W 2004 r. płatnik wypłacił spadkobiercom wynagrodzenie zmarłego pracownika na podstawie prawomocnego postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku. Czy od wypłaconego wynagrodzenia po zmarłym pracowniku, które stało się częścią spadku, płatnik winien naliczyć, pobrać i odprowadzić zaliczkę na podatek dochodowy? - Pismo z 25 maja 2005 r. nr df/4150-6/2005
ODPOWIEDŹ US – SKRÓT
Nie. Prawa majątkowe wynikające ze stosunku pracy po zmarłym pracowniku, nabyte w drodze spadku, nie podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. W takim przypadku płatnik winien wypłacić spadkobiercom wynagrodzenie po zmarłym pracowniku w kwocie brutto, tj. bez potrąceń zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych.
KOMENTARZ EKSPERTA
Odpowiedź organu podatkowego jest poprawna. Przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie stosuje się do przychodów podlegających przepisom o podatku od spadków i darowizn. Skoro więc
wynagrodzenie weszło do masy spadkowej, to nie podlega ono opodatkowaniu podatkiem dochodowym.
ODPOWIEDŹ US – WYCIĄG
Na podstawie art. 14a § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa Naczelnik Urzędu Skarbowego we Wrześni informuje:
Zgodnie z art. 631 § 2 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (Dz.U. Nr 24, poz. 141 ze zm.) prawa majątkowe ze stosunku pracy przechodzą po śmierci pracownika, w równych częściach, na małżonka oraz inne osoby spełniające warunki wymagane do uzyskania renty rodzinnej w myśl przepisów o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.
W takim przypadku zakład pracy jako płatnik – stosownie do treści art. 41 ust. 1 wyżej cytowanej updof – winien pobrać i odprowadzić do urzędu skarbowego zaliczkę na
podatek w wysokości 19% oraz przesłać osobie, której wypłacono wynagrodzenie przysługujące zmarłemu, informację PIT-11/8B o wysokości przychodu, dochodu i pobranej zaliczki. Informację tę płatnik przesyła również do właściwego urzędu skarbowego.
WAŻNE!
Gdy po śmierci pracownika nie ma osób spełniających warunki do uzyskania renty rodzinnej, prawa te wchodzą do spadku i podlegają opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn.
Z przedstawionego przez płatnika stanu faktycznego wynika, iż wynagrodzenie po zmarłym pracowniku stało się częścią spadku i zostało wypłacone spadkobiercom na podstawie prawomocnego postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku.
W związku z tym w świetle cytowanego przepisu i przedstawionego stanu faktycznego wypłata należności po zmarłym pracowniku dokonana osobom innym niż wskazane w art. 631 § 2 Kodeksu pracy wchodzi w skład masy spadkowej i podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn.
Prawa majątkowe wynikające ze stosunku pracy po zmarłym pracowniku, nabyte w drodze spadku, nie podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych – w myśl przepisu art. 2 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
W świetle powyższego dochody ze źródła przychodu, o którym mowa w art. 18 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie występują w przedstawionej przez płatnika sytuacji. W takim przypadku płatnik winien wypłacić spadkobiercom wynagrodzenie po zmarłym pracowniku w kwocie brutto, tj. bez potrąceń zaliczek na
podatek dochodowy od osób fizycznych. Nie ma też obowiązku składania w urzędzie skarbowym informacji o dokonanej wypłacie.
Inne pisma dotyczące omawianego zagadnienia, zamieszczone w bazie internetowej:
• US-25/024/404/240/04