reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Korzystniejsze przeliczanie przychodów z akcji na złote

Korzystniejsze przeliczanie przychodów z akcji na złote

Od początku 2009 roku obowiązują bardziej przejrzyste zasady przeliczania na złote przychodów ze sprzedaży papierów wartościowych uzyskanych w walutach obcych.


Nowe prawo

Podatnicy inwestujący w papiery wartościowe czy instrumenty pochodne nominowane w walutach obcych, którzy uzyskają przychody w tym roku, tj. sprzedadzą papiery wartościowe lub zamkną pozycje na rynku terminowym, dla celów podatkowych przeliczą je na złote już według nowych zasad.

Dodanie do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) ust. 4 w art. 17 rozciągnęło zasadę przeliczenia przychodów wyrażonych w walutach obcych na złote przy użyciu kursów średnich walut NBP także na niektóre przychody z kapitałów pieniężnych. Rodzaje tych przychodów są wyszczególnione w art. 17 ust. 1 pkt 6, 9 i 10 ustawy.

Zgodnie z przepisami obowiązującymi do końca 2008 roku w przypadku tych źródeł przychodów obowiązek zastosowania średniego kursu NBP dotyczył wyłącznie kosztów uzyskania przychodów.

Zdaniem Marcina Rogalskiego, konsultanta w dziale doradztwa podatkowego PricewaterhouseCoopers, analizując zmianę wprowadzoną przez ustawodawcę od 1 stycznia 2009 r. na tle rozwiązań funkcjonujących w ubiegłym roku, z pewnością można ocenić ją jako korzystną dla podatników. W jego opinii podatnicy powinni mieć obecnie mniej wątpliwości co do zasad przeliczania przychodów z kapitałów pieniężnych na złote. Dotychczas kwestia ta nie była bezpośrednio uregulowana w ustawie, co powodowało niejednokrotnie problemy interpretacyjne.

- Wprowadzenie tej regulacji ujednoliciło zasady przeliczania zarówno przychodów, jak i kosztów wyrażonych w walutach obcych - dodaje Marcin Rogalski.

Zmiana została wprowadzona ostatnią nowelizacją ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych z 6 listopada 2008 r. (Dz.U. nr 209, poz. 1316).

PRZEMYSŁAW MOLIK

przemyslaw.molik@infor.pl

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Nowe oznaczenia w ewidencji VAT i JPK_VAT (PDF)24.90 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

EPZ Kancelaria

Specjalizuje się w prawie rolnym oraz dochodzeniem odszkodowań z różnych zdarzeń

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama