| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Sam dostęp do usług jest przychodem

Sam dostęp do usług jest przychodem

Pracownik, który ani razu nie skorzysta z abonamentu medycznego wykupionego przez pracodawcę, musi zapłacić PIT od wartości opłaty za niego poniesionej.


Izba Skarbowa w Warszawie wyjaśniła, jak należy podatkowo rozliczać wykupione przez pracodawcę pakiety medyczne dla pracowników, za które opłata jest ponoszona w sposób zryczałtowany.

Zdaniem izby przychodem pracownika nie jest wartość faktycznie skonsumowanych usług medycznych (zabiegów, konsultacji medycznych itp.), ale wartość świadczenia poniesionego za pracownika przez pracodawcę za prawo do korzystania z określonych usług medycznych.

Wartość dodatkowego świadczenia medycznego opłaconego za pracownika pracodawca ma obowiązek doliczyć do wynagrodzenia wypłaconego w danym miesiącu i od łącznej wartości obliczyć, pobrać i odprowadzić zaliczkę na podatek dochodowy dla opodatkowania przychodów ze stosunku pracy.

Jednocześnie należy podkreślić, że usługa objęcia opieką medyczną finansowana pracownikom przez pracodawcę jest powszechna na polskim rynku i odpłatność z tego tytułu wynika z faktu objęcia opieką medyczną, a nie z faktu korzystania z konkretnych świadczeń. Tego typu umowy polegają z jednej strony na przekazaniu świadczenia pieniężnego, a z drugiej strony na przyrzeczeniu zapewnienia opieki medycznej w razie takiej potrzeby. W związku z tym pracownik, gdyby nie otrzymał przedmiotowego świadczenia od firmy, mógłby indywidualnie zawrzeć taką umowę, ponosząc z tego tytułu wydatek.

W przypadku zakupu przez pracodawcę usług medycznych uprawniających poszczególnych pracowników do skorzystania ze świadczeń niewchodzących z zakres medycyny pracy ich wartość stanowi przychód ze stosunku pracy. Zatem pracodawca jako płatnik jest zobowiązany uwzględnić wartość tego świadczenia w rozliczeniu przychodów pracownika i z tego tytułu odprowadzić zaliczki na PIT.

Interpretacja indywidualna dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 28 stycznia 2009 r. (nr IPPB2/415-1512/08-4/MK)

EWA KONDERAK

gp@infor.pl

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Rödl & Partner

Doradztwo podatkowe, prawne, biznesowe, audyt, księgowość

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK