REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wpłata podatku za granicą a możliwość jego odliczenia

REKLAMA

Czy firma X Sp. z o.o. ma prawo odliczyć od podatku dochodowego zapłaconego w Polsce podatek dochodowy należny w Wielkiej Brytanii (wg obliczeń dokonanych przez brytyjskiego doradcę podatkowego) niewpłacony, ale rozliczony w Wielkiej Brytanii? - Postanowienie Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego z 25 stycznia 2006 r. (1472/ROP1/423- 357/15/06/PK)
Odpowiedź organu podatkowego:
Od października 2002 r. spółka prowadzi prace budowlano-montażowe w Wielkiej Brytanii. Zleceniodawcą jest firma brytyjska X. W świetle ustawy o unikaniu podwójnego opodatkowania między Polską a Wielką Brytanią – jest to „Zakład”. Od dochodów tam uzyskanych spółka płaci podatek dochodowy w Polsce. Zgodnie z art. 20 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych dopiero w momencie zapłaty podatku dochodowego w Wielkiej Brytanii (od dochodów tam uzyskanych) spółka może potrącić go z podatku dochodowego zapłaconego w Polsce, do wysokości zapłaconej w Polsce. Rok obrachunkowy w Wielkiej Brytanii trwa od 6 kwietnia do 5 kwietnia następnego roku. Pierwsze obliczenie podatku dochodowego w Wielkiej Brytanii nastąpiło za okresy od 30 września 2002 r. do 30 września 2003 r. i od 1 października 2003 r. do 31 grudnia 2003 r. i zostało dokonane w połowie roku 2004. Podatek wyniósł odpowiednio 68 153,10 GBP i 17 178,30 GBP, razem 85 331,40 GBP. Ze względu na to, iż firma X ma tego samego głównego udziałowca co spółka, czyli X AG w Niemczech, brytyjski doradca podatkowy i audytor rozliczyli obie te firmy oraz dwie inne, które też mają głównego udziałowca X AG z Niemiec, jako podatkową grupę kapitałową w Wielkiej Brytanii, w wyniku czego spółka nie zapłaci tam podatku, ponieważ grupa X (poza X Polska) wykazała w tym okresie stratę. Po rozliczeniu wspólnym grupa kapitałowa ma mniejszą stratę do odliczenia w następnych latach. (...)
Spółka stoi na stanowisku, iż może ona odliczyć ten podatek od podatku zapłaconego w Polsce, ponieważ rozliczenie podatku dochodowego w grupie kapitałowej w Wielkiej Brytanii spowodowało, że w następnych latach – w grupie kapitałowej X – zostanie odliczona mniejsza strata od przyszłych zysków o kwotę zysku spółki.

Stanowisko organu podatkowego

Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego po zapoznaniu się z przedstawionym stanem faktycznym zauważa, co następuje:
W świetle umowy o zapobieżeniu podwójnemu opodatkowaniu między Polską a Wielką Brytanią (Dz.U. z 1978 r. Nr 7, poz. 20) oba kraje regulują kwestię eliminacji podwójnego opodatkowania na zasadzie metody zaliczania. Zgodnie z art. 23 ust. 2 tej umowy, jeżeli osoba mająca miejsce zamieszkania lub siedzibę w Polsce osiąga dochód lub zyski majątkowe, które mogą być opodatkowane w Zjednoczonym Królestwie, to Polska pozwoli na potrącenie od polskiego podatku od dochodu lub zysków majątkowych, należnego od tej osoby, kwoty równej podatkowi zapłaconemu w Zjednoczonym Królestwie odpowiednio od tego dochodu lub zysków majątkowych. Jednakże takie potrącenie nie może przekroczyć tej części podatku polskiego, która przypada proporcjonalnie na dochód lub zyski majątkowe, które mogą być opodatkowane w Zjednoczonym Królestwie.
Natomiast zgodnie z art. 20 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, jeżeli podatnicy, o których mowa w art. 3 ust. 1, osiągają również dochody poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i dochody te podlegają w obcym państwie opodatkowaniu, a nie zachodzą okoliczności wymienione w art. 17 ust. 1 pkt 3, dochody te łączy się z dochodami osiąganymi na terytorium Polski. W tym wypadku od podatku obliczonego od łącznej sumy dochodów odlicza się kwotę równą podatkowi zapłaconemu w obcym państwie. Kwota odliczenia nie może jednak przekroczyć tej części podatku obliczonego przed dokonaniem odliczenia, która proporcjonalnie przypada na dochód uzyskany w obcym państwie. Wobec czego art. 20 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych ma zastosowanie do umowy o zapobieżeniu podwójnego opodatkowania z Wielką Brytanią.
Należy jednak zauważyć, że zgodnie z tą zasadą odliczeniu podlega podatek zapłacony za granicą, a nie wynikający z deklaracji. Obowiązkiem podatnika jest więc prawidłowe udokumentowanie polskiemu organowi podatkowemu faktu zapłacenia podatku za granicą i jego wysokości. Ustawodawca wyraźnie wskazuje na potrącenie kwoty podatku faktycznie zapłaconego w obcym państwie, dlatego jeżeli podatnik z jakiejkolwiek przyczyny nie uiścił za granicą podatku dochodowego, to tym samym wyklucza to możliwość pomniejszenia podatku należnego w Polsce.
Z powyższego wynika, iż spółka prowadząca działalność w Wielkiej Brytanii poprzez położony tam zakład nie może odliczyć od podatku dochodowego zapłaconego w Polsce podatku dochodowego należnego i rozliczonego w Wielkiej Brytanii, jednak tam niewpłaconego.
(...)
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Prawo Przedsiębiorcy

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ulga na złe długi w VAT w 2024 r. Czy może z niej skorzystać podatnik stosujący metodę kasową?

Podatnik prowadzi przedsiębiorstwo rzemieślnicze, ma status małego podatnika i rozlicza VAT według metody kasowej. Czy w takiej sytuacji mały podatnik rozliczający VAT metodą kasową może skorzystać z ulgi na złe długi, gdy ma nieopłacone faktury?

11,532 mln uncji złota w skarbcu NBP. Ich wartość rośnie

W marcu 2024 r. wartość złota w posiadaniu Narodowego Banku Polskiego wzrosła o ponad 8,5 mld zł, choć same zasoby złota pozostały niezmienione w stosunku do lutego. Tak wynika z opublikowanych 19 kwietnia 2024 r. danych NBP o płynnych aktywach i pasywach w walutach obcych.

MF: awaria na e-Urząd Skarbowy. Twój e-PIT działa poprawnie ale trzeba się logować przez epit.podatki.gov.pl

W dniu 19 kwietnia 2024 r. w godzinach przedpołudniowych nastąpiła przerwa w działaniu witryny urzadskarbowy.gov.pl, spowodowana najprawdopodobniej jakąś awarią. Ministerstwo Finansów poinformowało, że usługa Twój e-PIT działa poprawnie tylko, że trzeba się logować wchodząc z linka epit.podatki.gov.pl.

MF przygotowało ustawę o obowiązkowym raportowaniu ESG, implementującą dyrektywę UE

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy implementujący dyrektywę UE o obowiązkowym raportowaniu ESG. MF szacuje, że koszty dla przedsiębiorstw objętych obowiązkiem raportowania w ciągu 10 lat wyniosą 8,7 mld zł.

Twój e-PIT – przedsiębiorca musi uważać! Może pozbawić korzyści finansowych, a nawet narazić na straty

Twój e-PIT, czyli oferowana przez MF usługa jest dla podatnika bardzo wygodna, bo deklarację rozliczeniową wypełnia za niego skarbówka. Ale z racji tego, że żaden system czy urzędnik nie ma pełnej wiedzy na temat zmian jakie zachodzą w życiu podatnika, może pozbawić go wymiernych korzyści finansowych, czyli mówiąc wprost – narazić na straty.

System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Ulga na dziecko po rozwodzie - były mąż rozliczał ulgę według schematu 50/50%, z czym nie godziła się była małżonka

Po rozwodzie matka dzieci próbowała zawrzeć z byłym mężem porozumienie dotyczące ulgi na dzieci. Proponowała byłemu mężowi proporcjonalne korzystanie z ulgi według proporcji - 30% dla niego i 70% dla niej. Mąż jednak nie godził się na takie rozwiązanie. Co postanowił w tej sprawie organ skarbowy?

Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

REKLAMA