reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Wyjaśnienia > Czy refundacja ze środków Funduszu Pracy jest opodatkowana

Czy refundacja ze środków Funduszu Pracy jest opodatkowana

Otrzymałem ze środków Funduszu Pracy refundację kosztów wyposażenia stanowiska pracy dla skierowanego bezrobotnego. Refundacja została wypłacona w kwocie netto na podstawie złożonych przeze mnie faktur, dokumentujących zakup wyposażenia. Na dzień otrzymania refundacji podatek dochodowy rozliczałem w formie karty podatkowej. Czy otrzymana refundacja podlega opodatkowaniu VAT? - Pismo z 28 lutego 2006 r. nr PP/443/4/JSZ/06

ODPOWIEDŹ US – SKRÓT
Nie. Jeżeli zwrot kosztów, poniesionych przez podatnika na wyposażenie stanowiska pracy dla osoby bezrobotnej skierowanej przez urząd pracy na podstawie umowy zawartej z powiatowym urzędem pracy, nie stanowi pokrycia części ceny świadczonych usług i nie jest też rekompensatą za wykonanie usług po obniżonych cenach, to otrzymana refundacja nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

KOMENTARZ EKSPERTA
Odpowiedź organu podatkowego zasługuje na aprobatę. Otrzymane dotacje zwiększają obrót tylko wtedy, gdy mają bezpośredni wpływ na cenę dostarczanych towarów lub świadczonych usług.

ODPOWIEDŹ US – WYCIĄG
Na podstawie art. 14a § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa Naczelnik Urzędu Skarbowego w Krapkowicach informuje:
Zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535) podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2–22, art. 30–32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę podatku należnego. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy.
Obrót zwiększa się o otrzymane dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze, mające bezpośredni wpływ na cenę (kwotę należną) towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika, pomniejszone o kwotę należnego podatku.
Z powyższego przepisu wynika więc, że aby dotacja była opodatkowana podatkiem VAT musi mieć związek z dostawą towarów lub świadczeniem usług przez podatnika. Opodatkowana jest więc taka dotacja czy dopłata, która stanowi pokrycie części ceny konkretnego świadczenia po obniżonych cenach. Dotacje mające na celu dofinansowanie działalności, nieuzależnione od ilości i wartości świadczonych usług, nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
Z załączonej do wniosku umowy, odnoszącej się do wspomnianej refundacji, wynika, że dotyczy ona wyposażenia stanowiska pracy: malarz-tapeciarz-regipsiarz i obejmuje swoim zakresem zakup takiego wyposażenia, jak: laser ze statywem, drabina malarska, rusztowanie na kółkach, elektronarzędzia (wiertarka, mieszarka, wkrętarka, opalarka), skrzynki narzędziowe, komplety śrubokrętów, przedłużacze, halogen na stojaku, poziomice, stół do tapet, paca, wałki malarskie, kątownik aluminiowy, nożyce do cięcia blachy, miara 200 cm, pędzle.
Przyznany zwrot kosztów wyposażenia stanowiska pracy dla nowo zatrudnionego pracownika nie ma więc bezpośredniego wpływu na proponowane ceny usług wykonywanych przez podatnika, stanowi jedynie dofinansowanie całości działalności firmy.
Jeżeli więc zwrot kosztów, poniesionych przez podatnika na wyposażenie stanowiska pracy dla osoby bezrobotnej skierowanej przez urząd pracy na podstawie umowy zawartej z powiatowym urzędem pracy, nie stanowi pokrycia części ceny świadczonych usług i nie jest też rekompensatą za wykonanie usług po obniżonych cenach, to otrzymana refundacja nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Inne pisma dotyczące omawianego zagadnienia, zamieszczone w bazie internetowej:
• 1414/PP/PO/443-18/05/RN
reklama

Czytaj także

Jak przygotować się do zmian 2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS59.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Pluta

analityk w Departamencie Analiz TMS Brokers

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama