reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Wyjaśnienia > Zwolnienie z opodatkowania pomocy materialnej udzielanej przez organizację

Zwolnienie z opodatkowania pomocy materialnej udzielanej przez organizację

Pismo Urzędu Skarbowego w Zamościu z 20 stycznia 2005 r. (nr PO V/415-37/05)

Fundacja wystąpiła z zapytaniem: czy pomoc materialna udzielana w formie pieniężnej lub świadczeń rzeczowych (w naturze), w szczególności osobom pozostającym bez pracy i prawa do zasiłków, matkom samotnie wychowującym dzieci, osobom dotkniętym długotrwałą chorobą oraz rodzinom wielodzietnym, jest zwolniona od pobierania podatku od tych wypłat i przekazania na konto Urzędu Skarbowego? Fundusze na te cele pochodzą wyłącznie z darowizn przekazanych przez osoby fizyczne. Realizując zadania statutowe, Fundacja prowadzi działalność charytatywną na rzecz osób znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej. Według Fundacji pomoc charytatywna na rzecz ww. osób, pochodząca z dobrowolnych wpłat osób fizycznych, nosi znamiona pomocy społecznej i jest wolna od podatku. (...)
Fundacja została powołana do realizacji celów społecznie użytecznych poprzez działalność odpłatną i nieodpłatną pożytku publicznego, określoną w art. 3 ustawy z 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. W przedmiotowym zapytaniu Fundacja wskazuje, że działalność nieodpłatną pożytku publicznego realizuje m.in. udzielając pomocy osobom znajdującym się w trudnej sytuacji materialnej. Prowadzona działalność charytatywna wynika z zadań statutowych Fundacji.
Pomoc materialna udzielana jest w formie pieniężnej lub świadczeń rzeczowych (w naturze) w szczególności osobom pozostającym bez pracy i prawa do zasiłków, matkom samotnie wychowującym dzieci, osobom dotkniętym długotrwałą chorobą oraz rodzinom wielodzietnym. Pomoc finansowa udzielana jest na wniosek osoby ubiegającej się o udzielenie pomocy. W oparciu o sprawdzony wniosek, w którym osoba ubiegająca się o pomoc opisuje swoją sytuację materialną, Fundacja udziela pomocy, dokonując wypłaty środków pieniężnych na rzecz wnioskodawcy. Jednorazowa wypłata zgodnie z regulaminem nie przekracza kwoty 200 zł. Środki finansowe na powyższe cele pochodzą wyłącznie z darowizn osób fizycznych przekazanych na konto Fundacji. Zdaniem pytającego Fundacja, będąc płatnikiem podatku dochodowego, jest zwolniona od pobierania podatku od tych wypłat i przekazywania na konto Urzędu Skarbowego.
Organ podatkowy wyjaśnia, że wartość finansowanych przez Fundację, w ramach jej działalności statutowej, świadczeń na rzecz osób w trudnej sytuacji materialnej – nie stanowi dochodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 9 w związku z art. 20 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (...).
reklama

Czytaj także

Jak przygotować się do zmian 2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS47.20 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dominika Borowicz

Asystentka prawnika w E-Kancelaria Grupa Prawno-Finansowa sp. z o.o.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama