| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Wyjaśnienia > Czy sprzedaż wierzytelności jest opodatkowana

Czy sprzedaż wierzytelności jest opodatkowana

Czy podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych sprzedaż wierzytelności własnej, jeżeli stroną kupującą jest podmiot zajmujący się skupem wierzytelności? - Decyzja Izby Skarbowej w Katowicach z 4 stycznia 2006 r., nr PBB3-4307/9-4/2005.

NIE. Jeżeli spółka dokonuje sprzedaży własnych wierzytelności firmie zajmującej się skupem wierzytelności celem ich odsprzedaży bądź windykacji, taka czynność będzie zwolniona z podatku od czynności cywilnoprawnych. Usługa skupu wierzytelności celem ich odsprzedaży lub windykacji podlega VAT.



Organ podatkowy przypomniał, że zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (t.j. Dz.U. z 2005 r. nr 41, poz. 399 z późn. zm.) podatkowi temu podlegają m. in. umowy sprzedaży. Nie podlegają jednak podatkowi czynności cywilnoprawne, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest opodatkowana VAT lub jest z niego zwolniona.



Wyjątek stanowią w tym przypadku jedynie umowy sprzedaży i zamiany zwolnionych z VAT, których przedmiotem są nieruchomości lub ich części albo prawo użytkowania wieczystego. Zatem aby skorzystać z wyłączenia od opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności musi być opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub być z niego zwolniona. Zaś usługi skupu wierzytelności celem ich odsprzedaży lub windykacji należą do usług ściągania długów i faktoringu opodatkowanych 22 proc. stawką VAT.



Opracowała Aleksandra Tarka

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

MotoKariera

Kariera w motoryzacji na najwyższym biegu!

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK