Wykaz gwarantów ustali minister
REKLAMA
ZMIANA PRAWA
REKLAMA
Senat przyjął wczoraj z poprawkami nowelizację ustawy - Prawo celne. Określa ona m.in. nowe zasady i tryb określania wykazu gwarantów, tj. instytucji udzielających gwarancji na zapłatę należności celnych (banków, zakładów ubezpieczeń).
Wykaz ten będzie ustalany przez ministra finansów, a nie tak jak obecnie określany w rozporządzeniu. Ułatwi to zatem jego aktualizację.
Nowelizacja wprowadza także więcej uproszczeń i ułatwień w obrocie towarowym z państwami trzecimi. Na nowych rozwiązaniach skorzystają przede wszystkim duże firmy posiadające oddziały w kilku państwach członkowskich. Dzięki instytucji pojedynczych pozwoleń na stosowanie procedury uproszczonej (SASP) będą one bowiem mogły uzyskiwać w jednym z państw członkowskich pozwolenie obejmujące wszystkie transakcje importowe lub eksportowe dokonywane w procedurze uproszczonej na obszarze innych uczestniczących w realizacji pozwolenia państw członkowskich.
Pozwoli to przedsiębiorcom na scentralizowanie w państwie wydającym pozwolenie księgowości i płatności należności celnych dla wszystkich transakcji dokonywanych na obszarze UE, mimo że fizyczne przedstawienie towarów będzie się odbywać w innym państwie członkowskim. Na przykład firma unijna, która zamierza importować towar z Chin, będzie mogła załatwić konieczne czynności celne w państwie UE, w którym jest prowadzona główna księgowość, natomiast towar już bezpośrednio z państwa trzeciego trafi do odbiorców w innych krajach unijnych.
Nowelizacja wprowadza także zmiany w zakresie właściwości organów celnych w sprawach związanych z udzielaniem pozwoleń na prowadzenie składu celnego. Kompetencje do ich udzielania zostaną przeniesione z właściwości dyrektorów izb celnych do właściwości naczelników urzędów celnych, co uprości i przyspieszy postępowanie.
Ponadto wszystkim dyrektorom izb celnych przyznano uprawnienia do nadawania statusu upoważnionego przedsiębiorcy (AEO). Posiadanie tego statusu wiąże się ze szczególnymi przywilejami w obrocie towarowym z państwami trzecimi (rzadsze kontrole, szybsza odprawa).
Nowelizacja ma wejść w życie 1 stycznia 2009 r.
Sejm rozpatrzy teraz senackie poprawki.
MAGDALENA MAJKOWSKA
magdalena.majkowska@infor.pl
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA