| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Wyjaśnienia > Administrator budynku też płaci podatek

Administrator budynku też płaci podatek

Podatnik pełniący obowiązki administratora wynajmowanej nieruchomości, której jest właścicielem, powinien opodatkować dochód uzyskiwany z administrowania. - Decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego Izby Skarbowej w Kielcach z 30 czerwca 2006 r. (nr PD2-4151-85/06).


Izba Skarbowa w Kielcach rozstrzygnęła kwestię opodatkowania przychodów uzyskiwanych z pełnienia funkcji administratora nieruchomości.

Podatnik zajmuje się sprawami administracyjnymi związanymi z najmem lokali w budynku, który jest współwłasnością 5 osób, w tym podatnika. Za czynności te otrzymuje 300 zł miesięcznie. Zdaniem podatnika przychód osiągany w ten sposób powinien rozliczać kwartalnie, według zasad ogólnych, poprzez składanie deklaracji PIT-5 po osiągnięciu kwoty wolnej od podatku, tj. 2790 zł.

Zdaniem dyrektora Izby Skarbowej w Kielcach, podatnik wykonuje umowny zarząd nieruchomością wspólną. Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.; dalej ustawa o PIT) kwalifikuje tego rodzaju przychody jako uzyskiwane z działalności wykonywanej osobiście. Powierzenie podatnikowi na zebraniu współwłaścicieli obowiązków administrowania wspólną nieruchomością należy zakwalifikować jako umowę zlecenia zawartą między współwłaścicielami nieruchomości, w której lokale są wynajmowane. Usługę tę podatnik wykonuje wyłącznie dla przedmiotowej nieruchomości, w ramach zarządu rzeczą wspólną. Za przychody z działalności wykonywanej osobiście uważa się przychody z tytułu wykonywania usług, na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło, uzyskiwane wyłącznie od właściciela (posiadacza) nieruchomości, w której lokale są wynajmowane, lub działającego w jego mieniu zarządcy albo administratora – jeżeli podatnik wykonuje te usługi wyłącznie dla potrzeb związanych z tą nieruchomością.

W przypadku uzyskiwania przychodów z tytułu działalności wykonywanej osobiście przysługują koszty uzyskania przychodów – w wysokości 20 proc. uzyskanego przychodu. Koszty te oblicza się od przychodu pomniejszonego o potrącone przez płatnika w danym miesiącu składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe, których podstawę wymiaru stanowi ten przychód. Podatnicy osiągający dochody bez pośrednictwa płatników z tytułu działalności wykonywanej osobiście są zobowiązani bez wezwania wpłacać w ciągu roku podatkowego zaliczki na podatek dochodowy. Ich wysokość wynosi 19 proc. dochodu za miesiące, w których uzyskali dochód. Wpłaty powinni dokonać w terminie do dnia 20 następnego miesiąca za miesiąc poprzedni, a za grudzień – w terminie złożenia zeznania podatkowego. W terminach płatności zaliczek podatnicy są zobowiązani składać urzędom skarbowym PIT-53. Podatnik przy obliczaniu zaliczki może stosować zamiast stawki 19 proc. odpowiednio stawkę 30 lub 40 proc.

Ewa Matyszewska

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Jagoda Knopp

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »