| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Badanie sprawozdań finansowych

Badanie sprawozdań finansowych

Dziś wiem, że podczas ostatnich prac nad ustawą o rachunkowości powinniśmy obniżyć progi stanowiące kryteria do badania sprawozdań finansowych. Trzeba to naprawić ze względu na bezpieczeństwo obrotu gospodarczego - stwierdził Andrzej Jacaszek, podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów na spotkaniu z biegłymi rewidentami.

Andrzej Jacaszek wskazał na konieczność nowelizacji ustawy o rachunkowości i przekonania posłów o korzyściach płynących dla gospodarki z obniżenia progów. Powinny być one obniżone przynajmniej o połowę, żeby uzyskać ten sam wskaźnik określający procent badanego produktu PKB co w Unii.

Jesteśmy jednym z ostatnich krajów w Europie, jeśli chodzi o ten wskaźnik. Obecnie badaniu podlegają sprawozdania jednostek, które w roku poprzedzającym rok, za który badane jest sprawozdanie, osiągnęły sumę bilansową co najmniej 2,5 mln euro oraz przychody ze sprzedaży 5 mln euro. – Sprawa progów to nie nasz interes a interes budżetu, trafionych kredytów i wiarygodności kontrahentów, czyli bezpiecznego obrotu – podkreślił Albin Bombik, przewodniczący Zarządu Regionalnego Oddziału KIBR.

Przedmiotem dyskusji stała się też VIII Dyrektywa UE. Dyrektywa ta poświęcona jest wymogom, jakim powinni odpowiadać biegli rewidenci i podmioty uprawnione do przeprowadzania obowiązkowych badań sprawozdań finansowych.

Termin wdrożenia dyrektywy to dwa lata od jej wejścia w życie. Pełna standaryzacja zasad dotyczących biegłych rewidentów w Unii Europejskiej – zdaniem Andrzeja Jacaszka -- powinna nastąpić dopiero około 2009 r. Dyskusja jest trudna, bo jak wiadomo wyniki spółek publicznych przekładają się na wyniki narodowe, a te z kolei mają wpływ na wskaźniki makroekonomiczne. Niezależność i obiektywizm ponad wszystko to założenia VIII Dyrektywy – podkreślił Andrzej Jacaszek.

Dyskusja tocząca się wokół VIII Dyrektywy stała się okazją do przedstawienia przez biorących w niej udział biegłych rewidentów zastrzeżeń, jakie mają oni pod adresem Ministerstwa Finansów.

– Straciliśmy wiarę w ministerstwo jako naszego regulatora i wiarę w nasz samorząd – stwierdził Edward Karwowski. Podkreślił on, że nowelizacja dyrektywy dotyczącej biegłych rewidentów jest okazją do naprawienia błędów, jakie popełniono na niekorzyść nie tylko całego środowiska zawodowego, ale i gospodarki. Nowelizacja ta skutkować będzie lawiną nowych regulacji dla biegłych rewidentów. – Chcemy mieć ważny, jeśli nie decydujący głos w sprawach, które nas dotyczą – podkreślił Albin Bombik.

Antoni Reczek, szef PricewaterhouseCoopers apelował o aktywność Ministerstwa Finansów na arenie unijnych władz tworzących nowe regulacje w zakresie rachunkowości. Biegli rewidenci zaapelowali do ministra o stworzenie gorącej linii i złożenie skrzynki mailowej, tak by mogli na bieżąco przedstawiać nurtujące ich problemy. Andrzej Jacaszek obiecał zrealizować te prośby. Podkreślił jednak, że Polska musi mieć nowoczesny samorząd biegłych rewidentów i wiele zależy od samych biegłych. – Jestem tylko regulatorem i nie będę ingerował w wewnętrzne sprawy Krajowej Izby Biegłych Rewidentów – podkreślił Andrzej Jacaszek.

Wiesława Moczydłowska

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Bąkowski Kancelaria Radcowska

Kancelaria świadczy zarówno stałą obsługę prawną, doradztwo i obsługę określonych projektów czy transakcji o charakterze jednorazowym.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »