reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Pobrane z góry odsetki nie stanowią zapłaty

Pobrane z góry odsetki nie stanowią zapłaty

Dokonany w umowach pożyczki zapis o pobraniu z góry odsetek nie uzasadnia uznania tej czynności za zapłatę odsetek.


Organ podatkowy uznał, że spółka w 2000 roku niezasadnie zaliczyła do kosztów kwotę odsetek od pożyczek udzielonych przez udziałowca. W postępowaniu ustalono, że udziałowiec zobowiązał się udzielić spółce kilku pożyczek w oznaczonej kwocie, która zawierała płatne z góry odsetki. Po rozliczeniu tych odsetek wypłacono spółce pozostałą kwotę. Na tej podstawie spółka zaliczyła wartość odsetek w koszty.

Organ podatkowy stwierdził, że odsetki nie zostały przez spółkę w tym okresie faktycznie zapłacone i określił wysokość zobowiązania w CIT. W odwołaniu od decyzji podatnik wskazał, że w świetle postanowień umownych należne pożyczkodawcy odsetki zostały zapłacone w dacie zawarcia powyższych umów. Tym samym zastosowania nie ma art. 16 ust. 1 pkt 11 ustawy o CIT, zgodnie z którym nie uważa się za koszty naliczonych, lecz niezapłaconych odsetek. Sprawa trafiła do szczecińskiego WSA, który oddalił skargę. Podkreślił, że kosztem, w rozumieniu ustawy o CIT, mogą być tylko takie odsetki od pożyczki, które zostały faktycznie zapłacone, czyli stały się przychodem pożyczkodawcy. Dokonany w umowach pożyczki zapis o pobraniu z góry odsetek nie uzasadnia uznania tej czynności za ich zapłatę. Zgodnie z art. 12 ust. 4 pkt 2 ustawy o CIT, nie zalicza się do przychodów kwot naliczonych, lecz nieotrzymanych odsetek od należności, w tym od udzielonych pożyczek (kredytów). Tylko rzeczywista zapłata odsetek oznacza osiągnięcie przychodu w rozumieniu prawa podatkowego. Dokonanie naniesień rachunkowych nie świadczy o ich zapłacie.

Sygn. akt I SA/Sz 461/08

Agata Podsiadła

Zespół Zarządzania Wiedzą Podatkową firmy Deloitte

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Gorące tematy dla biur rachunkowych. Poradnik Gazety Prawnej 9/202039.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

dr Radek Rafał Wasilewski

doktor nauk prawnych, radca prawny prowadzący w Szczecinie kancelarię prawną Kancelaria Radcy Prawnego dr Radek Rafał Wasilewski (www.radcawasilewski.pl)

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama