| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Przepisy o fakturach korygujących są niepraktyczne

Przepisy o fakturach korygujących są niepraktyczne

Zmiany w przepisach dotyczących wystawiania faktur korygujących.

TRZY PYTANIA DO... Andrzeja Nikończyka, doradcy podatkowego w kancelarii Ożóg i Wspólnicy

Jakie zmiany znowelizowane przepisy o VAT wprowadziły w zakresie wystawiania i ujmowania faktur korygujących?

- W ramach nowelizacji VAT przeniesiono zasady ujmowania faktur korygujących zmniejszających kwoty podatku do treści ustawy. Dotychczas przepisy te były zawarte w rozporządzeniu, co zostało uznane za niezgodne z konstytucją. Mimo to do nowelizacji przepisy te były stosowane przez organy, jednakże sądy administracyjnie powszechnie odmawiały ich stosowania. Podatnik zatem faktycznie nie musiał posiadać potwierdzenia odbioru, jeśli tylko decydował się na doprowadzenie sporu do WSA. Po wprowadzeniu tych przepisów do ustawy zarzuty niekonstytucyjności nie są uprawnione. Jednakże podatnicy nadal mogą powoływać się na niezgodność tych rozwiązań z prawem wspólnotowym.

Czy nowe regulacje dotyczące faktur korygujących są korzystniejsze dla podatników?

- Jeśli porównujemy je z niekonstytucyjnymi przepisami - wtedy można powiedzieć, że tak - jeśli jednak porównamy to z rzeczywistym stanem prawnym (bez przepisów niekonstytucyjnych) - na pewno nie. Natomiast problemy, jakie rodzą nowe przepisy, nie dotyczą tego, czy są one korzystniejsze, istotne jest to, że są one niepraktyczne. Wielu podatników przygotowuje i składa deklaracje przed upływem terminu do jej złożenia. Jeśli więc otrzymają potwierdzenie odbioru faktury korygującej po przygotowaniu deklaracji, a przed upływem terminu jej złożenia, muszą ją ponownie przygotować lub skorygować, jeśli już ją złożyli. Taka sytuacja występuje dość często w szczególności u dużych podatników stosujących rozliczenia prognozowe - np. u dostawców tzw. mediów.

W jaki sposób należy obecnie rozliczać faktury korygujące?

- Faktury korygujące zmniejszające podstawę opodatkowania są ujmowane za okres, gdy nabywca otrzymał fakturę korygującą, jeśli potwierdzenie odbioru zostało otrzymane przez podatnika do dnia upływu terminu złożenia deklaracji. Gdy potwierdzenie otrzymamy po tym terminie, ujmujemy je w rozliczeniu za okres, w którym je otrzymaliśmy.

Co do faktur zwiększających podstawę opodatkowania, nowe przepisy nie zawierają żadnej regulacji. Nic się tu więc nie zmieniło. Co do zasady są one ujmowane za okres, w którym powstał obowiązek podatkowy. Wyłącznie w szczególnych sytuacjach, np. gdy wzrost ceny jest zdarzeniem późniejszym niż powstanie obowiązku podatkowego, powinny być ujmowane w dacie zdarzenia powodującego tę zmianę wysokości podatku - ale nadal budzi to spory.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Andrzej Nikończyk, doradca podatkowy w kancelarii Ożóg i Wspólnicy

Rozmawiał Przemysław Molik

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kamil Jarosz

Ekspert z zakresu marketingu i PR

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK