| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Szerszy zakres ulg i zwolnień

Szerszy zakres ulg i zwolnień

ZMIANA PRAWA - Podatnicy będą mogli odliczyć wydatki na spłatę odsetek od kredytu udzielonego na spłatę kredytu mieszkaniowego.

Podatku dochodowego od osób fizycznych nie trzeba będzie płacić od całości alimentów na rzecz dzieci niepełnosprawnych bez względu na wiek, także w przypadku, gdy otrzymują one dodatek pielęgnacyjny lub rentę socjalną. Tę oraz wiele innych zmian w zakresie zwolnień podatkowych przewiduje obszerna nowelizacja ustawy o PIT. Sejm przeprowadzi dziś drugie czytanie projektu.

Nowelizacja modyfikuje zasady rozliczania tzw. ulgi prorodzinnej oraz rozszerza jej zakres o opiekunów prawnych i rodziny zastępcze. Osoby, które nabyły prawo do ulgi odsetkowej, będą mogły odliczać odsetki od kredytu refinansowego oraz konsolidacyjnego. W zakresie opodatkowania dochodu ze zbycia mieszkania, obecna ulga meldunkowa zostanie natomiast zastąpiona zwolnieniem, pod warunkiem przeznaczenia pieniędzy ze sprzedaży na własne cele mieszkaniowe. Ponadto zwolnione z opodatkowania będą świadczenia otrzymywane przez osoby fizyczne w związku ze zdarzeniem losowym, przekazane z tytułu jednorazowej pomocy rządowej lub samorządowej.

Nowelizacja wprowadza również przepisy dotyczące równego traktowania i niedyskryminacji podatników w obrębie Unii Europejskiej. Podatnik będzie miał prawo do odliczenia od dochodu lub podatku składek zapłaconych za granicą na obowiązkowe ubezpieczenie społeczne i zdrowotne. Zgodnie z projektowanymi przepisami, wspólny PIT będą mogli złożyć małżonkowie pracujący za granicą (oboje lub jedno z nich), pod warunkiem że w Polsce osiągnęli co najmniej 75 proc. wszystkich uzyskanych w roku podatkowym opodatkowanych przychodów. Natomiast wspólne rozliczenie z dzieckiem oraz ulga prorodzinna obejmie również podatników, których dzieci uczą się lub studiują poza granicami kraju.

Znowelizowane przepisy ustawy o PIT mają wejść w życie 1 stycznia 2009 r.

MAGDALENA MAJKOWSKA

magdalena.majkowska@infor.pl

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Pietrusiński

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »