reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Wyjaśnienia > Administrator budynku też płaci podatek

Administrator budynku też płaci podatek

Podatnik pełniący obowiązki administratora wynajmowanej nieruchomości, której jest właścicielem, powinien opodatkować dochód uzyskiwany z administrowania. - Decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego Izby Skarbowej w Kielcach z 30 czerwca 2006 r. (nr PD2-4151-85/06).


Izba Skarbowa w Kielcach rozstrzygnęła kwestię opodatkowania przychodów uzyskiwanych z pełnienia funkcji administratora nieruchomości.

Podatnik zajmuje się sprawami administracyjnymi związanymi z najmem lokali w budynku, który jest współwłasnością 5 osób, w tym podatnika. Za czynności te otrzymuje 300 zł miesięcznie. Zdaniem podatnika przychód osiągany w ten sposób powinien rozliczać kwartalnie, według zasad ogólnych, poprzez składanie deklaracji PIT-5 po osiągnięciu kwoty wolnej od podatku, tj. 2790 zł.

Zdaniem dyrektora Izby Skarbowej w Kielcach, podatnik wykonuje umowny zarząd nieruchomością wspólną. Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.; dalej ustawa o PIT) kwalifikuje tego rodzaju przychody jako uzyskiwane z działalności wykonywanej osobiście. Powierzenie podatnikowi na zebraniu współwłaścicieli obowiązków administrowania wspólną nieruchomością należy zakwalifikować jako umowę zlecenia zawartą między współwłaścicielami nieruchomości, w której lokale są wynajmowane. Usługę tę podatnik wykonuje wyłącznie dla przedmiotowej nieruchomości, w ramach zarządu rzeczą wspólną. Za przychody z działalności wykonywanej osobiście uważa się przychody z tytułu wykonywania usług, na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło, uzyskiwane wyłącznie od właściciela (posiadacza) nieruchomości, w której lokale są wynajmowane, lub działającego w jego mieniu zarządcy albo administratora – jeżeli podatnik wykonuje te usługi wyłącznie dla potrzeb związanych z tą nieruchomością.

W przypadku uzyskiwania przychodów z tytułu działalności wykonywanej osobiście przysługują koszty uzyskania przychodów – w wysokości 20 proc. uzyskanego przychodu. Koszty te oblicza się od przychodu pomniejszonego o potrącone przez płatnika w danym miesiącu składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe, których podstawę wymiaru stanowi ten przychód. Podatnicy osiągający dochody bez pośrednictwa płatników z tytułu działalności wykonywanej osobiście są zobowiązani bez wezwania wpłacać w ciągu roku podatkowego zaliczki na podatek dochodowy. Ich wysokość wynosi 19 proc. dochodu za miesiące, w których uzyskali dochód. Wpłaty powinni dokonać w terminie do dnia 20 następnego miesiąca za miesiąc poprzedni, a za grudzień – w terminie złożenia zeznania podatkowego. W terminach płatności zaliczek podatnicy są zobowiązani składać urzędom skarbowym PIT-53. Podatnik przy obliczaniu zaliczki może stosować zamiast stawki 19 proc. odpowiednio stawkę 30 lub 40 proc.

Ewa Matyszewska

reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Gorące tematy dla biur rachunkowych. Poradnik Gazety Prawnej 9/202039.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Adam Szkurłat

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama