Czy dieta kierowcy jest zwolniona
REKLAMA
We wniosku spółka miała wątpliwości, czy korzystają ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych diety i ryczałty za noclegi, wypłacane kierowcom z tytułu podróży służbowej. Zaznaczyła, że w umowach o pracę zawartych z kierowcami, jako miejsce wykonywania pracy, określono teren całego kraju.
Naczelnik postanowieniem (nr II US. PB-I-415/48/05) uznał, że za podróż służbową nie można uznać podróży, która wynika z podstawowych obowiązków pracownika zatrudnionego na stanowisku kierowcy. Dyrektor Izby Skarbowej w Rzeszowie zmienił jednak postanowienie.
Prawo do otrzymania przez pracownika świadczeń z tytułu podróży służbowej powinno wynikać z tych przepisów prawa pracy, a ich interpretacja nie należy do właściwości organów podatkowych. W ocenie dyrektora organy podatkowe wydają interpretację co do zakresu i sposobu zastosowania wyłącznie przepisów prawa podatkowego. W konsekwencji organy podatkowe nie posiadają uprawnień do interpretacji przepisów prawa pracy. Stąd też brak podstaw do rozstrzygnięcia, czy w przedstawionym przez spółkę stanie faktycznym pracownicy odbywają podróż służbową. Jednakże w sytuacji gdy na podstawie przepisów prawa pracy, pracownikom spółki przysługują diety i inne należności z tytułu podróży służbowej, wartość tych świadczeń będzie zwolniona z opodatkowania.
Aleksandra Tarka
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat