REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nowe zasady odliczeń przy zakupie samochodów

REKLAMA

Prawdopodobnie w sierpniu zmienią się zasady odliczania VAT od samochodów. Wszystko zależy od tego, kiedy nowelizacja VAT, która ma wejść w życie 1 czerwca, zostanie ogłoszona.

Zapewne na kolejnym posiedzeniu Sejm będzie głosował senackie poprawki do ustawy o VAT. Nowelizacja, która ma trafić jeszcze do podpisu przez prezydenta, zmienia zasady odliczania podatku od samochodów określone w tzw. wzorze Lisaka. Pełne odliczenie będzie przysługiwało w przypadku nabycia samochodów, których dopuszczalna masa całkowita przekracza 3,5 tony. W przypadku pojazdów osobowych oraz innych, których dopuszczalna masa całkowita nie przekracza 3,5 tony, odliczyć będzie można 60 proc. wartości podatku, nie więcej jednak niż 6 tys. zł.

Autopromocja

Nowelizacja zakłada też możliwość skorzystania z pełnego odliczenia w kilku innych ścieśle określonych przypadkach. Chodzi mianowicie o samochody:

• z jednym rzędem siedzeń oddzielonym od części przeznaczonej do przewozu ładunków ścianą lub trwałą przegrodą, klasyfikowanych na podstawie prawa o ruchu drogowym do podrodzaju; wielozadaniowy, van;
• z otwartą częścią bagażową (pick up);
• które posiadają kabinę kierowcy i nadwozie przeznaczone do przewozu ładunków jako konstrukcyjnie oddzielne elementy pojazdu;
• specjalne w rozumieniu prawa o ruchu drogowym;
• konstrukcyjnie przeznaczone do przewozu co najmniej 10 osób łącznie z kierowcą;
• gdy ich sprzedaż lub leasing są przedmiotem działalności podatnika.

Z pełnego odliczenia będą też mogły skorzystać samochody z dwoma rzędami siedzeń, których przestrzeń bagażowa przekracza swoją długością połowę długości pojazdu.

Przepis, który początkowo przyjął Sejm, okazał się jednak bublem legislacyjnym.

Senat wprowadził więc do ustawy konsultowaną z resortem finansów poprawkę – skomplikowaną definicję pojazdu określającą kryteria, których spełnienie pozwoli na pełne odliczenie VAT.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Według art. 86 ust. 4 pkt 2 z pełnego odliczenia skorzysta auto, którego siedzenia będą oddzielone od części służącej do przewozu ładunków przegrodą.

Należy obliczyć długość części ładunkowej za siedzeniami (A). Mierzy się ją od najdalej wysuniętego punktu podłogi pozwalającego postawić ścianę między podłogą a sufitem do tylnej krawędzi podłogi. Potem obliczamy długość pojazdu (B). Będzie to odległość między dolną krawędzią przedniej szyby a tylną krawędzią podłogi części ładunkowej mierzona poziomo na wysokości krawędzi szyby. Jeżeli długość A przekracza 50 proc. długości B, to samochód skorzysta z pełnego odliczenia VAT.


VAT-owskie określenie pojazdu

Zgodnie z art. 86 ust. 4 pkt 2 z odliczenia będzie można skorzystać w przypadku zakupu samochodu, który ma „więcej niż jeden rząd siedzeń, które oddzielone są od części przeznaczonej do przewozu ładunków ścianą lub trwałą przegrodą, i u których długość części przeznaczonej do przewozu ładunków, mierzona po podłodze od najdalej wysuniętego punktu podłogi pozwalającego postawić pionową ścianę lub trwałą przegrodę pomiędzy podłogą a sufitem do tylnej krawędzi podłogi, przekracza 50 proc. długości pojazdu; dla obliczenia proporcji, o której mowa w zdaniu poprzednim, długość pojazdu stanowi odległość pomiędzy dolną krawędzią przedniej szyby pojazdu a tylną krawędzią podłogi części pojazdu przeznaczonej do przewozu ładunków, mierzona w linii poziomej wzdłuż pojazdu pomiędzy dolną krawędzią przedniej szyby pojazdu a punktem wyprowadzonym w pionie od tylnej krawędzi podłogi części pojazdu przeznaczonej do przewozu ładunków”.

Problem w tym, że samochodów spełniających takie kryteria może w ogóle nie być. Nowelizacja może więc naruszać tzw. zasadę stand still (niepogarszania warunków odliczenia) wyrażoną w VI dyrektywie UE. Niewykluczone, że sprawa trafi do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości – jeśli któryś z importerów lub producentów uzna, że po zmianach mniej jego samochodów korzysta z odliczenia VAT.

Spełnienie wymagań ustawy uprawniających do pełnego odliczenia VAT mają potwierdzać okręgowe stacje kontroli pojazdów.

Senat wprowadził też do ustawy przepisy przejściowe. Zgodnie z nimi w przypadku umów dzierżawy lub leasingu samochodów zawartych przed dniem wejścia w życie ustawy będzie się stosować przepisy dotychczasowe.

Nowelizacja ustawy o VAT ma wejść w życie 1 czerwca. Przepisy dotyczące odliczenia podatku zwiazanego z zakupem samochodów zaczną obowiązywać po upływie 90 dni od ogłoszenia ustawy.

Marcin Musiał
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Zadeklarowałaś składki od 8000 zł? Chciałaś zdobyć dobry zasiłek? ZUS go obniży

  ZUS może obniżać podstawę składek społecznych zadeklarowanych przez przedsiębiorcę, który przez krótki czas płaci wysokie składki społeczne. Jego celem jest "nabicie" wysokiej podstawy składek przez kilka miesięcy, by później otrzymywać wysoki zasiłek (np. macierzyński). 

  Zmiany: zwolnienie z PIT zapomóg do 10 000 zł tylko do końca 2023 r. W 2024 r. będzie gorzej

  Tylko do końca 2023 r. wysokie limity zwolnień w PIT dla niektórych zapomóg. Już od 1 stycznia 2024 r. gorsze warunki podatkowe dla tych świadczeń.

  Ile lat trzeba pracować by dostać emeryturę. Jak zagwarantować sobie minimalną emeryturę - 1 588,44 zł do corocznej waloryzacji

  Po to każdy pracujący na etacie jest zobowiązany do płacenia obowiązkowo składek na ubezpieczenie społeczne – podobnie jak jego pracodawca – by w przyszłości gdy już osiągnie ustawowy wiek emerytalny mógł złożyć wniosek o emeryturę i już do końca życia otrzymywać z ZUS takie świadczenie, które zapewni mu utrzymanie, podobnie jak wcześniej zapewniało wynagrodzenie za pracę. Mało kto jest zadowolony ze swojej emerytury, a ściślej – jej wysokości.

  MF ostrzega przed fałszywymi wiadomościami e-mail o zwrocie podatku

  Ministerstwo Finansów ostrzegło dzisiaj przed fałszywymi wiadomościami o zwrocie podatku. Resort podkreślił, że ani MF, ani KAS nie wysyłają tego typu wiadomości do podatników.

  Zamknięcie roku podatkowego 2023 – o czym muszą pamiętać przedsiębiorcy?

  Przedsiębiorcy przed zakończeniem roku podatkowego muszą wykonać wiele różnych czynności, takich jak sporządzenie inwentaryzacji czy weryfikacja ujęcia wszystkich wydatków w działalności gospodarczej. Przygotowana roczna dokumentacja pozwoli na sporządzenie i złożenie zeznania rocznego.

  Czy zostaną nałożone nowe podatki na spółki Skarbu Państwa?

  Nie ma planów nakładania dodatkowych podatków na spółki Skarbu Państwa - powiedziała posłanka Polska2050 Paulina Hennig-Kloska. Dodała, że Orlen do tej pory korzystał z uprzywilejowanej pozycji i nie rozliczył się z nadmiarowych zysków.

  Wysoki wzrost wynagrodzeń. Jak bardzo ożywi inflację?

  Wynagrodzenia realne wzrosły w najwyższym tempie od lutego 2019 r. Natomiast dwucyfrowe tempo wzrostu nominalnych płac, które jest czynnikiem napędzającym inflację, utrzymuje się od początku 2022 r. Dynamika konsumpcji znów rośnie.

  Funkcjonariusze KAS wykryli proceder obrotu podrabianą odzieżą. Wartość zajętego towaru to ponad 1 mln zł

  Warmińsko-mazurscy funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) wspólnie z policją ujawnili proceder obrotu odzieżą z podrabianymi znakami znanych marek odzieżowych - poinformowały obie służby. Wartość ubrań zabezpieczonych w magazynach i mieszkaniach na terenie Elbląga i Pasłęka to ponad 1 mln zł.

  Szybki szacunek inflacji w listopadzie 2023 r. Dane GUS

  Główny Urząd Statystyczny zaprezentował szybki szacunek wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych w listopadzie 2023 r. Pełne dane o listopadowej inflacji GUS przekaże 15 grudnia.

  Jednorazowe odszkodowania ZUS w 2024 roku

  Jednorazowe odszkodowania od ZUS w pierwszym kwartale 2024 roku są już znane. Określa je obwieszczenie MRiPS. Jakie dokładnie wypłaty z ZUS należą się w przypadku uszczerbku na zdrowiu spowodowanego wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową?

  REKLAMA