Korzystniejsze przeliczanie przychodów z akcji na złote
REKLAMA
Nowe prawo
REKLAMA
Podatnicy inwestujący w papiery wartościowe czy instrumenty pochodne nominowane w walutach obcych, którzy uzyskają przychody w tym roku, tj. sprzedadzą papiery wartościowe lub zamkną pozycje na rynku terminowym, dla celów podatkowych przeliczą je na złote już według nowych zasad.
Dodanie do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) ust. 4 w art. 17 rozciągnęło zasadę przeliczenia przychodów wyrażonych w walutach obcych na złote przy użyciu kursów średnich walut NBP także na niektóre przychody z kapitałów pieniężnych. Rodzaje tych przychodów są wyszczególnione w art. 17 ust. 1 pkt 6, 9 i 10 ustawy.
Zgodnie z przepisami obowiązującymi do końca 2008 roku w przypadku tych źródeł przychodów obowiązek zastosowania średniego kursu NBP dotyczył wyłącznie kosztów uzyskania przychodów.
Zdaniem Marcina Rogalskiego, konsultanta w dziale doradztwa podatkowego PricewaterhouseCoopers, analizując zmianę wprowadzoną przez ustawodawcę od 1 stycznia 2009 r. na tle rozwiązań funkcjonujących w ubiegłym roku, z pewnością można ocenić ją jako korzystną dla podatników. W jego opinii podatnicy powinni mieć obecnie mniej wątpliwości co do zasad przeliczania przychodów z kapitałów pieniężnych na złote. Dotychczas kwestia ta nie była bezpośrednio uregulowana w ustawie, co powodowało niejednokrotnie problemy interpretacyjne.
- Wprowadzenie tej regulacji ujednoliciło zasady przeliczania zarówno przychodów, jak i kosztów wyrażonych w walutach obcych - dodaje Marcin Rogalski.
Zmiana została wprowadzona ostatnią nowelizacją ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych z 6 listopada 2008 r. (Dz.U. nr 209, poz. 1316).
PRZEMYSŁAW MOLIK
przemyslaw.molik@infor.pl
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA