Czy osoby uzyskujące dochody z tytułu zatrudnienia na umowę o pracę lub umowę zlecenia, bezpośrednio realizujące cel programu finansowanego ze środków bezzwrotnej pomocy zagranicznej, korzystają ze zwolnienia od podatku dochodowego? - Pismo z 21 lutego 2006 r. nr D-2/415/5/2006
ODPOWIEDŹ US – SKRÓT
Tak. Dochody osób zatrudnionych na podstawie
umowy o pracę czy umowy zlecenia, bezpośrednio realizujących cele projektu finansowanego ze środków bezzwrotnej pomocy zagranicznej, korzystają ze zwolnienia od podatku dochodowego od osób fizycznych. Natomiast dochody osób bezpośrednio realizujących cel projektu w części finansowanej ze środków pochodzących z budżetu państwa nie będą korzystały ze zwolnienia od podatku dochodowego od osób fizycznych.
KOMENTARZ EKSPERTA
Zastosowanie zwolnienia z art. 21 ust. 1 pkt 46 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w stosunku do pracowników, podwykonawców biorących udział w realizowaniu projektów objętych dofinansowaniem niejednokrotnie budziło wątpliwości. W analizowanym przypadku organ podatkowy słusznie zauważył, że beneficjentami tej pomocy są bezrobotni zatrudnieni w ramach programu, bezpośrednio realizujący cele projektu finansowanego ze środków bezzwrotnej pomocy zagranicznej i to oni mają prawo skorzystać z tego zwolnienia. Ważne jest również ustalenie pochodzenia środków, ponieważ z omawianego zwolnienia korzystają jedynie środki pomocy zagranicznej.
ODPOWIEDŹ US – WYCIĄG
Na podstawie art. 14a § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa Naczelnik Trzeciego Urzędu Skarbowego w Lublinie informuje:
W myśl art. 21 ust. 1 pkt 46 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) wolne od podatku dochodowego są dochody otrzymane przez podatnika, jeżeli:
• pochodzą od rządów państw obcych, organizacji międzynarodowych lub międzynarodowych instytucji finansowych ze środków bezzwrotnej pomocy, w tym ze środków programów ramowych badań, rozwoju technicznego i prezentacji Unii Europejskiej i z programów NATO, przyznanych na podstawie jednostronnej deklaracji lub umów zawartych z tymi państwami, organizacjami lub instytucjami przez Radę Ministrów, właściwego ministra lub agencje rządowe, w tym również w przypadkach, gdy przekazanie tych środków jest dokonywane za pośrednictwem podmiotu upoważnionego do rozdzielania środków bezzwrotnej pomocy, oraz
• podatnik bezpośrednio realizuje cel programu finansowanego z bezzwrotnej pomocy; zwolnienie nie ma zastosowania do dochodów osób fizycznych, którym
podatnik bezpośrednio realizujący cel programu zleca – bez względu na rodzaj umowy – wykonanie określonych czynności w związku z realizowanym przez niego programem.
Z przedłożonych dokumentów wynika, że Komitet jest administratorem realizującym
projekt na rzecz bezrobotnych, osób samotnie wychowujących dzieci, który jest Programem Inicjatywy Wspólnotowej. Środki na realizację tego programu przekazuje Ministerstwo Pracy i Polityki Socjalnej w drodze dotacji na specjalnie wyodrębnione konto. Środki te mają charakter bezzwrotnej pomocy i są kwalifikowane jako publiczne środki wspólnotowe w 75% i publiczne środki krajowe w 25%.
Na pokrycie kosztów realizacji projektu środki pieniężne przekazywane są w transzach na wyodrębniony dla tego projektu rachunek bankowy, z którego między innymi finansowane są wypłaty wynagrodzeń dla pracowników. Od tych wynagrodzeń nie są naliczane zaliczki na podatek dochodowy, zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 46 lit. b) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
W złożonym wniosku strona pyta, czy wynagrodzenia dla pracowników bezpośrednio realizujących projekt, zatrudnionych na podstawie umów o pracę oraz umów cywilnoprawnych, korzystają ze zwolnienia od podatku dochodowego na podstawie ww. przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Z cytowanego przepisu art. 21 ust. 1 pkt 46 wynika, że istotne jest pochodzenie dochodów z określonych źródeł oraz bezpośrednie realizowanie celu programu finansowanego z tych źródeł.
WAŻNE!
Zwolnienie od podatku dochodowego adresowane jest jedynie do podatników bezpośrednio realizujących cel programu finansowanego ze środków bezzwrotnej pomocy, jeżeli umowa została zawarta z bezpośrednim beneficjentem pomocy, tj. podmiotem, który pierwszy otrzymał środki objęte tym zwolnieniem, oraz w przypadku, gdy otrzymał środki pomocowe za pośrednictwem podmiotu upoważnionego do rozdzielania tych środków.
Z tego względu istotna jest treść umowy, na podstawie której
podatnik otrzymuje przedmiotowe
przychody.
Biorąc pod uwagę powyższe oraz treść załączonej do wniosku umowy, należy stwierdzić, że Komitet jest beneficjentem środków pomocowych w ramach Programu Inicjatywy Wspólnotowej dla Polski 2004–2006. Zatem dochody osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę czy umowy zlecenia, bezpośrednio realizujących cele ww. programu finansowanego ze środków bezzwrotnej pomocy zagranicznej, korzystają ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 46 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Natomiast dochody osób bezpośrednio realizujących cel projektu, w części finansowanej ze środków pochodzących z budżetu państwa, nie będą korzystały ze zwolnienia od podatku dochodowego od osób fizycznych.
Inne pisma dotyczące omawianego zagadnienia, zamieszczone w bazie internetowej:
• D-2/415/5/2006