Sam dostęp do usług jest przychodem
REKLAMA
Izba Skarbowa w Warszawie wyjaśniła, jak należy podatkowo rozliczać wykupione przez pracodawcę pakiety medyczne dla pracowników, za które opłata jest ponoszona w sposób zryczałtowany.
REKLAMA
Zdaniem izby przychodem pracownika nie jest wartość faktycznie skonsumowanych usług medycznych (zabiegów, konsultacji medycznych itp.), ale wartość świadczenia poniesionego za pracownika przez pracodawcę za prawo do korzystania z określonych usług medycznych.
Wartość dodatkowego świadczenia medycznego opłaconego za pracownika pracodawca ma obowiązek doliczyć do wynagrodzenia wypłaconego w danym miesiącu i od łącznej wartości obliczyć, pobrać i odprowadzić zaliczkę na podatek dochodowy dla opodatkowania przychodów ze stosunku pracy.
Jednocześnie należy podkreślić, że usługa objęcia opieką medyczną finansowana pracownikom przez pracodawcę jest powszechna na polskim rynku i odpłatność z tego tytułu wynika z faktu objęcia opieką medyczną, a nie z faktu korzystania z konkretnych świadczeń. Tego typu umowy polegają z jednej strony na przekazaniu świadczenia pieniężnego, a z drugiej strony na przyrzeczeniu zapewnienia opieki medycznej w razie takiej potrzeby. W związku z tym pracownik, gdyby nie otrzymał przedmiotowego świadczenia od firmy, mógłby indywidualnie zawrzeć taką umowę, ponosząc z tego tytułu wydatek.
W przypadku zakupu przez pracodawcę usług medycznych uprawniających poszczególnych pracowników do skorzystania ze świadczeń niewchodzących z zakres medycyny pracy ich wartość stanowi przychód ze stosunku pracy. Zatem pracodawca jako płatnik jest zobowiązany uwzględnić wartość tego świadczenia w rozliczeniu przychodów pracownika i z tego tytułu odprowadzić zaliczki na PIT.
Interpretacja indywidualna dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 28 stycznia 2009 r. (nr IPPB2/415-1512/08-4/MK)
EWA KONDERAK
gp@infor.pl
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA