reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Wyjaśnienia > Czy złożenie zgłoszenia rejestracyjnego uprawnia do odliczenia VAT naliczonego

Czy złożenie zgłoszenia rejestracyjnego uprawnia do odliczenia VAT naliczonego

Pismo z 29 listopada 2004 r. nr US-VII-443/69/04

PYTANIE DO US
22 września 2004 r. zostało złożone przez podatnika zgłoszenie rejestracyjne dla celów podatku od towarów i usług (VAT-R). 5 października 2004 r. uiszczona została opłata skarbowa z tytułu rejestracji, a także odebrane potwierdzenie zarejestrowania podmiotu jako podatnika podatku VAT czynnego na formularzu VAT-5. Od którego dnia podmiot składający zgłoszenie jest zarejestrowanym podatnikiem VAT i czy prawo do odliczenia podatku naliczonego od dokonywanych zakupów przysługuje mu od dnia złożenia ww. zgłoszenia rejestracyjnego, czy też od dnia wydania przez naczelnika urzędu skarbowego potwierdzenia zarejestrowania na druku VAT-5.
ODPOWIEDŹ US - SKRÓT
Tak. Odwołując się do regulacji zawartych w art. 96 ust. 4 ustawy o VAT, w której zapisano, że naczelnik rejestruje podatnika i potwierdza jego zarejestrowanie, wnioskować należy, że rejestracja następuje w momencie złożenia zgłoszenia w urzędzie skarbowym. Tak więc datę rejestracji podmiotu dla potrzeb podatku od towarów i usług wyznacza dzień złożenia zgłoszenia.
KOMENTARZ EKSPERTA
Przedstawione w pytaniu zagadnienie od dawna budziło wątpliwości. Wydaje się jednak, że stanowisko organu podatkowego, w którym wskazał on, że podmiot dokonujący zgłoszenia rejestracyjnego na potrzeby podatku od towarów i usług staje się podatnikiem z momentem złożenia tego zgłoszenia, a nie dopiero w chwili otrzymania potwierdzenia tego zgłoszenia na formularzu VAT-5, zasługuje na aprobatę.
ODPOWIEDŹ US - WYCIĄG
Na podstawie art. 14a § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa Naczelnik Urzędu Skarbowego w Jarosławiu informuje:
Zgodnie z art. 96 ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) podmioty, o których mowa w art. 15, są obowiązane przed dniem wykonania pierwszej czynności określonej w art. 5 złożyć naczelnikowi urzędu skarbowego zgłoszenie rejestracyjne, z zastrzeżeniem ust. 3. W myśl ust. 3 tego artykułu podmioty wymienione w art. 15, zwolnione od podatku na podstawie art. 113 ust. 1 i 9 lub wykonujące wyłącznie czynności zwolnione od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 i art. 82 ust. 3, mogą złożyć zgłoszenie rejestracyjne. Naczelnik urzędu skarbowego rejestruje podatnika i potwierdza jego zarejestrowanie jako podatnika VAT czynnego lub w przypadku podatników, o których mowa w ust. 3, jako podatnika VAT zwolnionego (art. 96 ust. 4).
Ustawodawca nie określił wprost, od jakiego momentu podmiot składający druk VAT-R staje się zarejestrowanym podatnikiem podatku VAT. Z zapisu art. 96 ust. 4, który stanowi, iż naczelnik rejestruje podatnika i potwierdza jego zarejestrowanie, wnioskować należy, że rejestracja następuje w momencie złożenia zgłoszenia w urzędzie skarbowym. Datę rejestracji podmiotu dla potrzeb podatku od towarów i usług wyznacza zatem dzień złożenia zgłoszenia rejestracyjnego na formularzu VAT-R, a nie dzień otrzymania potwierdzenia zarejestrowania podmiotu jako podatnika VAT na druku VAT-5. Potwierdzenie takie nie ma charakteru konstytutywnego dla nabycia statusu podatnika podatku VAT. Potwierdza jedynie fakt dokonanego wcześniej zgłoszenia i rejestracji podatnika. Od momentu złożenia zgłoszenia rejestracyjnego podmiot staje się zarejestrowanym podatnikiem VAT: czynnym lub zwolnionym. Podatnik VAT czynny od dnia rejestracji ma prawo do pomniejszenia podatku należnego ze sprzedaży towarów i usług o podatek naliczony od dokonanych zakupów związanych ze sprzedażą opodatkowaną. W myśl art. 88 ust. 4 obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do podatników, którzy nie są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni, zgodnie z art. 96.
Organ podatkowy na podstawie złożonego przez wnioskodawcę zgłoszenia rejestracyjnego VAT-R ustalił, że podatnik zadeklarował rezygnację ze zwolnienia od VAT, o którym mowa w art. 113 ust. 1 i ust. 9 ustawy z 23 września 2004 r. Wobec powyższego Naczelnik Urzędu Skarbowego w Jarosławiu stwierdza, iż w przypadku strony za datę rejestracji dla celów podatku od towarów i usług przyjmuje się 22 września 2004 r. Z uwagi jednak na fakt, że podatnik zaznaczył w zgłoszeniu rejestracyjnym, iż rezygnuje ze zwolnienia od VAT 23 września 2004 r., staje się on podatnikiem VAT czynnym dopiero od 23 września 2004 r. Od tego też dnia przysługuje mu prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony wynikający z otrzymanych faktur VAT dokumentujących zakupy dokonane od 23 września 2004 r., związane ze sprzedażą opodatkowaną.
Inne pisma dotyczące omawianego zagadnienia, zamieszczone w bazie internetowej:
• PP-443/38/2004


reklama

Czytaj także

Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami103.20 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Moduł partnerski

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Adwokat Marta Kawecka Właściciel portalu LegalnaBudowa.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama