REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy powstaje obowiązek rejestracji jako podatnik VAT UE

REKLAMA

Pismo z 28 lutego 2005 r. nr PP/005w-1305/04/JS
PYTANIE DO US
Czy świadcząc usługi tłumaczeń na rzecz kontrahentów zagranicznych, należy dokonać rejestracji dla potrzeb transakcji wewnątrzwspólnotowych?
ODPOWIEDŹ IS - SKRÓT
Obowiązek rejestracji jako podatnik VAT UE dotyczy podatników, o których mowa w art. 15 ustawy o VAT, zobowiązanych do zarejestrowania się jako podatnicy VAT czynni i mających zamiar dokonywać wewnątrzwspólnotowej dostawy lub wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów.
KOMENTARZ EKSPERTA
Stanowisko organu podatkowego jest prawidłowe. Obowiązek rejestracji jako podatników VAT UE nie dotyczy podatników świadczących usługi na rzecz podatników z innych krajów UE.
ODPOWIEDŹ IS - WYCIĄG
Na podstawie art. 14b § 2 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu informuje:
W art. 97 ust. 1, 2 i 3 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) określono krąg podmiotów, które są zobligowane do dokonania rejestracji dla celów uczestnictwa w handlu wewnątrzwspólnotowym: wewnątrzwspólnotowej dostawie lub wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów.
Obowiązek ten dotyczy podatników, o których mowa w art. 15 tej ustawy, zobowiązanych do zarejestrowania się jako podatnicy VAT czynni i mających zamiar dokonywać wewnątrzwspólnotowej dostawy lub wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów. Podatnicy ci przed dniem dokonania pierwszej wewnątrzwspólnotowej dostawy lub wewnątrzwspólnotowego nabycia są obowiązani do zawiadomienia naczelnika urzędu skarbowego w zgłoszeniu rejestracyjnym o zamiarze rozpoczęcia wykonywania tych czynności.
Ponadto do rejestracji zobowiązani są:
• podatnicy prowadzący działalność gospodarczą, którzy nie mają obowiązku rejestrowania się jako podatnicy VAT czynni, czyli podatnicy zwolnieni od podatku na podstawie art. 113 ust. 1 i 9 cyt. ustawy o VAT lub wykonujący wyłącznie czynności zwolnione od podatku w oparciu o art. 43 ust. 1 i art. 82 ust. 3 tej ustawy, u których wartość wewnątrzwspólnotowego nabycia przekroczyła kwotę wyrażoną w złotych, odpowiadającą równowartości 10 000 euro,
• osoby prawne niebędące podatnikami, prowadzące działalność gospodarczą, u których wartość wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów również przekroczyła ww. kwotę,
• podmioty, które zamierzają skorzystać z możliwości określonej w art. 10 ust. 6 tej ustawy, tj. chcą stosować opodatkowanie wewnątrzwspólnotowego nabycia w sytuacji, gdy nie są do tego zobowiązane.
Również obowiązkowi rejestracji podlegają podmioty, które mają zamiar nabywać usługi świadczone przez podatników z innych państw członkowskich UE, jeżeli te usługi stanowiłyby u nich import usług (por. art. 97 ust. 3 cyt. ustawy). W tym przypadku chodzi o usługi wymienione w ust. 3, 4, 6, 7 art. 28 cyt. ustawy, tj. transportu, pomocnicze do usług transportu, pośrednictwa, spedycji, wyceny majątku rzeczowego ruchomego i na ruchomym majątku rzeczowym.
Wymienione podmioty obowiązane są także poinformować naczelnika urzędu skarbowego w zgłoszeniu rejestracyjnym o zamiarze rozpoczęcia dokonywania wewnątrzwspólnotowego nabycia.
Wobec powyższego podmiot świadczący usługi tłumaczenia i nauczania języka na rzecz podmiotów mających siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium Wspólnoty lub państwa trzeciego nie jest obowiązany dokonać rejestracji jako podatnik VAT UE.
Należy przy tym zauważyć, iż w przypadku świadczenia usług na rzecz ww. podmiotów istotne jest prawidłowe określenie miejsca świadczenia, wskazujące miejsce (kraj), w którym dochodzi do opodatkowania danej czynności.
W przypadku świadczenia usług w dziedzinie edukacji miejscem świadczenia jest miejsce, gdzie usługi są faktycznie świadczone (por. art. 27 ust. 2 pkt 3 lit. a) cyt. ustawy o VAT).
Natomiast w przypadku świadczenia usług tłumaczeń miejsce świadczenia określa się w zależności od rodzaju nabywcy usług. Jeżeli jest nim podatnik mający siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium Wspólnoty, ale w kraju innym niż kraj świadczącego usługę, to miejscem świadczenia jest miejsce, gdzie nabywca usługi posiada siedzibę, stałe miejsce prowadzenia działalności, dla którego dana usługa jest świadczona, a w przypadku braku stałego miejsca prowadzenia działalności – stały adres lub miejsce zamieszkania (por. art. 27 ust. 3 pkt 2 i ust. 4 pkt 3 cyt. ustawy o VAT). Jeżeli nabywcą nie jest podatnik, to miejscem świadczenia jest miejsce, gdzie świadczący usługę posiada siedzibę, a w przypadku posiadania stałego miejsca prowadzenia działalności, z którego świadczy usługi – miejsce, gdzie świadczący usługę posiada stałe miejsce prowadzenia działalności. W przypadku braku takiej siedziby lub stałego miejsca prowadzenia działalności – miejsce stałego zamieszkania.
Inne pisma dotyczące omawianego zagadnienia, zamieszczone w bazie internetowej:
• US.X-443/93/04


Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Składka zdrowotna 2024. Rozliczenie za rok 2023. Wpływ na kwestie podatkowe

Już po raz drugi od momentu wprowadzenia rewolucyjnych przepisów Polskiego Ładu przedsiębiorcy mają obowiązek złożenia rocznego rozliczenia składki na ubezpieczenie zdrowotne. Dwudziesty dzień maja jest ostatnim dniem na dopełnienie tego obowiązku. Na szczęście tym razem Ustawodawca oszczędził płatnikom wstecznych zmian form opodatkowania oraz półrocznych okresów składkowych. 

Prezes URE: od lipca 2024 r. o ponad 40 proc. wzrosną opłaty za dystrybucję energii. O 30 zł miesięcznie więcej zapłaci przeciętne gospodarstwo domowe

Prezes URE Rafał Gawin szacuje, że w II połowie roku miesięczne rachunki za energię elektryczną, w tym za dystrybucję, wzrosną o ok. 30 zł dla przeciętnego gospodarstwa domowego o zużyciu do 2 MWh energii elektrycznej rocznie. Analizy URE pokazują, że średnia cena taryfowa sprzedaży prądu dla gospodarstw domowych w taryfie na II połowę 2024 i na rok 2025 może wynieść poniżej 600 zł za MWh

Jakie są rezerwy walutowe Polski? Aktualne dane NBP

Rezerwy walutowe Polski w końcu kwietnia 2024 roku wyniosły 206 097,4 mln USD tj. o 1,8% więcej niż przed miesiącem i równocześnie o 15,7% więcej niż przed rokiem. Takie dane podał Narodowy Bank Polski (NBP).

MF oferuje pomoc dla przedsiębiorców z Marywilskiej 44

Ministerstwo Finansów informuje, że Krajowa Administracja Skarbowa przygotowała pomoc dla przedsiębiorców z Marywilskiej 44. Mogą oni wystąpić z wnioskiem m.in. o rozłożenie na raty podatku oraz odroczenie terminu jego zapłaty. MF uruchomił specjalną infolinię, gdzie poszkodowani przedsiębiorcy mogą pytać o rozliczenia podatkowe (PIT, VAT) oraz o ulgi w spłacie zobowiązań podatkowych.

Zatrudnianie i rozliczanie kierowców w branży produkcyjnej. Jak i dlaczego różni się od rozliczania pozostałych pracowników?

W firmach, w których transport jest jedynie narzędziem do wykonywania ich głównego biznesu, istnieje wiele różnic pomiędzy rozliczaniem kierowców a pracowników na innych stanowiskach. Ewidencja czasu pracy i naliczenie wynagrodzenia w branży produkcyjnej to ciekawy przypadek, często także problematyczny dla kadr. Na czym polegają te różnice?

Przedawnienie prawa do zwrotu nadpłaty (art. 77 i 80 Ordynacji podatkowej)

Kiedy występuje przedawnienie prawa do zwrotu nadpłaty, co wynika z przepisów zawartych w art. 77 i 80 Ordynacji podatkowej? Co do zasady prawo do zwrotu nadpłaty podatku wygasa po upływie 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin jej zwrotu. Co jeszcze warto wiedzieć?

Ministerstwo Finansów: Coraz więcej spraw można załatwić bez wizyty w urzędzie skarbowym. Wystarczy internet i telefon

Klienci Krajowej Administracji Skarbowej coraz więcej spraw urzędowych mogą załatwić bez wizyty w urzędzie skarbowym. Jest to możliwe z dowolnego miejsca za pośrednictwem infolinii KAS lub za pośrednictwem usług e-Urzędu Skarbowego.

Pakiety medyczne dla pracowników. Czy wiesz, jak prawidłowo rozliczać VAT przy ich zakupie? Sprawdź, jakie są zasady

Pakiety medyczne dla pracowników. Czy wiesz, jak prawidłowo rozliczać VAT przy ich zakupie? Usługi w zakresie opieki medycznej podlegają zwolnieniu z VAT. Ale czy również przy odsprzedaży?

Składka zdrowotna - rozliczenie roczne za 2023 rok

20 maja jest ostatnim dniem, kiedy przedsiębiorca musi złożyć dokumenty rozliczeniowe za kwiecień 2024 r. wraz z rocznym rozliczeniem składki na ubezpieczenie zdrowotne za 2023 rok. Jest to również termin na opłacenie należnych składek za kwiecień 2024 r. wraz z ewentualną dopłatą składki rocznej.

Okulary dla pracownika. O odliczeniu VAT nie przesądza wskazanie podatnika jako nabywcy. Kluczowe jest prawo do rozporządzania towarem jak właściciel

Do najczęściej popełnianych błędów VAT należą nieprawidłowości w zakresie odliczenia podatku naliczonego od zakupów dotyczących pracowników. O prawie do odliczenia nie przesądza wykazanie podatnika jako nabywcy na fakturze. Kluczowe jest nabycie prawa do rozporządzania towarem jak właściciel.

REKLAMA