REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Badanie sprawozdań finansowych

REKLAMA

Dziś wiem, że podczas ostatnich prac nad ustawą o rachunkowości powinniśmy obniżyć progi stanowiące kryteria do badania sprawozdań finansowych. Trzeba to naprawić ze względu na bezpieczeństwo obrotu gospodarczego - stwierdził Andrzej Jacaszek, podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów na spotkaniu z biegłymi rewidentami.

Andrzej Jacaszek wskazał na konieczność nowelizacji ustawy o rachunkowości i przekonania posłów o korzyściach płynących dla gospodarki z obniżenia progów. Powinny być one obniżone przynajmniej o połowę, żeby uzyskać ten sam wskaźnik określający procent badanego produktu PKB co w Unii.

Autopromocja

Jesteśmy jednym z ostatnich krajów w Europie, jeśli chodzi o ten wskaźnik. Obecnie badaniu podlegają sprawozdania jednostek, które w roku poprzedzającym rok, za który badane jest sprawozdanie, osiągnęły sumę bilansową co najmniej 2,5 mln euro oraz przychody ze sprzedaży 5 mln euro. – Sprawa progów to nie nasz interes a interes budżetu, trafionych kredytów i wiarygodności kontrahentów, czyli bezpiecznego obrotu – podkreślił Albin Bombik, przewodniczący Zarządu Regionalnego Oddziału KIBR.

Przedmiotem dyskusji stała się też VIII Dyrektywa UE. Dyrektywa ta poświęcona jest wymogom, jakim powinni odpowiadać biegli rewidenci i podmioty uprawnione do przeprowadzania obowiązkowych badań sprawozdań finansowych.

Termin wdrożenia dyrektywy to dwa lata od jej wejścia w życie. Pełna standaryzacja zasad dotyczących biegłych rewidentów w Unii Europejskiej – zdaniem Andrzeja Jacaszka -- powinna nastąpić dopiero około 2009 r. Dyskusja jest trudna, bo jak wiadomo wyniki spółek publicznych przekładają się na wyniki narodowe, a te z kolei mają wpływ na wskaźniki makroekonomiczne. Niezależność i obiektywizm ponad wszystko to założenia VIII Dyrektywy – podkreślił Andrzej Jacaszek.

Dyskusja tocząca się wokół VIII Dyrektywy stała się okazją do przedstawienia przez biorących w niej udział biegłych rewidentów zastrzeżeń, jakie mają oni pod adresem Ministerstwa Finansów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

– Straciliśmy wiarę w ministerstwo jako naszego regulatora i wiarę w nasz samorząd – stwierdził Edward Karwowski. Podkreślił on, że nowelizacja dyrektywy dotyczącej biegłych rewidentów jest okazją do naprawienia błędów, jakie popełniono na niekorzyść nie tylko całego środowiska zawodowego, ale i gospodarki. Nowelizacja ta skutkować będzie lawiną nowych regulacji dla biegłych rewidentów. – Chcemy mieć ważny, jeśli nie decydujący głos w sprawach, które nas dotyczą – podkreślił Albin Bombik.

Antoni Reczek, szef PricewaterhouseCoopers apelował o aktywność Ministerstwa Finansów na arenie unijnych władz tworzących nowe regulacje w zakresie rachunkowości. Biegli rewidenci zaapelowali do ministra o stworzenie gorącej linii i złożenie skrzynki mailowej, tak by mogli na bieżąco przedstawiać nurtujące ich problemy. Andrzej Jacaszek obiecał zrealizować te prośby. Podkreślił jednak, że Polska musi mieć nowoczesny samorząd biegłych rewidentów i wiele zależy od samych biegłych. – Jestem tylko regulatorem i nie będę ingerował w wewnętrzne sprawy Krajowej Izby Biegłych Rewidentów – podkreślił Andrzej Jacaszek.

Wiesława Moczydłowska
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ulga na złe długi w VAT w 2024 r. Czy może z niej skorzystać podatnik stosujący metodę kasową?

Podatnik prowadzi przedsiębiorstwo rzemieślnicze, ma status małego podatnika i rozlicza VAT według metody kasowej. Czy w takiej sytuacji mały podatnik rozliczający VAT metodą kasową może skorzystać z ulgi na złe długi, gdy ma nieopłacone faktury?

11,532 mln uncji złota w skarbcu NBP. Ich wartość rośnie

W marcu 2024 r. wartość złota w posiadaniu Narodowego Banku Polskiego wzrosła o ponad 8,5 mld zł, choć same zasoby złota pozostały niezmienione w stosunku do lutego. Tak wynika z opublikowanych 19 kwietnia 2024 r. danych NBP o płynnych aktywach i pasywach w walutach obcych.

MF: awaria na e-Urząd Skarbowy. Twój e-PIT działa poprawnie ale trzeba się logować przez epit.podatki.gov.pl

W dniu 19 kwietnia 2024 r. w godzinach przedpołudniowych nastąpiła przerwa w działaniu witryny urzadskarbowy.gov.pl, spowodowana najprawdopodobniej jakąś awarią. Ministerstwo Finansów poinformowało, że usługa Twój e-PIT działa poprawnie tylko, że trzeba się logować wchodząc z linka epit.podatki.gov.pl.

MF przygotowało ustawę o obowiązkowym raportowaniu ESG, implementującą dyrektywę UE

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy implementujący dyrektywę UE o obowiązkowym raportowaniu ESG. MF szacuje, że koszty dla przedsiębiorstw objętych obowiązkiem raportowania w ciągu 10 lat wyniosą 8,7 mld zł.

Twój e-PIT – przedsiębiorca musi uważać! Może pozbawić korzyści finansowych, a nawet narazić na straty

Twój e-PIT, czyli oferowana przez MF usługa jest dla podatnika bardzo wygodna, bo deklarację rozliczeniową wypełnia za niego skarbówka. Ale z racji tego, że żaden system czy urzędnik nie ma pełnej wiedzy na temat zmian jakie zachodzą w życiu podatnika, może pozbawić go wymiernych korzyści finansowych, czyli mówiąc wprost – narazić na straty.

System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Ulga na dziecko po rozwodzie - były mąż rozliczał ulgę według schematu 50/50%, z czym nie godziła się była małżonka

Po rozwodzie matka dzieci próbowała zawrzeć z byłym mężem porozumienie dotyczące ulgi na dzieci. Proponowała byłemu mężowi proporcjonalne korzystanie z ulgi według proporcji - 30% dla niego i 70% dla niej. Mąż jednak nie godził się na takie rozwiązanie. Co postanowił w tej sprawie organ skarbowy?

Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

REKLAMA