Jesteśmy firmą przewozową (sp. z o.o.). Czy korzysta ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych wartość świadczeń z tytułu uprawnień do bezpłatnych i ulgowych przejazdów autobusami, przyznawanych przez nas pracownikom, emerytom i rencistom oraz członkom ich rodzin? - Pismo z 15 lutego 2006 r. nr IS.I/1/4151/2/06
ODPOWIEDŹ IS – SKRÓT
Tak. Jeżeli Państwa
firma przewozowa wykonuje publiczny
transport zbiorowy i na podstawie przepisów ustawy o uprawnieniach do ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego przyznaje własnym pracownikom, emerytom i członkom ich rodzin uprawnienia do ulgowych przejazdów, to wartość tych świadczeń będzie korzystała ze zwolnienia od podatku, na podstawie cytowanego wyżej art. 21 ust. 1 pkt 84 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
KOMENTARZ EKSPERTA
Organ podatkowy słusznie zauważył, że choć przepisów ustawy o uprawnieniach do ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego nie stosuje się do pracowników firm przewozowych (kolejowych i autobusowych): emerytów, rencistów i najbliższych członków ich rodzin, w zakresie, w jakim firmy te przyznały uprawnienia do ulgowych przejazdów, jednak
prawo do przyznania tych ulg przez przewoźników wykonujących publiczny
transport zbiorowy wynika z tej ustawy. Daje to możliwość zastosowania zwolnienia z art. 21 ust. 1 pkt 84 updof, który nie przewiduje w tym zakresie żadnego limitu.
ODPOWIEDŹ IS – WYCIĄG
Na podstawie art. 14b § 2 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa Dyrektor Izby Skarbowej w Rzeszowie informuje:
Stosownie do zapisu art. 9 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c tej ustawy oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.
WAŻNE!
Wolna od podatku dochodowego jest wartość świadczeń z tytułu uprawnień do ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego kolejowego i autobusowego, wynikających z przepisów o uprawnieniach do ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego.
Przepisami uprawniającymi do ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego, do których odwołuje się ustawodawca w powyższej regulacji, są przepisy ustawy z 20 czerwca 1992 r. o uprawnieniach do ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego (Dz.U. z 2002 r. Nr 175, poz. 1440 ze zm.).
WAŻNE!
Przewoźnicy wykonujący publiczny transport zbiorowy mogą wprowadzić uprawnienia do bezpłatnych lub ulgowych przejazdów dla swoich pracowników albo emerytów, rencistów i ich najbliższych członków rodzin.
Jednocześnie ustawodawca w art. 1b ust. 1 pkt 3 ww. ustawy postanowił, iż przepisów ustawy nie stosuje się do pracowników firm przewozowych kolejowych i autobusowych, emerytów, rencistów tych firm i najbliższych członków ich rodzin, w zakresie, w jakim firmy te przyznały uprawnienia do ulgowych przejazdów. Unormowanie zawarte w art. 1b ust. 1 pkt 3 ww. ustawy oznacza, że ulgi przyznane pracownikom firm przewozowych, emerytom, rencistom tych firm i najbliższym członkom ich rodzin nie podlegają zasadom finansowania wynikającym z ustawy, ponadto nie stosuje się do tych uprawnień ograniczeń co do rodzaju i klasy pociągu oraz rodzaju autobusu (ustawa narzuca ograniczenia w tym zakresie), a także ulgi te mogą być ustalane w dowolnej wysokości (ustawa natomiast precyzyjnie określa wielkość ulg). Jednak ze względu na fakt, iż
świadczenia te wynikają z przepisów ustawy o uprawnieniach do ulgowych przejazdów środkami transportu zbiorowego (art. 1a ust. 3 tej ustawy), są one wolne od podatku dochodowego na podstawie powołanego na wstępie art. 21 ust. 1 pkt 84 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
W związku z tym w spółce z o.o., o ile jest firmą przewozową wykonującą publiczny
transport zbiorowy i o ile na podstawie przepisów ustawy o uprawnieniach do ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego przyznaje własnym pracownikom, emerytom i członkom ich rodzin uprawnienia do ulgowych przejazdów, wartość tych świadczeń będzie korzystała ze zwolnienia od podatku, na podstawie cytowanego powyżej art. 21 ust. 1 pkt 84 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Inne pisma dotyczące omawianego zagadnienia, zamieszczone w bazie internetowej:
• PUS.I/415/30/05