reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Remanent likwidacyjny. Kasy rejestrujące

Remanent likwidacyjny. Kasy rejestrujące

W remanencie likwidacyjnym powinny być ujęte kasy rejestrujące, które były przez podatnika użytkowane do ewidencjonowania obrotu i kwot podatku należnego. Chodzi o kasy, przy zakupie których podatnik odliczył VAT wykazany w fakturach zakupu.

Część przedsiębiorców nie ma pewności, czy remanentem likwidacyjnym powinny być objęte kasy rejestrujące. Wyjaśniając ten problem, organy podatkowe powołały się na art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535 z późn. zm.). Na podstawie tych przepisów opodatkowaniu VAT podlegają: towary własnej produkcji oraz towary, które po nabyciu nie były przedmiotem dostawy, w stosunku do których przysługiwało podatnikowi prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony.

Pojęcie towaru zdefiniowano w art. 2 pkt 6. Z kolei w art. 14 zróżnicowano te towary na towary własnej produkcji oraz takie, które po nabyciu nie były przedmiotem dostawy. Wynika z tego, że podzielono je na takie, które zostały wytworzone przez podatnika, oraz te, które zostały przez niego nabyte. W obydwu tych grupach mogą zatem mieścić się towary, które stanowią tzw. środki obrotowe oraz towary zaliczane przez podatnika do jego środków trwałych.

Zgodnie z art. 14 ust. 4 ustawy o VAT, obowiązek opodatkowania dotyczy towarów, w stosunku do których przysługiwało podatnikowi prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony – przypomniano w wyjaśnieniach Urzędu Skarbowego w Stargardzie Szczecińskim (nr USI/2/443-58/BS/04). Jak podkreślono, nie ma przepisów zabraniających po zakończeniu działalności sprzedaży kas. Kasy rejestrujące można odsprzedać uprawnionemu producentowi lub importerowi kas.

Zatem w związku z likwidacją działalności gospodarczej w remanencie likwidacyjnym powinny być ujęte kasy rejestrujące, które były przez podatnika użytkowane do ewidencjonowania obrotu i kwot podatku należnego. Chodzi o kasy, przy zakupie których podatnik odliczył VAT wykazany w fakturach zakupu.

W takim przypadku podatnik ma obowiązek ujęcia kas rejestrujących w remanencie likwidacyjnym i odprowadzenia podatku od towarów i usług, tak samo jak i od innych towarów, które mu pozostały i w stosunku do których przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego od podatku należnego – podkreślono w urzędowych wyjaśnieniach.

Krzysztof Tomaszewski
reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Jak przygotować się do zmian 2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS47.20 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Grzegorz Niebudek

Adwokat i Doradca podatkowy, Parter Zarządzający Kancelarii LTCA Zarzycki Niebudek

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama