reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Wyjaśnienia > Czy szkoła wypłacająca stypendium ma obowiązek złożenia za ucznia formularza NIP-3

Czy szkoła wypłacająca stypendium ma obowiązek złożenia za ucznia formularza NIP-3

Na podstawie uchwały rady miejskiej szkoła podstawowa wypłaca uprawnionym uczniom stypendia szkolne. Z treści uchwały wynika, że przedmiotowe stypendia są formą udzielania uczniom pomocy materialnej o charakterze socjalnym, przy czym zgodnie z uchwałą stypendia te wypłacane są przez szkołę. Czy szkoła będąca płatnikiem stypendiów jest zobowiązana do pośredniczenia w złożeniu zgłoszeń identyfikacyjnych NIP-3 dla uczniów pobierających stypendia? - Pismo z 14 lutego 2006 r. nr EI 406/1/264/2005/2006

ODPOWIEDŹ US – SKRÓT
Tak. W przypadku zaistnienia przesłanek powodujących obowiązek poboru zaliczek na podatek dochodowy z tytułu wypłaconego stypendium zgłoszenie identyfikacyjne ucznia powinno być dokonywane za pośrednictwem szkoły.

KOMENTARZ EKSPERTA
Należy zgodzić się ze stanowiskiem organu podatkowego, że zgłoszenie identyfikacyjne ucznia otrzymującego stypendium jest dokonywane za pośrednictwem płatnika, którym jest szkoła. Zgłoszenie to powinno być dokonane w przypadku, gdy wypłacane stypendium przekroczy kwotę zwolnioną, tj. 380 zł.

ODPOWIEDŹ US – WYCIĄG
Na podstawie art. 14a § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa Naczelnik Urzędu Skarbowego w Jeleniej Górze informuje:
Zgodnie z treścią art. 2 ust. 1 ustawy z 13 października 1995 r. o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników (j.t. Dz.U. z 2004 r. Nr 269, poz. 2681 ze zm.) osoby fizyczne, osoby prawne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, które na podstawie odrębnych ustaw są podatnikami, podlegają obowiązkowi ewidencyjnemu oraz otrzymują numery identyfikacji podatkowej (zwane dalej NIP).
W myśl art. 8 ust. 1 cytowanej ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych, którym płatnik na podstawie przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych:
• pobiera zaliczki miesięczne, dokonując zmniejszenia kwot pobieranych zaliczek, lub
• dokonuje rocznego rozliczenia podatku, a nie dokonywał zmniejszenia kwot zaliczek, lub
• pobiera zaliczkę wyłącznie od dochodu z tytułu umowy o dzieło lub umowy zlecenia
– dokonują zgłoszenia identyfikacyjnego za pośrednictwem tego płatnika.
Na podstawie cytowanych wyżej przepisów ustawy o NIP należy stwierdzić, że osoba, która posiada status podatnika, podlega obowiązkowi ewidencyjnemu, a więc jest zobowiązana do dokonania zgłoszenia identyfikacyjnego będącego podstawą do nadania jej numeru identyfikacji podatkowej (NIP). Jeśli taki podatnik, na podstawie przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych, osiąga dochody, od których zaliczki na podatek pobiera płatnik, zgłoszenie identyfikacyjne podatnika dokonywane jest za pośrednictwem płatnika.
W przedstawionym stanie faktycznym uczeń otrzymujący stypendium szkolne uzyskuje status podatnika, w związku z czym wchodzi w zakres podmiotowy cytowanej wyżej ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników.
reklama

Czytaj także

VAT 2020. Komentarz199.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS - podatki, prawo

Tarcza antykryzysowa 4.0 – przegląd najważniejszych zmian

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

RSM Poland – Audit, Tax, Consulting

Dzięki nam z odwagą spojrzysz w biznesową przyszłość

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama