REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przepisy o fakturach korygujących są niepraktyczne

Przemysław Molik

REKLAMA

Zmiany w przepisach dotyczących wystawiania faktur korygujących.

TRZY PYTANIA DO... Andrzeja Nikończyka, doradcy podatkowego w kancelarii Ożóg i Wspólnicy

Autopromocja

Jakie zmiany znowelizowane przepisy o VAT wprowadziły w zakresie wystawiania i ujmowania faktur korygujących?

- W ramach nowelizacji VAT przeniesiono zasady ujmowania faktur korygujących zmniejszających kwoty podatku do treści ustawy. Dotychczas przepisy te były zawarte w rozporządzeniu, co zostało uznane za niezgodne z konstytucją. Mimo to do nowelizacji przepisy te były stosowane przez organy, jednakże sądy administracyjnie powszechnie odmawiały ich stosowania. Podatnik zatem faktycznie nie musiał posiadać potwierdzenia odbioru, jeśli tylko decydował się na doprowadzenie sporu do WSA. Po wprowadzeniu tych przepisów do ustawy zarzuty niekonstytucyjności nie są uprawnione. Jednakże podatnicy nadal mogą powoływać się na niezgodność tych rozwiązań z prawem wspólnotowym.

Czy nowe regulacje dotyczące faktur korygujących są korzystniejsze dla podatników?

- Jeśli porównujemy je z niekonstytucyjnymi przepisami - wtedy można powiedzieć, że tak - jeśli jednak porównamy to z rzeczywistym stanem prawnym (bez przepisów niekonstytucyjnych) - na pewno nie. Natomiast problemy, jakie rodzą nowe przepisy, nie dotyczą tego, czy są one korzystniejsze, istotne jest to, że są one niepraktyczne. Wielu podatników przygotowuje i składa deklaracje przed upływem terminu do jej złożenia. Jeśli więc otrzymają potwierdzenie odbioru faktury korygującej po przygotowaniu deklaracji, a przed upływem terminu jej złożenia, muszą ją ponownie przygotować lub skorygować, jeśli już ją złożyli. Taka sytuacja występuje dość często w szczególności u dużych podatników stosujących rozliczenia prognozowe - np. u dostawców tzw. mediów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W jaki sposób należy obecnie rozliczać faktury korygujące?

- Faktury korygujące zmniejszające podstawę opodatkowania są ujmowane za okres, gdy nabywca otrzymał fakturę korygującą, jeśli potwierdzenie odbioru zostało otrzymane przez podatnika do dnia upływu terminu złożenia deklaracji. Gdy potwierdzenie otrzymamy po tym terminie, ujmujemy je w rozliczeniu za okres, w którym je otrzymaliśmy.

Co do faktur zwiększających podstawę opodatkowania, nowe przepisy nie zawierają żadnej regulacji. Nic się tu więc nie zmieniło. Co do zasady są one ujmowane za okres, w którym powstał obowiązek podatkowy. Wyłącznie w szczególnych sytuacjach, np. gdy wzrost ceny jest zdarzeniem późniejszym niż powstanie obowiązku podatkowego, powinny być ujmowane w dacie zdarzenia powodującego tę zmianę wysokości podatku - ale nadal budzi to spory.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Andrzej Nikończyk, doradca podatkowy w kancelarii Ożóg i Wspólnicy

Rozmawiał Przemysław Molik

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
MKiŚ: Polska zapłaci 2,3 mld zł podatku od plastiku w 2024 roku

W 2024 roku Polska zapłaci 2,3 mld zł tzw. podatku od plastiku (plastic tax) - wynika z szacunków resortu klimatu i środowiska, o których poinformowała w środę wiceminister Anita Sowińska. Dodała, że z tego tytułu za ub.r. zapłacono 2 mld zł.

Zwrot podatku PIT (nadpłaty) w 2024 roku. Kiedy (terminy)? Jak (zasady)? Dla kogo? PIT-37, PIT-36, PIT-28 i inne

Kiedy i jak urząd skarbowy zwróci nadpłatę podatku PIT z rocznego zeznania podatkowego? Informacja na ten temat ciekawi zwłaszcza tych podatników, którzy korzystają z ulg i odliczeń. Czym jest nadpłata podatku? Kiedy powstaje nadpłata? W jakiej formie jest zwracana? Kiedy urząd skarbowy powinien zwrócić nadpłatę PIT? Jak wskazać i jak zaktualizować rachunek do zwrotu PIT? Jak uzyskać informację o stanie zwrotu nadpłaty podatku?

Dopłata do PIT-a w 2024 roku. Kogo to dotyczy? Jak sobie poradzić z wysoką dopłatą podatku?

W 2023 roku podatnicy musieli dopłacić 11,2 mld zł zaległości podatkowych za 2022 rok. W 2022 roku (w rozliczeniu za 2021 r.) ta smutna konieczność dotyczyła aż 4,9 mln podatników, a kwota dopłat wyniosła 14,9 mld. zł. W 2024 roku skala dopłat będzie mniejsza, ale dla wielu osób znalezienie kilku lub kilkunastu tysięcy złotych na rozliczenie się ze skarbówką to spory kłopot. Możliwe jest jednak wnioskowanie do Urzędu Skarbowego o rozłożenie dopłaty na raty, skorzystanie z kredytu lub (w przypadku firm) sfinansowanie zaległości przez przyspieszenie przelewów od kontrahentów.  W rozliczeniu za 2022 rok podatnicy przesłali za pomocą Twój e-PIT prawie 12 mln deklaracji, a kolejne 8 mln przez e-Deklaracje. Tylko 1,3 mln – czyli około 6% złożyli w wersji papierowej.

Ulga na ESG (ulga na zrównoważony rozwój firm) - rekomendacja Konfederacji Lewiatan i Ayming Polska dla rządu

W reakcji na nowe obowiązki firm dotyczące raportowania niefinansowego ESG, które weszły w życie na początku 2024 roku, Konfederacja Lewiatan oraz Ayming Polska zwróciły się do nowego rządu z rekomendacją wprowadzenia tzw. “Ulgi na zrównoważony rozwój”. Nowy instrument podatkowy ma na celu wsparcie firm w realizacji wytycznych Komisji Europejskiej dotyczących zrównoważonego rozwoju. Proponowane rozwiązanie miałoby pomóc przedsiębiorstwom w efektywnym dostosowaniu się do nowych standardów, jednocześnie promując ekologiczne i społecznie odpowiedzialne praktyki biznesowe.

Obniżenie z 8 proc. do 0 proc. stawki VAT dla określonych kategorii usług transportu pasażerskiego - MF analizuje potencjalne skutki zmian

Ministerstwo Finansów analizuje skutki potencjalnego obniżenia z 8 proc. do 0 proc. stawki VAT na niektóre kategorie usług transportu pasażerskiego - poinformował wiceminister finansów Jarosław Neneman.

"DGP": Zwiększa się liczba firm planujących redukcję zatrudnienia; firmy zwalniają nie tylko grupowo

Firmy zwalniają. Jakie są powody redukcji zatrudnienia? "Wzrost kosztów, spadek zamówień oraz cyfryzacja i nowe technologie to główne powody planowanych redukcji zatrudnienia" – donosi dzisiaj "Dziennik Gazeta Prawna".

Pieniądze z KPO to ogromna szansa dla przedsiębiorców. "Żeby otrzymać dotację trzeba wykonać kilkanaście bardzo precyzyjnych kroków"

Pieniądze z KPO to duży zastrzyk dla polskiej gospodarki. "To przede wszystkim ogromna szansa dla polskich przedsiębiorców. Jednak aby pozyskać unijną dotację trzeba mieć pomysł i warto wesprzeć się wiedzą oraz doświadczeniem ekspertów” – powiedział Krzysztof Fintzel z Łódzkiej Agencji Rozwoju Regionalnego.

Nowelizacja ustawy o rachunkowości podpisana. Zmiany dotyczą głównie dużych firm

Duże firmy będą miały obowiązek ujawniania informacji o zapłaconym podatku dochodowym oraz innych informacji w podziale na poszczególne kraje.

Księgowy nie uwzględnił w rozliczeniach prawie 190 faktur na samochody, czyli dlaczego warto mieć wysokie OC

Jakie ubezpieczenia OC najczęściej wybierają księgowi i księgowe? Co w ramach polisy przejmuje ubezpieczyciel? Jakie pomyłki bywają najbardziej kosztowne? 

Fundacja rodzinna nie dla spółki cywilnej

Fundacja rodzinna może przystępować jedynie do spółek prawa handlowego, które są podatnikami CIT. Natomiast spółka cywilna jest podatnikiem PIT, a nie CIT, a więc nie spełnia wskazanego kryterium. W konsekwencji nie może zostać uznana jako podmiot o podobnym charakterze do spółek prawa handlowego.

REKLAMA