reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Wyjaśnienia > Odpłatne świadczenia dla pracowników podlegają VAT

Odpłatne świadczenia dla pracowników podlegają VAT

Świadczenie odpłatnych usług na rzecz pracowników jest opodatkowane VAT. Podstawę opodatkowania stanowi kwota, jaką powinien uiścić pracownik, pomniejszona o należny podatek. - Decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego Izby Skarbowej w Rzeszowie z 8 maja 2006 r. (nr L. IS. II/2-4430/285/05).

Spółka kupuje dla pracowników bilety do kina, teatru, na koncerty oraz opłaca uczestnictwo w zajęciach sportowych, takich jak aerobik, basen i inne. Wydatki te finansowane są w 50 proc. ze środków Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, a w pozostałej części przez pracowników korzystających z przedmiotowych usług. Powstaje pytanie, jak powinny być opodatkowane opisane czynności oraz kiedy powstaje obowiązek podatkowy w VAT.

Z decyzji wydanej przez Izbę Skarbową w Rzeszowie wynika, że zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535 z późn. zm.; dalej ustawa o VAT) opodatkowaniu VAT podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. W myśl art. 8 ust. 1 ustawy o VAT przez świadczenie usług podlegających opodatkowaniu rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej nieposiadającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 ustawy o VAT. Należy jednocześnie zaznaczyć, iż w przypadku przekazania zakupionych usług obcych, przekazującego traktuje się jako usługodawcę. Zatem świadczenie usług, za odpłatnością, na rzecz pracowników spółki będzie podlegało opodatkowaniu VAT.

Zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy o VAT podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2-22, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i 5 tej ustawy o VAT, rozumiany jako kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem ust. 2-21, art. 14 ust. 6, art. 20 i art. 21 ust. 1 tej ustawy o VAT. Jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część należności, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w tej części.

W przedstawionej sytuacji podstawę opodatkowania stanowi zatem kwota, jaką powinien uiścić pracownik, pomniejszona o należny podatek. Natomiast obowiązek podatkowy powstaje na zasadach określonych art. 19 ustawy o VAT. Jeżeli pracownik, przed otrzymaniem od pracodawcy wymienionych świadczeń uiści należność, wówczas obowiązek podatkowy powstanie z chwilą otrzymania wpłaty.

Ewa Matyszewska
reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
VAT 2020. Komentarz199.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS - podatki, prawo

Tarcza antykryzysowa 4.0 – przegląd najważniejszych zmian

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Paweł Zemła

Dyrektor ds. rozwoju Equity Investments S.A. Ekspert w dziedzinie usług profesjonalnych i outsourcingu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama