002 roku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Trzeba pamiętać, że podejmowanie legalnej pracy za granicą na dużą skalę rozpoczęło się dopiero po przystąpieniu Polski do UE, czyli od 2004 roku.

Czy warto zachęcać podatników do korzystania z tych rozwiązań abolicyjnych?

- Na pewno warto, choćby ze względu na korzyści, które może osiągnąć podatnik. Ustawa abolicyjna spełnia wcześniejsze liczne postulaty wyrównania obciążeń podatkowych dla osób osiągających dochody za granicą, niezależnie od państwa, z jakiego dochody te pochodzą. Daje szansę na uporządkowanie ewentualnych nieprawidłowości w rozliczeniach z urzędem skarbowym. Pozwoli tym samym na legalne wykorzystanie zdobytych środków z pracy za granicą. Nie bez znaczenia jest również i to, że omawiane przepisy pozwalają ujawnić przychody osiągnięte w minionych latach, tj. 2002-2007 bez dotkliwych sankcji.

Kto szczególnie powinien zainteresować się abolicją?

- Szczególnie warto promować omawiane rozwiązania wśród tych podatników, którzy zamierzają wrócić do Polski i nie chcą podejmować ryzyka związanego z nieuregulowaniem swoich spraw podatkowych.

Co grozi podatnikom, którzy z abolicji nie skorzystają, a urząd skarbowy podczas kontroli stwierdzi, że podatnik powinien a nie rozliczył zagranicznych zarobków w Polsce?

- Podatnicy, którzy nie skorzystają z szansy, jaką daje ustawa abolicyjna, podlegają wszelkim konsekwencjom podatkowym wynikającym z nierozliczenia uzyskanych dochodów. Jeżeli podatnik w ogóle nie dopełnił obowiązku rozliczenia się przed polskim urzędem skarbowym czy też ujawnił jedynie część dochodów, będzie zobowiązany do zapłaty odpowiedniej kwoty podatku wraz z należnymi odsetkami za zwłokę oraz narazi się na konsekwencje przewidziane w ustawie karnej skarbowej.

Czy urzędy skarbowe mogą sprawdzić polskich podatników pracujących poza krajem?

- Tak. Polskie urzędy skarbowe regularnie otrzymują informacje na temat dochodów uzyskiwanych przez naszych obywateli za granicą.

Dodatkowo podatnik podejmuje także ryzyko związane z ewentualnym postępowaniem z tytułu nieujawnionych źródeł przychodu, jeżeli okaże się, że dokonywane przez niego wydatki nie znajdują pokrycia w zgromadzonym mieniu, pochodzącym z oficjalnie zgłoszonych i opodatkowanych przychodów.

Kliknij aby zobaczyć zdjęcie.

Na zdjęciu Tomasz Sokolnicki, dyrektor Izby Skarbowej w Krakowie

Rozmawiała EWA MATYSZEWSKA

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowości w KSeF: faktury konsumenckie, złożone załączniki, faktury poza KSeF. Konsultacje Ministerstwa Finansów

W dniu 18 lipca 2024 r. w Ministerstwie Finansów przy ul. Świętokrzyskiej 12 odbyło się kolejne spotkanie konsultacyjne dotyczące Krajowego Systemu e-Faktur zorganizowane przez Ministerstwo Finansów i Krajową Administrację Skarbową. Przedstawiciele MF podsumowali dotychczasowe prekonsultacje zmian w zakresie obowiązkowego KSeF. Eksperci Ministerstwa Finansów zaprezentowali też propozycje rozwiązań biznesowych tj. wymianę środowiska KSeF na docelowe, wdrożenie załączników i aktualizację struktury e-faktury,  a także planowane rozwiązania i nowe funkcjonalności KSeF.

Nowe dane o wynagrodzeniach Polaków. GUS odsłania karty

GUS opublikował dane dotyczące przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czerwcu 2024 r. Przeciętna płaca wyniosła 8144,83 zł. Wzrost okazał się niższy od prognozowanego przez ekspertów. Mamy też nowe statystyki dotyczące zatrudnienia.

Podatek od nieruchomości od obiektów sportowych. Będą zmiany od 2025 roku. Czy podatek obejmie place zabaw?

W ramach analiz opublikowanego projektu zmian w podatku od nieruchomości, chwilę uwagi należy poświęcić obiektom sportowym. Jako że standardowo ich wartość nie należy do niskich, ewentualne ruchy w tym zakresie, mogą generować istotne skutki podatkowe. Aczkolwiek, akurat w tym obszarze, MF zaproponował też trochę korzyści. Niekorzyści też.

Większe sumy gwarancyjne w OC posiadaczy pojazdów i rolników. Jednolity formularz zaświadczeń o przebiegu ubezpieczenia. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 16 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, która ma dostosować polskie prawo do unijnych przepisów dotyczących ubezpieczenia OC za szkody, które powstały w związku z ruchem pojazdów mechanicznych. Projekt ten przewiduje m.in. zwiększenie minimalnych sum gwarancyjnych w ubezpieczeniu OC posiadaczy pojazdów mechanicznych a także rolników. Czy w związku z tymi zmianami wzrosną ceny polis OC?

REKLAMA

Drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Najwięcej na płyn do e-papierosów, aż o 75 proc.

Rząd chce wprowadzić drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Ich skala ma być kilkukrotnie większa, niż zakładała mapa akcyzowa. Już w 20225 r. akcyza na wyroby tytoniowe ma wzrosnąć: o 25 proc. na papierosy, o 38 proc. na tytoń do palenia oraz o 50 proc. na wkłady do podgrzewaczy tytoniu. Będzie podwyżka również płynów do e-papierosów, na które w 2025 r. akcyza wzrośnie aż o 75 proc.

Zakup sprzętu IT? Czasem lepiej wynająć. Na czym polega DaaS?

Na czym polega model biznesowy Device as a Service (DaaS)? Komu i kiedy się opłaca? Co sprawia, że jest to rosnący trend nie tylko w polskich firmach?

Twój biznes działa dobrze ale pieniądze gdzieś wyciekają. Ekspert podpowiada gdzie szukać przyczyn i źródeł wycieków

Takie pytanie często zadają sobie przedsiębiorcy, którzy osiągając spore przychody, realizując duże i zyskowne projekty nagle stwierdzają brak gotówki na koncie. Dlaczego tak się dzieje? Gdzie są pieniądze? Na te i inne pytania odpowiada dr nauk ekonomicznych Elżbieta Sobów – specjalistka ds. finansów z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem.

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

REKLAMA

Prezesa skazano za zaległości podatkowe spółki. Ale to sąd popełnił błąd

Samo tylko objęcie funkcji prezesa zarządu spółki nie może powodować automatycznego przyjęcia na siebie odpowiedzialności karnej za cudze działania. Tak uznał Rzecznik Praw Obywatelskich, informując o wniesieniu skargi kasacyjnej na korzyść prezesa spółki, którego sąd skazał za nieodprowadzenie zaliczek na podatek dochodowy, powstałych w okresie gdy nie objął jeszcze funkcji.

Podatek od nieruchomości obejmie nawet panele fotowoltaiczne. Takie zmiany już od 2025 roku

Zmiany w podatku od nieruchomości zmierzają do opodatkowania urządzeń energetycznych, np. paneli fotowoltaicznych. Budowle mają być opodatkowane jako całość techniczno-użytkowa. Podatkiem od nieruchomości (inaczej niż obecnie) już od 2025 roku objęte zostaną więc wszystkie elementów farmy fotowoltaicznej (w tym panele).

REKLAMA