reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Wyjaśnienia > Czy można skorzystać z ulgi na Internet na podstawie wyciągu z rachunku bankowego

Czy można skorzystać z ulgi na Internet na podstawie wyciągu z rachunku bankowego

Czy dokumentem potwierdzającym poniesienie kosztu związanego z użytkowaniem sieci Internet może być wyciąg z konta bankowego, z którego co miesiąc dokonuję przelewu na rachunek usługodawcy? - Pismo z 3 sierpnia 2005 r. nr PBII/415-74/67141/05

ODPOWIEDŹ US – SKRÓT
Nie. Sam wyciąg z konta bankowego, z którego dokonuje Pan przelewu na rachunek świadczeniodawcy w związku z opłatą za korzystanie z sieci Internet, nie jest warunkiem wystarczającym do skorzystania z ulgi na Internet. Prawo do skorzystania z ww. odliczenia daje Panu poniesienie wydatku udokumentowanego jedynie fakturą VAT. Forma zapłaty faktury nie ma wpływu na odliczenie.

KOMENTARZ EKSPERTA
Organ podatkowy słusznie zauważył, że dokumentem stanowiącym podstawę skorzystania z ulgi na Internet jest jedynie faktura VAT wystawiona przez usługodawcę. Wyciąg z rachunku bankowego jest jedynie dowodem sposobu zapłaty za nabywane usługi.

ODPOWIEDŹ US – WYCIĄG
Na podstawie art. 14a § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Katowicach informuje:
Zgodnie z art. 26 ust. 1 pkt 6a ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) podstawę obliczenia podatku, z zastrzeżeniem art. 24 ust. 3, art. 28–30 oraz art. 30a–30c, stanowi dochód ustalony zgodnie z art. 9, art. 24 ust. 1, 2, 4, 4a–4e, ust. 6 lub art. 24b ust. 1 i 2, lub art. 25, po odliczeniu kwot wydatków ponoszonych przez podatnika z tytułu użytkowania sieci Internet w lokalu (budynku), będącym miejscem zamieszkania podatnika, w wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 760 zł.
Jak stanowi art. 26 ust. 7 pkt 1 ww. ustawy podatkowej, wysokość wydatków na cele określone w ust. 1 ustala się na podstawie dokumentów stwierdzających ich poniesienie. Jednakże w przypadku odliczeń, o których mowa w ust. 1 pkt 6a, odliczenie stosuje się, jeżeli wysokość wydatków została udokumentowana fakturą w rozumieniu przepisów o podatku od towarów i usług.
WAŻNE!
Aby skorzystać z odliczenia od dochodu wydatków ponoszonych z tytułu użytkowania sieci Internet, podatnik musi spełnić następujące warunki:
• ponosić wydatki z tytułu użytkowania sieci Internet,
• użytkować sieć Internet w lokalu będącym miejscem zamieszkania podatnika,
• posiadać fakturę VAT wystawioną przez świadczeniodawcę w związku z korzystaniem z sieci Internet.
Z przedstawionego przez Pana stanu faktycznego wynika, że korzysta Pan z sieci Internet w lokalu będącym miejscem zamieszkania, na dowód czego posiada Pan faktury VAT wystawiane comiesięcznie przez X. Posiada Pan również wyciągi z konta bankowego, z którego dokonuje Pan przelewów na rachunek świadczeniodawcy. Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie reguluje kwestii sposobu zapłaty za korzystanie z sieci Internet. Zgodnie z cytowanym wyżej art. 26 ust. 7 pkt 1 ustawy podatkowej dokumentem dającym prawo do skorzystania z przedmiotowego odliczenia jest wyłącznie faktura VAT. Zatem sam wyciąg z konta bankowego, z którego dokonuje Pan przelewu na rachunek świadczeniodawcy w związku z opłatą za korzystanie z sieci Internet, nie jest warunkiem wystarczającym do zastosowania przedmiotowego odliczenia. Prawo do skorzystania z ww. odliczenia daje Panu poniesienie wydatku udokumentowanego fakturą VAT wystawioną przez X. Forma zapłaty faktury nie ma wpływu na odliczenie.

Inne pisma dotyczące omawianego zagadnienia, zamieszczone w bazie internetowej:
• P-1/415/37/2005


reklama

Czytaj także

Jak przygotować się do zmian 2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS59.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Anna Ostaszewska

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama