REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nowe przepisy nie będą spójne ze standardami

Agnieszka Pokojska
Agnieszka Pokojska

REKLAMA

Nowe przepisy, które umożliwią przekwalifikowanie instrumentów finansowych przeznaczonych do obrotu, nie będą spójne ze standardami międzynarodowymi.

Projekt zmian do rozporządzenia dotyczącego instrumentów finansowych, który został opublikowany na stronie internetowej Ministerstwa Finansów, to odpowiedź resortu na kryzys finansowy. Rozwiązania w nim zawarte pozwalają na przekwalifikowanie niektórych instrumentów finansowych zakwalifikowanych do kategorii przeznaczone do obrotu do innych kategorii.

REKLAMA

Autopromocja

Nie będzie to jednak możliwe w przypadku instrumentów pochodnych. Zmiany będzie można zastosować do okresów sprzed dnia wejścia w życie rozporządzenia, jednak nie wcześniej niż według stanu na 1 października 2008 r. Rozporządzenie ma wejść w życie z dniem ogłoszenia. Będzie miało zastosowanie po raz pierwszy do sprawozdań sporządzanych za rok obrotowy rozpoczynający się w 2008 roku.

Dostosowanie do standardów

W uzasadnieniu resort wyjaśnia, że rozporządzenie przygotowane zostało w celu doprowadzenia do porównywalności standardów sprawozdawczości finansowej jednostek stosujących polskie przepisy oraz podmiotów stosujących standardy międzynarodowe.

Jednak dla prof. Gertrudy Świderskiej, prezesa MAC Auditor, kierownika Katedry Rachunkowości Menedżerskiej SGH, członka Komitetu Standardów Rachunkowości argumentacja ta nie jest do końca przekonująca. W obowiązującym rozporządzeniu występuje wiele różnic w stosunku do Międzynarodowych Standardów Rachunkowości (MSR) 39 Instrumenty finansowe: ujawnienie i wycena. Po wprowadzeniu zmian nadal pozostanie niespójność w zakresie kwalifikacji aktywów do różnych kategorii wyceny i zasad ujmowania skutków wyceny. Przykładowo w Międzynarodowych Standardach Rachunkowości aktywa finansowe mogą być wyznaczane do kategorii dostępne do sprzedaży również decyzją jednostki, a nie tylko, gdy nie spełniają definicji innych kategorii.

Różna wycena

Ponadto w rozporządzeniu aktywa dostępne do sprzedaży mogą być wyceniane albo przez wynik, albo przez kapitał, w MSR 39 tylko przez kapitał.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

- W związku z tym efekt nie zostanie osiągnięty dla akcji i udziałów, jeżeli spółki przyjęły w zasadach rachunkowości ujmowanie skutków wyceny aktywów dostępnych do sprzedaży przez wynik. To natomiast jeden z głównych celów działań podjętych przez Radę MSR - podkreśla nasza rozmówczyni.

Gertruda Świderska zwraca również uwagę, że jednostki stosujące MSR w Polsce wykorzystują często opcję wartości godziwej (potwierdzają to ostatnie badania przeprowadzone w Katedrze Rachunkowości Menedżerskiej SGH). Aktywa wyznaczone do kategorii wycenianych w wartości godziwej przez wynik i niestanowiące aktywów przeznaczonych do obrotu nie mogą być w świetle MSR 39 przekwalifikowane. W rozporządzeniu w ogóle nie ma opcji wartości godziwej.

- Należałoby przynajmniej dostosować zasady kwalifikacji, wprowadzić opcję wartości godziwej - uważa ekspert.

Warto również wprowadzić zasadę, że zabezpieczenie uprawdopodobnionego przyszłego zobowiązania jest zabezpieczeniem wartości godziwej (z wyjątkiem zabezpieczenia ryzyka walutowego, które może być traktowane jako zabezpieczenie przepływów pieniężnych).

1 października 2008 r. to dzień, na który najwcześniej można przekwalifikować instrumenty finansowe

AGNIESZKA POKOJSKA

agnieszka.pokojska@infor.pl

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowości w KSeF: faktury papierowe czasowo poza KSeF, faktury konsumenckie, złożone załączniki. Konsultacje Ministerstwa Finansów

W dniu 18 lipca 2024 r. w Ministerstwie Finansów przy ul. Świętokrzyskiej 12 odbyło się kolejne spotkanie konsultacyjne dotyczące Krajowego Systemu e-Faktur zorganizowane przez Ministerstwo Finansów i Krajową Administrację Skarbową. Przedstawiciele MF podsumowali dotychczasowe prekonsultacje zmian w zakresie obowiązkowego KSeF. Eksperci Ministerstwa Finansów zaprezentowali też propozycje rozwiązań biznesowych tj. wymianę środowiska KSeF na docelowe, wdrożenie załączników i aktualizację struktury e-faktury,  a także planowane rozwiązania i nowe funkcjonalności KSeF.

Nowe dane o wynagrodzeniach Polaków. GUS odsłania karty

GUS opublikował dane dotyczące przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czerwcu 2024 r. Przeciętna płaca wyniosła 8144,83 zł. Wzrost okazał się niższy od prognozowanego przez ekspertów. Mamy też nowe statystyki dotyczące zatrudnienia.

Podatek od nieruchomości od obiektów sportowych. Będą zmiany od 2025 roku. Czy podatek obejmie place zabaw?

W ramach analiz opublikowanego projektu zmian w podatku od nieruchomości, chwilę uwagi należy poświęcić obiektom sportowym. Jako że standardowo ich wartość nie należy do niskich, ewentualne ruchy w tym zakresie, mogą generować istotne skutki podatkowe. Aczkolwiek, akurat w tym obszarze, MF zaproponował też trochę korzyści. Niekorzyści też.

Większe sumy gwarancyjne w OC posiadaczy pojazdów i rolników. Jednolity formularz zaświadczeń o przebiegu ubezpieczenia. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 16 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, która ma dostosować polskie prawo do unijnych przepisów dotyczących ubezpieczenia OC za szkody, które powstały w związku z ruchem pojazdów mechanicznych. Projekt ten przewiduje m.in. zwiększenie minimalnych sum gwarancyjnych w ubezpieczeniu OC posiadaczy pojazdów mechanicznych a także rolników. Czy w związku z tymi zmianami wzrosną ceny polis OC?

REKLAMA

Drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Najwięcej na płyn do e-papierosów, aż o 75 proc.

Rząd chce wprowadzić drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Ich skala ma być kilkukrotnie większa, niż zakładała mapa akcyzowa. Już w 20225 r. akcyza na wyroby tytoniowe ma wzrosnąć: o 25 proc. na papierosy, o 38 proc. na tytoń do palenia oraz o 50 proc. na wkłady do podgrzewaczy tytoniu. Będzie podwyżka również płynów do e-papierosów, na które w 2025 r. akcyza wzrośnie aż o 75 proc.

Zakup sprzętu IT? Czasem lepiej wynająć. Na czym polega DaaS?

Na czym polega model biznesowy Device as a Service (DaaS)? Komu i kiedy się opłaca? Co sprawia, że jest to rosnący trend nie tylko w polskich firmach?

Twój biznes działa dobrze ale pieniądze gdzieś wyciekają. Ekspert podpowiada gdzie szukać przyczyn i źródeł wycieków

Takie pytanie często zadają sobie przedsiębiorcy, którzy osiągając spore przychody, realizując duże i zyskowne projekty nagle stwierdzają brak gotówki na koncie. Dlaczego tak się dzieje? Gdzie są pieniądze? Na te i inne pytania odpowiada dr nauk ekonomicznych Elżbieta Sobów – specjalistka ds. finansów z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem.

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

REKLAMA

Prezesa skazano za zaległości podatkowe spółki. Ale to sąd popełnił błąd

Samo tylko objęcie funkcji prezesa zarządu spółki nie może powodować automatycznego przyjęcia na siebie odpowiedzialności karnej za cudze działania. Tak uznał Rzecznik Praw Obywatelskich, informując o wniesieniu skargi kasacyjnej na korzyść prezesa spółki, którego sąd skazał za nieodprowadzenie zaliczek na podatek dochodowy, powstałych w okresie gdy nie objął jeszcze funkcji.

Podatek od nieruchomości obejmie nawet panele fotowoltaiczne. Takie zmiany już od 2025 roku

Zmiany w podatku od nieruchomości zmierzają do opodatkowania urządzeń energetycznych, np. paneli fotowoltaicznych. Budowle mają być opodatkowane jako całość techniczno-użytkowa. Podatkiem od nieruchomości (inaczej niż obecnie) już od 2025 roku objęte zostaną więc wszystkie elementów farmy fotowoltaicznej (w tym panele).

REKLAMA