reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Wyjaśnienia > Czy uprawnienia do bezpłatnych i ulgowych przejazdów autobusami są zwolnione

Czy uprawnienia do bezpłatnych i ulgowych przejazdów autobusami są zwolnione

Jesteśmy firmą przewozową (sp. z o.o.). Czy korzysta ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych wartość świadczeń z tytułu uprawnień do bezpłatnych i ulgowych przejazdów autobusami, przyznawanych przez nas pracownikom, emerytom i rencistom oraz członkom ich rodzin? - Pismo z 15 lutego 2006 r. nr IS.I/1/4151/2/06

ODPOWIEDŹ IS – SKRÓT
Tak. Jeżeli Państwa firma przewozowa wykonuje publiczny transport zbiorowy i na podstawie przepisów ustawy o uprawnieniach do ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego przyznaje własnym pracownikom, emerytom i członkom ich rodzin uprawnienia do ulgowych przejazdów, to wartość tych świadczeń będzie korzystała ze zwolnienia od podatku, na podstawie cytowanego wyżej art. 21 ust. 1 pkt 84 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

KOMENTARZ EKSPERTA
Organ podatkowy słusznie zauważył, że choć przepisów ustawy o uprawnieniach do ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego nie stosuje się do pracowników firm przewozowych (kolejowych i autobusowych): emerytów, rencistów i najbliższych członków ich rodzin, w zakresie, w jakim firmy te przyznały uprawnienia do ulgowych przejazdów, jednak prawo do przyznania tych ulg przez przewoźników wykonujących publiczny transport zbiorowy wynika z tej ustawy. Daje to możliwość zastosowania zwolnienia z art. 21 ust. 1 pkt 84 updof, który nie przewiduje w tym zakresie żadnego limitu.

ODPOWIEDŹ IS – WYCIĄG
Na podstawie art. 14b § 2 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa Dyrektor Izby Skarbowej w Rzeszowie informuje:
Stosownie do zapisu art. 9 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c tej ustawy oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.
WAŻNE!
Wolna od podatku dochodowego jest wartość świadczeń z tytułu uprawnień do ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego kolejowego i autobusowego, wynikających z przepisów o uprawnieniach do ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego.
Przepisami uprawniającymi do ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego, do których odwołuje się ustawodawca w powyższej regulacji, są przepisy ustawy z 20 czerwca 1992 r. o uprawnieniach do ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego (Dz.U. z 2002 r. Nr 175, poz. 1440 ze zm.).
WAŻNE!
Przewoźnicy wykonujący publiczny transport zbiorowy mogą wprowadzić uprawnienia do bezpłatnych lub ulgowych przejazdów dla swoich pracowników albo emerytów, rencistów i ich najbliższych członków rodzin.
reklama

Czytaj także

Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami77.40 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Moduł partnerski

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dagmara Jagodzińska

Specjalista w sprawach z zakresu prawa rodzinnego i opiekuńczego oraz prawa cywilnego, w tym w szczególności sprawach o rozwód, separację, władzę rodzicielską, alimenty, kontakty z małoletnimi, podział majątku dorobkowego po rozwodzie, zniesienie współwłasności, sprawach wynikających z umów darowizny oraz stosunków spadkowych w rodzinie i innych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama